اراده واقعی در جامعه بین المللی در مقابله با تروریسم

سفیر ایران در فرانسه با انتقاد از عملکرد یک ساله ائتلاف بین اللملی در مبارزه با افراطی گری در منطقه گفت: برای مقابله با تروریسم و داعش، به یک اراده واقعی از طرف جامعه بین المللی نیاز است زیرا ائتلاف غربی- عربی در یکسال گذشته علیه این تروریست ها جدی نبوده و کارایی نداشته است.
«علی آهنی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاریس در گفت و گو با «رادیو فرانس کولتور» در مورد تصویب طرح برجام و علت مخالفت برخی نمایندگان در مجلس شورای اسلامی گفت: مهمترین نکته، تصویب این قانون است که به دولت اجازه می دهد امور را پیش ببرد و تعهدات خود را آغاز کند.
وی گفت: در مجلس ایران برخی مخالفت ها وجود داشت و این هم به دلیل بی اعتمادی است، بی اعتمادی که به رفتار و رویکردهای برخی از اعضای گروه 1+5 در قبال ایران در سال های گذشته باز می گردد.
آهنی در ادامه افزود: بنابراین، این نمایندگان سعی کردند به دولت هشدار و توجه بیشتری دهند تا به دام نیفتد و حقوق ملت ایران از سوی گروه 1+5 بیش از پیش مورد احترام قرار گیرد.
این دیپلمات برجسته در مورد تهیه گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی و درباره توافق در اواسط دسامبر و نحوه بازرسی ها و تعداد بازرسان آژانس خاطر نشان کرد: براساس اطلاعاتی که دارم آنها راضی هستند و من هم خوش بین هستم که اگر واقعا از طرف آنها حسن نیت وجود داشته باشد می توان به نقطه مطلوب رسید و هیچ نگرانی برای اجرای این توافق وجود ندارد.
آهنی تصریح کرد: براساس مقررات آژانس ما آنها را می پذیریم و در چارچوب مقررات و تفاهم موجود برای آنها در این زمینه مشکلی وجود ندارد.
سفیر کشورمان در پاریس در پاسخ این سوال که آیا گزارش آنها درباره ایران مثبت خواهد بود؟ گفت: امیدوارم اینطور باشد زیرا از طرف ما این حسن نیت وجود دارد که تمام آنچه که باید به اجرا گذاشته شود و گام های مناسب برای اجرای این توافق برداشته شود و به تعهدات احترام گذاشته شود.
وی با تاکید بر لغو تحریم ها نیز تصریح کرد: براساس توافق، هر طرف باید به تعهدات خود احترام بگذارد و ما خوشبین هستیم که بتوانیم براساس برنامه و تقویم کاری تهیه شده در این خصوص به این نقطه برسیم.
آهنی در مورد سفر رییس جمهوری ایران به فرانسه در اواسط نوامبر گفت: این سفر که براساس دعوت رسمی رییس جمهوری فرانسه انجام می شود، یک سفر تاریخی است که می تواند نقطه عطفی را در روابط فیمابین ایجاد نماید.
وی با اشاره به وجود منافع مشترک و اراده سیاسی در هر دو طرف برای ایجاد روابطی مستحکم تر،متنوع تر و مثمر ثمرتر در زمینه های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی، خاطر نشان کرد: این سفر به ما اجازه می دهد نقشه راهی را در بخش های مختلف از روابط مان همچون بخش های علمی، فرهنگی، فنی، اقتصادی، سیاسی و پارلمانی تهیه کنیم که این کار می تواند چشم اندازی به مراتب درخشان تر به روابط مان بدهد که طبیعتا یک روابط دیرینه و تاریخی است،بدهد.
وی در بخش دیگری از این گفت و گو در مورد ورود نظامی روسیه به بحران و احتمال افزایش افراطی گری در مخالفان به اصطلاح میانه رو سوریه و پیوستن آنها به داعش گفت: رنج مردم سوریه از وضعیت کنونی، به تهدید تروریسم در سوریه باز می گردد.
وی با تاکید بر لزوم مبارزه با تروریسم در ادامه افزود: مداخله نظامی روسیه که در پی درخواست دولت سوریه انجام گرفت، می تواند به این هدف که همان مبارزه با تروریسم است کمک کند. این مداخله می تواند اجازه دهد که واقعا علیه داعش مبارزه کرد. زیرا متاسفانه ائتلاف بین الملل بعد از ایجاد و ظهور داعش نتوانسته کارآمد عمل کند و جدی نبوده است. در حقیقت برای مقابله با داعش، به یک اراده واقعی از طرف جامعه بین المللی نیاز است.
آهنی در مورد تفاوت مداخله نظامی روس ها با اقدامات یک ساله ائتلاف بین کشورهای غربی و کشورهای عربی اظهار کرد: نتایج مداخله آن ها از یک سال گذشته به این طرف را می بینیم، ما از همان ابتدا در باره حسن نیت آنها و جدیت شان تردید داشتیم و نتایج یک سال مداخله آنها نیز بخوبی نشان می دهد که واقعا حق با ما بوده است.
وی خاطر نشان کرد: باید منتظر بود و دید در هفته های آینده وضعیت چگونه می شود. آنچه مهم است آینده مردم سوریه است. باید زمینه را فراهم کرد تا اینکه آنها خودشان بتوانند برای آینده شان تصمیم بگیرند.
سفیر کشورمان در فرانسه میزان تعهد جمهوری اسلامی ایران در این زمینه سوریه تصریح کرد: ما روابط دوستانه ای با دولت سوریه در زمینه های مختلف در حوزه اقتصادی و سیاسی داریم.
وی با اشاره به درخواست دولت سوریه تصریح کرد: مشاورین نظامی ما در ارتش سوریه هستند تا به آنها مشاوره های نظامی لازم را ارائه کنند. بخصوص مشاورینی که در زمینه مبارزه با تروریسم تخصص دارند و کارآمدی شان را هم در این زمینه نشان داده و ثابت کرده اند.
آهنی با تاکید بر تداوم این کمک های مستشاری در ادامه افزود: ما در سوریه سرباز و نیروی جنگی نظامی نداریم، بلکه مشاورین و ژنرال هایی هستند که مشاوره های لازم را برای مبارزه با تروریسم ارائه می دهند.
این دیپلمات برجسته کشورمان با رد ادعای حضور نظامیان ایران برای فرماندهی جنگ در سوریه تصریح کرد: آنچه که به ما مربوط می شود ما مشاورین نظامی خودمان را در آنجا داریم ولی هماهنگی ها مسلما در دست ارتش سوریه است که امور را در میدان مدیریت می کند و ما هم در کنارشان هستیم تا یاری شان بدهیم.
وی در پاسخ به این سوال که آیا این دولت سوریه است که درخواست کمک می کند؟ خاطر نشان کرد: کاملا همینطور است؛ به علاوه آنها هستند که تصمیم می گیرند که آنچه لازم است را انجام دهند.
سفیر کشورمان در پاریس در مورد شهادت مستشاران نظامی ایران از جمله سردار همدانی در سوریه آسیب دیدن ایران از این موضوع در ادامه افزود: شما بخوبی می دانید که ما از تروریسم رنج فراوانی برده ایم. به همین خاطر هست که ما در مقابله با تروریسم بسیار جدی هستیم.
آهنی خاطرنشان کرد: قطعا برای این مبارزه هزینه هایی است که باید آنها را پذیرفت. برای داشتن نتایج خوب باید آمادگی داشت. متاسفانه در این زمینه ما شاهد از دست دادن برخی مشاورین نظامی مان که در محل حضور دارند نیز هستیم. ولی به هر حال تروریسم واقعیتی است که باید با آن مقابله کرد.

مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید