محکومیت ترور نافرجام نخست وزیر سوریه توسط دبیر کل سازمان ملل

وائل نادر الحلقي، نخست وزير سوريه، در آوریل 2013 از انفجار تروريستي خودروی بمب‌گذاری شده در مسیر کاروان حامل وی در دمشق، جان سالم به در برد.

ترور الحلقی در حالی نافرجام ماند که در این حمله تروریستی، شش نفر از جمله سه محافظ وی و یک راننده کشته شدند.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل در همان روز با صدور بیانیه، این بمب‌گذاری را محکوم کرد و آن را یک «حمله تروریستی» دانست.

نخست وزیر سوریه نیز این حمله نافرجام را نشانه‌ای از «ناکامی گروه‌های تروریستی» خواند و آن را محکوم کرد.

مهاجمان مسلح، ۲۳ آوريل در حمله‌ای دیگر در دمشق، یک دستگاه خودروی بمب‌گذاری شده را منفجر کردند که گزارشی مبنی بر تلفات آن گزارش نشد؛ این انفجار به چند خودرو در نزدیکی محل بمب‌گذاری خسارت وارد کرد.

این حمله در حالی صورت گرفت که یک روز قبل از آن، انفجار بمب شهر الملیحه در نزدیکی دمشق را لرزاند و شمار زیادی زخمی برجا گذاشت. بر اساس گزارش‌ها، هدف این حمله، يک مرکز ایست نظامی سوریه بود.

سوريه از مارس ۲۰۱۱ صحنه ناآرامي بوده است؛ در خشونت و ناآرامي‌هاي این کشور بسیاری از سوری‌ها از جمله تعداد زيادي از نيروهاي امنيتي و نظامی اين کشور کشته شده‌اند.

دولت سوريه مي‌گويد اين ناآرامي‌ها از خارج کشور طراحي مي‌شوند و گزارش‌ها نشان مي‌دهند، شمار بسیار زیادی از شورشيان درگیر با دولت دمشق، اتباع خارجي هستند.

دمشق همچنین برخی از کشورهای غربی و متحدان منطقه‌ای آن از جمله عربستان سعودی، قطر و ترکیه را به تامین بودجه و تجهیز تسلیحاتی شورشیان معارض با دولت سوریه متهم کرده است.

برخی از سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر، شورشیان مورد حمایت خارج در سوریه را به ارتکاب جنایات جنگی متهم کرده‌اند.

«والری اموس»، معاون دبیر کل سازمان ملل در امور بشردوستانه و هماهنگ کننده امداد اضطراری و «انتونیو گوترس»، عضو ارشد کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، ۱۸ آوریل ۲۰۱۳ میلادی به شورای امنیت گفتند، یک چهارم از جمعیت ۲۲ میلیونی سوریه در ناآرامی‌های این کشور بی‌خانمان شده‌اند و ۱.۳ میلیون شهروند این کشور از بیم جان به کشورهای دیگر در خاورمیانه و افریقای شمالی گریخته‌اند.

مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید