در روز بين‌المللي صلح، زنگ صلح به صدا درآمد

همزمان با روز بین‌المللی صلح، دبیرکل سازمان ملل متحد زنگ صلح رادر مقر اصلى این سازمان در نیویورک به صدا درآورد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما از نیویورک، دبیرکل سازمان ملل و رئیس جدید مجمع عمومی به همراه نماینده ژاپن و سفیران صلح با حضور در باغچه ژاپنی حیاط سازمان ملل، زنگ صلح را به صدا درآوردند.
در این مراسم پرچم کشورمان نیز به همراه پرچم دیگر کشور‌های عضو سازمان ملل به اهتزاز درآمد.
بان کی‌ مون در سخنان خود با اشاره به افزایش وقوع خشونت و جرائم از روی نفرت حتی در کشور‌های باثبات و دموکراتیک جهان گفت: روز جهانی‌ صلح، فرصتی جدی برای ترویج صلح در جهانی‌ است که از جنگ فروپاشیده است.وی فقر را ناعدالتی توصیف کرد و گفت: عمیقا غم‌انگیز است که در جهانی‌ که مملو از غذا و مواد خوراکی است، هنوز کودکانی هستند که از کمبود غذا می‌میرند.
دبیرکل سازمان ملل زنگ صلح را به زنگ امید تشبیه کرد و افزود: هرچند دستیابی به آتش‌بس جهانی‌ به سرعت امکان پذیر نیست، اما آوازه‌ی درخواست‌های ما برای صلح جهانی‌ همچون صدای زنگ صلح ادامه‌دار خواهد بود.
بانکی‌ مون با اشاره به هفتادمین سالگرد تاسیس سازمان ملل گفت: سازمان ملل با هدف نجات و پیشگیری جامعه جهانی‌ از خرابی‌‌ها و ویرانی‌های جنگ تشکیل شد و هفتاد سال است که در این هدف خود موفق بوده‌ایم و جان‌های زیادی را نجات داده‌ایم.وی در پایان صلح، برابری و عدالت برای همه وا خواستار شد.
رئیس هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل نیز در سخنانى صلح را پیش نیاز توسعه پایدار، رفاه مشترک و حقوق بشر دانست و گفت: میل به صلح پایدار دلیل اصلی‌ تاسیس سازمان ملل بوده است.
موگنز لوکتافت افزود: برغم گسترش صلح به بسیاری از مناطق جهان، برخی‌ نقاط و بسیاری از مردم در درگیری‌های سنگین محاصره شده اند و زندگیشان از سوى تروریسم و خشونت افراط گرایانه دستخوش تغییر شده است.
وی گفت: وظیفه سازمان ملل، کاهش تنش‌ها و رسیدگی به دلایل اصلی‌ درگیری و خشونت است.
رئیس مجمع عمومی با اشاره به برنامه 2030 توسعه پایدار گفت: در دوران ریاست خود همه تلاشم را برای اجرای هرچه بهتر و سریع تر این روند 15 ساله انجام خواهم داد.
موگنز لوکتافت تاکید کرد: این برنامه برای پایان درگیری‌های جاری و پیشگیری از درگیری‌های جدید و مشابه ضروری است.وی با اشاره به مراسم بزرگداشت واقعه هیروشیما و یادآوری مصائب استفاده از سلاح‌های هسته‌ای گفت: امیدوارم با همکاری کشور‌های عضو، اعتماد در زمینه خلع سلاح هسته‌ای مجددا بازسازی شود و تهدید درگیر‌های ناخواسته و غیر‌عمدی خنثی شود.

مرجع:
خبرگزاری صدا و سیما
تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید