محکومیت حملات تروریستی اخیر در لبنان و فرانسه

رئیس اتحادیه اروپایی علما و تئولوگ‌های شیعه در هامبورگ حملات تروریستی اخیر در بیروت و پاریس را محکوم کرد.
آیت‌الله رمضانی، رئیس اتحادیه اروپایی علما و تئولوگ‌های شیعه دیروز، 23 آبان، در بخشی از سخنان خود در چهارمین همایش «دیالوگ ادیان» هامبورگ که ویژه بانوان بود، حملات تروریستی در لبنان و فرانسه را به عنوان اقداماتی غیر انسانی محکوم کرد.
وی اظهار کرد: به عنوان رئیس اتحادیه اروپایی علما و تئولوگ‌های شیعه اتفاق اخیر فرانسه را که باعث کشته شدن بیش از 150 نفر انسان بی گناه و زخمی شدن بیش از 200 نفر شده و نیز اتفاق مشابهی را که پنجشنبه شب گذشته در بیروت به وقوع پیوست، به شدت محکوم می‌کنم.
آیت‌الله رمضانی افزود: یکی از اهداف برگزاری اینگونه دیالوگ‌ها، توجه به مشترکات همه ادیان الهی است. همان طور که موضوع این همایش نیز رحمانیت از دیدگاه ادیان ابراهیمی است، قطعاً نسبت دادن خشونت و حرکت‌های تروریستی به ادیان بی معنا بوده و همه ادیان الهی اینگونه حرکت‌های وحشیانه را محکوم می‌کنند.
وی تصریح کرد: در آموزه های تمام ادیان ابراهیمی از رحمت و رأفت و عشق به خدا و بشریت و صلح و دوستی سخن به میان آمده است و همه پیامبران تلاش کردند امنیت به معنای جامع و فراگیر در حیات بشر حاکمیت یابد. لذا وظیفه عالمان دینی و اندیشمندان الهی این‌است که گوهر و جوهر واقعی دین و انسان را به درستی تبیین و تفسیر کنند تا انسان‌ها بتوانند در کنار یکدیگر زندگی مسالمت‌آمیزی داشته باشند.
خطیب جمعه مرکز اسلامی هامبورگ بیان کرد: متأسفانه امروزه عده‌‌ای در قالب گروه‌های سازمان یافته همچون داعش به نام دین با ایجاد فتنه مذهبی در صددند که شکل واقعی دین را وارونه کنند و از دین که بر اساس رحمت مطلقه خدای متعال بر پیامبری که رحمة للعالمین است، نازل شده، تصویری خشن، رعب‌آور و نفرت‌انگیز ارائه کنند. بی شک اعمال شرم آور این جماعت که با هیچ قانون الهی و بشری سازگاری ندارد، به حکم عقل و شرع مقدّس اسلام، حرام است. لذا جنایات فجیع صورت گرفته در بیروت، پاریس و دیگر نقاط دنیا که باز هم متأسفانه توسط عناصر مشکوک و جاهل و به نام اسلام صورت می‌گیرد، به نظر هر انسان منصفی محکوم است و با هیچ منطقی قابل دفاع نیست.
وی ادامه داد: نکته مهم این است که در رابطه با این گونه حوادث نباید فقط ابراز تأسف کرد؛ چراکه ابراز تأسف باعث کم شدن این گونه حرکت‌های خشونت آمیز نمی‌شود؛ بلکه باید از مجامع بین‌المللی و صاحبان قدرت به طور قاطع خواست که با ترور و تروریسم مقابله کرده و برای از بین بردن صحنه گردانان اصلی این نوع جریانات و کسانی که در پشت پرده، اینگونه حرکت‌های تروریستی را طراحی و مدیریت می‌کنند، تلاش کنند.
آیت‌الله رمضانی اظهار کرد: بالاخره باید بررسی شود این همه سلاح و قدرت، برای انجام این جنایت‌های تروریستی از کجا و با کدام پول در اختیار این افراد قرار گرفته است؟ و بسیاری از سؤالات دیگر که باید به لحاظ حقوقی مورد بررسی قرار گیرد. مجامع بین‌المللی باید به صورت عملی و بدون آنکه به شعار بسنده کنند با این گونه حرکت‌ها برخورد کنند. در این بین متأسفانه برخی از رسانه‌های خبری نیز به شکل تبعیض آمیز عمل می‌کنند. این دسته از خبرگزاری‌ها برخی اخبار و حوادث را بسیار جنجالی و پررنگ منعکس می‌کنند؛ اما از سوی دیگر به واسطه توجه به منافع استکباری، ترس و نیز تملق و چاپلوسی صاحبان قدرت، حوادثی دیگر از آن دست را بایکوت خبری کرده و علی رغم اینکه دانستن حق مردم است، سکوت می‌کنند.
وی تأکید کرد: ما با کسانی که به نام دین به ترویج خشونت می‌پردازند، به شدت مخالفیم و در جلسات دیالوگ ادیان بارها بر این نکته تأکید کرده‌ایم که در جوامع بشری به هیچ عنوان نباید اجازه داد جنگ و خونریزی واقع شود؛ زیرا انسان امانت الهی در روی زمین است و باید از هر جهت کرامت وی حفظ شود. همانطور که قرآن می فرماید: اگر یک انسان احیا شود مانند این‌است که همه انسان‌ها احیا شده‌اند و اگر یک انسان کشته شود، مانند این‌است که همه بشریت کشته شده است.
آیت‌الله رمضانی در پایان یادآور شد: به طور قطع یکی از کلیدی‌ترین آموزه های تمام ادیان الهی، محبت، صلح و امنیت است. امروزه نجات بشر در بازگشت به گوهر و حقیقت دین است و گوهر دین جز عقلانیت، صلح و امنیت چیز دیگری نیست.

مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید