تحقیق و تفحص درباره کشتار مسلمانان در نیجریه

گروه های حقوق بشری در نیجریه خواستار تحقیق و تفحص درباره کشتار مسلمانان شیعه این کشور به دست نظامیان شدند.

به گزارش مجمع جهانی صلح اسلامی  از خبرگزاری آناتولی، «اسحاق آکینتولا» مدیر سازمان 'دغدغه حقوق مسلمانان' روز دوشنبه (دیروز) در بیانیه ای ضمن محکوم کردن قتل عام غیرنظامیان بی دفاع شیعه به دست نظامیان، این اقدام را وحشی گری و خلاف قانون توصیف کرد.
ارتش نیجریه روزهای شنبه و یکشنبه گذشته به سوی شیعیان حاضر در حسینیه ای در شهر زاریا آتش گشود و به قصد بازداشت ابراهیم زکزکی رهبر شیعیان این کشور به خانه وی یورش برد و صدها نفر را در جریان این حمله ها قتل عام کرد.
در بیانیه مذکور آمده است: این اقدام نمایش وقیح بی احترامی به حیات انسان ها و تجاوز آشکار به حقوق اولیه و الهی شهروندان بی دفاع نیجریه است.
به دنبال حوادث روز شنبه، ارتش نیجریه مدعی شد که جنبش اسلامی این کشور قصد ترور رییس ستاد ارتش را داشته است؛ اتهامی که از سوی این جنبش قویا تکذیب شد.
سازمان دغدغه حقوق مسلمانان این اتهام ها را 'مضحک و غیرقابل قبول' دانست و آن را ادعایی بچه گانه خواند.
آکینتولا افزود: ارتش باید پاسخگو باشد. اگر نظامیان خود را تسلیم مقام های مدنی نیجریه نکنند، دمکراسی در این کشور فریبی بیش نخواهد بود.
وی ادامه داد: در حال حاضر عملکرد حقوق بشر ارتش نیجریه به پست ترین سطح تنزل کرده است. در برهه ای که تمام جهان به دنبال یافتن راه هایی برای مبارزه با افراطی گری هستند، ارتش نیجریه برای نظامی سازی سازمان های صلح طلب و تابع قانون کمر همت بسته است.
آناتولی نوشت: ارتش نیجریه هنوز درباره مکان بازداشت زکزکی اطلاعاتی نداده و تلاش برای تماس با ثانی عثمان سخنگوی ارتش بی نتیجه مانده است.
شورای عالی امور اسلامی نیجریه نیز پس از وقوع حوادث اخیر ضمن دعوت ارتش به خویشتنداری خواستار تحقیق و تفحص درباره این حوادث شد.
این نهاد در بیانیه ای اعلام کرد: از دولت فدرال می خواهیم هرچه سریع تر کمیسیون قضایی برای تحقیق کامل درباره عوامل اولیه و ثانویه بحران کنونی را تشکیل دهد.
این بیانیه افزود: شیعیان نیجریه فراتر از قانون نیستند، اما نباید خارج از محدوده قانون هم با آن ها رفتار کرد و کشته شدن اعضای این جامعه به دست ارتش مساله ای مهم است.

مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید