بی بدیل بودن مبادی حقوق بشر دراسلام

 نگاهی به مصادیق حقوق بشر مانند حیات، آزادی و عدل نشان می‌دهد با وجود اینکه اسلام الهام بخش بسیاری از مکاتب در حوزه حقوق بشر بوده اما تلاشی برای معرفی حقوق بشر اسلامی نشده است.
براساس جهان‌بینی اسلامی انسان آفریده و برگزیده خداست و بر فطرت توحید سرشته شده است و اسلام کرامت را از حقوق خدادادی می‌داند. انگيزه وضع جهانی حقوق بشر در اسلام، حق توحيد است و آيات و روايات زيادی به اين مطلب اشاره كرده‌اند، آزادی، عدل و . . . هيچ يک هدف حقوق بشر اسلامی نیستند بلكه مراحلی برای دستيابی به همان هدف نهايی يعنی لقای پروردگارند اما در حقوق بشر غربی اين انگيزه به خود فرد بر می‌گردد و بر اين باور است كه هيچ مرجعی بجز عقل بشر برای داوری وجود ندارد و آزادی، عدل و . . . هر كدام هدف حقوق بشر هستند.
این تفسیر انسان گرایانه از حقوق بشر سبب شده تا غرب مانند کوری که در تاریکی می‌دود هیچگاه حتی به صد فرسنگی حقوق بشر هم نرسد و همواره از آن دور شود. غرب هیچگاه در زمینه حقوق بشر حتی با خود هم صادق نبوده و بر خلاف شعار برابری انسان‌ها سیاهان را دون تر از سفیدپوستان دانسته و برای جانشان ارزشی قائل نیست.
رژیم کودک کش صهیونیستی را حافظ صلح و مدافعان سرزمین فلسطین و لبنان را تروریسم می‌خواند. آل سعود متهجر را که به زنان اجاره رانندگی نمی‌دهد مهد آزادی خواهی و ایران اسلامی را که سخنگوی دولتش از قشر بانوان است ناقض حقوق بشر معرفی می‌کند. در میان کوهی از تعارضات پیچیده در باب حقوق بشر نگارنده در باور خود روزی را تصویر می‌کند که همگان به مدد ذخیره الهی خداوند طعم واقعی حقوق بشر را مزه کنند.
اصالت مبادی حقوق بشر در هیچ دین و مکتبی مانند اسلام نیست
حجت الاسلام حسین انصاری، امام جمعه تالش در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان با اشاره به روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی، اظهار کرد: مبادی و اساس حقوق بشر آنچنان اصالت و جايگاهی در اسلام دارد که در هيچ دين و مذهبی مانند آن وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: خداوند انسان را که خلق کرد دین را هم فرستاد که بتواند به وسیله دین و پیامبران راهی را که انسان باید طی کند بتواند بپیماید و ادیان همراه با تکامل اجتماعی انسان تکامل پیدا می‌کنند.

امام جمعه تالش افزود: اسلام کاملترین دین است و راهی و روشی که در زمینه‌های مختلف از جمله مبانی اجتماعی و انسانی مانند حقوق بشر ارائه می‌دهد، کامل‌تر خواهد بود.

وی با بیان اینکه پذيرفتن اين اصل که انسان به عنوان انسان از حقوق، عزت و کرامت برخوردار است بارها در قرآن کریم مورد تاکید قرار گرفته است، گفت: آیه شریفه «ولقد کرمنا بنی آدم» بیانگر جهان‌ شمول بودن اصل کرامت انسانی در دین اسلام و قرآن کریم است.

غرب حقوق بشری را قبول دارد که منفعتش را تامین کند

حجت الاسلام انصاری در پاسخ به این سوال که نگاه متعالی به انسان از هزار سال پیش در دین اسلام وجود داشته و چرا اکنون غرب خود را نماد حقوق بشر می‌داند، اظهار داشت: غرب اعتقادی چندانی به خدا ندارد و حرف‌هایی درباره حقوق بشر می‌زند و آن حقوق بشری را قبول دارد که منفعتش را تامین کند.

وی اذعان داشت: غرب تنها از یک مجموعه قوانین خودساخته در مورد حقوق بشر اطاعت می‌کند و توجهی به این ندارند که شما در برابر دینی قرار دارید که از جانب خداست.

امام جمعه تالش اعلام کرد: خداوند عالم است به اینکه انسان چگونه باید راه زندگی را طی بکند تا به سعادت برسد چون خداوند انسان را خلق کرده و به ظرافت‌های روحی و فطری او آشناست و بر همین اساس از ابتدا راه درستی را که باید طی کند پیش پای انسان می‌گذارد.

وی افزود: خداوند به وسیله پیامبران و قرآن راه درست را به انسان‌ها آموزش می‌دهد و مفاهیمی مانند حق حیات، عدالت و کرامت انسانی را به گونه‌ای تعریف کرده که ملاک ظاهری معیار برتری انسان‌ها قرار نگیرد اما غربی‌ها این را نمی‌فهمند که اسلام دینی نیست که راه را تنها برای عده خاصی نشان دهد.

حجت الاسلام انصاری تصریح کرد: اسلام آدم سازی می‌کند و بشریت را در مسیر هدایت قرار می‌دهد.

تضاد غرب در حقوق بشر نشان می‌دهد راهی که غرب می‌رود صحیح نیست

وی با اشاره به حقوق بشر غرب که در آن تضادهای فراوان وجود دارد، گفت: غربی‌ها می‌گویند خودمان می‌توانیم مصلحت را تشخیص دهیم و این تشخیص مصلحت غرب را به جایی می‌کشاند که جنایات زیاد علیه انسان‌های بی‌گناه را در یمن، فلسطین، سوریه و عراق نمی‌بیند اما یک مطلب کوچکی که خیلی مهم نیست را به عنوان ضد حقوق بشر معرفی می‌کند.

امام جمعه تالش در ادامه گفت: رفتار دوگانه غرب در موضوع حقوق بشر نشان می‌دهد راهی که غرب می‌رود صحیح نیست و تنها کسی این راه را می‌داند که انسان را خلق کرده و اسلام را برای همین کرامت انسانی فرستاده است.

حجت الاسلام انصاری با بیان اینکه حقوق بشر در جهان بهانه‌ای برای تسلط بر کشورها است، خاطرنشان کرد: غرب از حقوق بشر دستاویزی برای استعمار کشورهای دیگر ساخته است.

حقوق بشر در غرب تحت سیطره مکتب اومانیسم رشد پیدا کرد

مرتضی نورسته، کارشناس حقوق نیز در خصوص نگاه اسلامی به مصادیق حقوق بشر مانند حیات، آزادی و عدل، به پیشینه حقوق بشر اشاره و اظهار کرد: حقوق بشر بعد از فضای جنگ جهانی و نقض آشکار حقوق بشری که اتفاق افتاده بود بیش از پیش رونق گرفته و در غرب تحت سیطره مکتب اومانیسم و انسان گرایی نضج و نما پیدا کرد و سابقه کمتر از یک دهه دارد.

وی افزود: مفاهیم حق حیات و آزادی، حق برخورداری از کرامت و عدالت مفاهیمی هستند که پیشینه دینی در مبانی اسلامی دارند و خصوصاً در مذهب تشیع به وفور در احادیث و سیره ائمه اطهار(سلام الله علیها) به مفاهیم حقوق بشری اشاره شده است.

این کارشناس حقوق تاکید بر حق آزادی بیان و استفاده از این حق در برابر حاکمان اجتماع را از مبانی حقوق بشر اسلامی دانست و گفت: تعارضاتی بین حقوق بشر اسلامی و حقوق بشر به سبک انسان غربی وجود دارد که ناشی از تفاوت این دو نگاه اومانیسم محور و نگاه یک انسان بنده آزاد است.

وی درباره علت تفاوت مفهوم حقوق بشر از مفاهیم و ارزش‌ها تا میدان عمل در اسلام و غرب، اظهار داشت: حقوق بشر در غرب تحت تاثیر مکتب اومانیسم قرار گرفته و جریان غربگرا حقوق بشر حد و اندازه‌ای دارد و آن بخش نفع اجتماع است.

نورسته اعلام کرد: اگر در جوامع غربی حقوق بشر به عنوان یک حق شناخته شده تا جایی برای این حق احترام قائل هستند که تضمین کننده حقوق مسلمشان و تضمین کننده منافع مادی خودشان باشد.

حقوق بشر در اسلام حقوقی است که قابل چشم پوشی نیست

این کارشناس حقوق با بیان اینکه در اسلام انسان در مدار عبودیت خود تعریف می‌شود، گفت: براساس این تعریف از انسان، حقوق بشر حقوقی است که قابل چشم پوشی نیست و هیچ قدی ندارند و به مرحله تکلیف می‌رسد.

وی یادآورشد: در جوامع غربی حقوق بشر بزرگترین قدشان نقش تضادی پیدا کرده، حقوق بشر در عرصه اصالت لذت و منفعت معنا پیدا می‌کند و در عرصه بین‌الملل این تضادها مانند مصادیق فراوان دارد.

نورسته در ادامه اظهار کرد: در مقایسه با غرب که حقوق بشر به مدد ابزار رسانه‌ای برجسته شده تلاشی برای معرفی مفاهیم حقوق بشر اسلامی نشده است.

وی خاطرنشان کرد: مدون ترین اثر در حوزه حقوق بشر اسلامی را علامه محمد تقی جعفری تحت همین عنوان دارد و در آن به بررسی مبانی حقوق بشر اسلامی و تضادی که با حقوق بشر غربی دارد پرداخته است.

سیطره جریان روشنفکری در مراکز علمی اسلامی علت عدم رشد حقوق بشر اسلامی

این کارشناس حقوق اذعان کرد: بخشی از حقوق بشر اسلامی به ویژه از گفتمان‌هایی که در عرصه دیپلماسی عمومی به آن نیاز داریم به علت سیطره جریان روشنفکری بر فضای دانشگاهی کشورهای اسلامی و علوم دینی مجال رشد و توسعه پیدا نکرده است.

وی افزود: متاسفانه عمده تلاشی که در حوزه حقوق بشر اسلامی درعرصه عمل صورت گرفته، پیدا کردن یک سری مصادیق در سیره احکام اسلامی بوده است.

نورسته با بیان اینکه هیچوقت به ماهیت مبانی حقوق بشری اسلام که الهام بخش سایر مکاتب بوده توجه نشده است، گفت: مباحثی مانند آزادی و عدالت و حق اعتراض نسبت به مقامات و مسئولان که ریشه‌های دینی دارد، در حوزه های روشنفکری دانشگاهی و علوم دینی به علت استیلای علمی که جریان‌های غربگرا به ویژه در کشورهای اسلامی داشتند، کار خاصی صورت نگرفته است.

این کارشناس حقوق با اشاره به فعالیت‌های مجموعه کمیسیون حقوق بشر اسلامی در غالب کنفرانس اسلامی، اظهار کرد: در عرصه عمل آنچنان آورده‌های موفقی در حوزه حقوق بشر اسلامی نداشتیم.

مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید