نقش بی بدیل ایران در تامین امنیت خاورمیانه

یک کارشناس برجسته مرکز مطالعات سیاسی -نظامی روسیه گفت: جمهوری اسلامی ایران تلاش های گسترده ای برای تامین امنیت خاورمیانه و به ویژه مبارزه با تروریسم در این منطقه برعهده دارد و نقش ثبات بخش این کشور بی بدیل است.
سرهنگ «آناتولی تسیگانوک» در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: ایران در تحولات خاورمیانه نقش مثبتی ایفا می کند و بدون مشارکت سیاسی این کشور، حل مسایل منطقه ای امکانپذیر نیست.
کارشناس مرکز مطالعات سیاسی -نظامی روسیه با اشاره به مسایل عراق، سوریه و افغانستان به عنوان برخی مسایل مهم منطقه ای که ایران در حل آن مشارکت می جوید، اظهار داشت: تلاش های ایران در این کشورها برای حل و فصل مسایل موجود تاثیرگذار بوده هر چند با مخالفت های برخی قدرت های فرامنطقه ای و کشورهای متحد آنها در منطقه روبرو شده است.
وی گفت: با وجود تمام کارشکنی ها و ادعاها در مورد ایران، این کشور به ایفای نقش در تحولات خاورمیانه به ویژه تلاش های دیپلماتیک برای حل و فصل مناقشات منطقه بدون مداخله نیروهای فرا منطقه ای و با مشارکت کشورهای منطقه از راه گفت و گوهای داخلی و کمک بازیگران منطقه ای به این روندها ادامه می دهد.
تسیگانوک در این رابطه به اختلافات ایران و عربستان سعودی اشاره کرد و افزود: این اختلافات هر چند هفته گذشته با اعدام روحانی برجسته عربستانی و اعتراض تهران به آن وسپس قطع روابط دیپلماتیک بین دو کشور نمایان شد، اما سابقه چند دهه ای دارد که به دوره پس از پیروزی از انقلاب اسلامی برمی گردد.
کارشناس روس افزود: عربستان سعودی در سال های اخیر بر نقش مخرب خود در منطقه از طریق حمایت از گروه های افراط گرا و تروریستی که اکثرا از ایدئولوژی وهابیت و در انواع فوق افراطی آن پیروی می کنند، افزوده است.
وی یادآوری کرد: این گروه ها پیام آور مرگ و نیستی و نابودی هستند که از مخرب ترین آنها داعش و القاعده است و گروه هایی همچون جیش الفتح و جیش الاسلام و احرار الشام و جبهه النصره که از دلارهای عربستانی تغذیه می شوند در طبقه بندی قدرت تخریبی در سطح پایین تر قرار می گیرند.
تسیگانوک گفت: متاسفانه ریاض با داشتن کارنامه ای پر از حمایت از چنین گروه های خطرناکی، با تلاش و پشتیبانی غرب و به ویژه آمریکا در تحولات خاورمیانه و حل مسایلی همچون سوریه و یمن که مردم آن بطور مستقیم بر اثر بمباران نیروهای عربستانی و متحدانش کشته می شوند شرکت می کند.
وی افزود: بدتر از آن این که حکومت عربستان، ایران را به مداخله جویی در کشورهای منطقه متهم می کند و بطور آشکار از مشارکت سیاسی تهران در حل مسایل منطقه ممانعت می کند که نمونه ای از آن مخالفت با حضور ایران در مذاکرات بین المللی سوریه بوده است.
کارشناس مرکز مطالعات سیاسی -نظامی روسیه خاطرنشان کرد: با این وجود، ایران در حل مسایل منطقه مشارکت فعال دارد و در این راستا با بسیاری از کشورها به ویژه روسیه همکاری می کند.
تسیگانوک گفت: همکاری های امنیتی روسیه و ایران در ماههای اخیر نتیجه های قابل توجهی داشته است و بر اثر آن و به ویژه حمایت مسکو و تهران از دولت های عراق و سوریه موجب سرکوب گسترده گروه های تروریستی مورد حمایت اردوگاه غربی-عربی شده است.
وی افزود: اگر این حمایت ها نبود و اگر بمباران های گسترده مراکز تروریست ها در سوریه توسط روسیه نبود، امروز این گروه ها مناطق بیشتری را در عراق و سوریه اشغال کرده و چه بسا که حکومت های این دو کشور را سرنگون کرده بودند.
کارشناس امنیتی روس بر لزوم تداوم و افزایش همکاری ها و مشارکت های ایران و روسیه در عرصه های مختلف از جمله امنیتی و نظامی تاکید کرد و گفت: آغاز تحویل مجموعه های دفاعی اس-300 به ایران که مقامهای روس یک هفته پیش آن را اعلام کردند، نشانه ای از عزم مسکو برای توسعه همکاری ها با تهران است.
تسیگانوک گفت: روسیه در توسعه روابط با ایران مصمم است و اوضاع منطقه و تهدیدهای موجود در عرصه بین المللی، زمینه همکاری های دو کشور را فراهم کرده و سران دو کشور را به این نتیجه رسانده است که باید پیوندهای دو کشور را تحکیم بخشند.
وی خاطرنشان کرد: تقویت همکاری های دوجانبه باید تمام عرصه های همکاری های ایران و روسیه را فرا گیرد و شکل پایدار و باثبات بیابد تا هیچ عامل داخلی یا خارجی نتواند بر آن تاثیر بگذارد.

مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید