تاکید بر نقش مهم ایران در برقراری صلح و آرامش در منطقه

یک کارشناس برجسته مرکز مطالعات سیاسی -نظامی روسیه گفت: کشورهای غربی و آمریکا نمی توانند نقش جمهوری اسلامی ایران در معادلات سیاسی به ویژه تامین امنیت منطقه خاورمیانه را نادیده بگیرند.
سرهنگ 'آناتولی تسیگانوک' گفت: ایران نقش مهمی در مناطق پیرامون خود به ویژه منطقه راهبردی خاورمیانه برعهده دارد و از نفود خود برای تامین امنیت کشورهای همسایه اش استفاده می کند.

رییس مرکز پیش بینی های موسسه تحلیل های سیاسی- نظامی روسیه به عنوان نمونه بارزی از توانمندی ایران، به تلاش های این کشور برای حفظ ثبات و امنیت کشورهای عراق و سوریه اشاره و اظهار کرد: ایران از این کشورها و تمام کشورهای دیگر درگیر مساله تروریسم کمک و از آنها حمایت می کند.

کارشناس روس نظامی با اشاره به حمایت آمریکا و برخی کشورهای غربی و عربی متحد این کشور از گروه های افراطی و تروریست، این اقدامات را عامل اصلی تقویت پدیده تروریسم در منطقه خواند که تاکنون صدها هزار قربانی از ساکنان کشورهای منطقه خاورمیانه گرفته است.

وی گروه تروریستی داعش را مهم ترین و خطرناک ترین گروه در منطقه خواند که به نام اسلام اما در واقع با پیروی از دستورالعمل های سازمان های اطلاعاتی آمریکا، اسراییل و عربستان سعودی به انواع جنایات ضدبشری علیه کشورهای منطقه دست می زند.

تسیگانوک خاطرنشان کرد: اگر مداخله های آمریکا و غرب در عراق و سوریه نبود امروز گروه های تروریستی همچون داعش نمی توانستند در این کشورهای اینگونه جولان دهند و از این وضعیت می توان نتیجه گیری کرد حضور و نفوذ غرب در کشورهای منطقه خاورمیانه هیچ نتیجه مثبتی برای دولت ها و ساکنان کشورهای منطقه به همراه نخواهد داشت و فقط زمینه برای تضعیف آنها هدر رفتن ثروت های طبیعی فراهم می شود.

وی افزود: به همین دلیل ایران به شدت با هرگونه مداخله خارجی در امور کشورهای خاورمیانه مخالفت می کند و خواهان حل مسایل منطقه توسط دولت های محلی و بدون نسخه های پیچیده شده در آزمایشگاه های غربی به ویژه سازمان سیا است. مداخلات غرب فقط موجب تلفات بیشتر انسانی و خسارات مادی می شود که بر اثر آن تسلیحات بیشتری به کشورهای منطقه فروخته می شود و دستاورد دیگری برای منطقه ندارد.

تسیگانوک گفت: دوره جنگ های سنتی و لشکرکشی ها به سر آمده و در حال حاضر از حملات تروریست ها یا مسایلی همچون حقوق بشر و دمکراسی برای توجیه مداخله استفاده می شود و این مسایل دستاویزهای اصلی برای اقدامات آمریکا در راس اردوگاه غرب محسوب می شوند.

رییس مرکز پیش بینی های موسسه تحلیل های سیاسی- نظامی روسیه پیش بینی کرد با تایید و اجرای توافق جامع در مورد برنامه هسته ای ایران وضعیتی فراهم خواهد شد که نقش ایران در امور منطقه افزایش و این کشور می تواند به طور فعالانه در حل و فصل مسایل منطقه مشارکت کند.

کارشناس روس خاطرنشان کرد: مواضع روسیه و ایران در تامین امنیت و ثبات منطقه و حل مسایل آن یکسان است و دو کشور مواضع مشترکی در مسایلی همچون سوریه و عراق دارند.

وی گفت: امیدواریم با مشارکت ایران و روسیه در مسایل منطقه و همکاری آنها با کشورهای منطقه، تروریست ها در منطقه مهار شده و تروریسم بین المللی به عنوان مهم ترین مساله خاورمیانه حل شود.

کارشناس روس علت مخالفت برخی کشورهای منطقه خاورمیانه با سیاست های ایران به ویژه عربستان سعودی را مواضع مستقل تهران و به ویژه مبارزه این کشور با تروریست ها خواند و افزود: در حالی که برخی کشورهای منطقه از تروریسم برای نیل به اهداف سیاسی و حتی اقتصادی خود استفاده می کنند ایران با افراط گرایان و تروریست ها مبارزه می کند و به هیچ وجد با این مسایل بازی نمی کند.

وی افزود: کشورهایی که در حال حاضر با تروریست ها مماشات می کنند از جمله ترکیه و عربستان سعودی، در آینده با مشکلات امنیتی مواجه خواهند شد و حتی اطلاعاتی در دست است که برخی کشورها تجزیه می شود.

کارشناس روس در پایان گفت: به همین دلیل هیچ کشوری نباید با تروریست ها سازش کرده و از آن علیه کشور مخالف سیاست های خود استفاده کند و چنین رفتار کوته بینانه خواهد بود و عواقب خطرناکی برای مجریان این گونه اقدامات به همراه خواهد داشت.

مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید