سفیر کشورمان در رومانی: ایران مرکز صلح و ثبات در منطقه است

سفیر کشورمان در بخارست  پیرو پیامدهای تنش بین ایران و عربستان سعودی گفت: جمهوری اسلامی ایران هرگز به دنبال سیاست مخرب نبوده و به عنوان مرکز صلح و ثبات در منطقه خاورمیانه معروف است.
حمید معیر با اشاره به اینکه متاسفانه نظر عربستان بر افزایش تنش در منطقه بوده که این موضوع برای منطقه و جهان بسیار خطرناک است، افزود: هرگز اجازه نخواهیم داد که عربستان در این سیاست خود که قطعا به نفع تروریسم و رشد آن در منطقه و جهان است توفیقی بدست آورد.
معیر گفت: تلاش می کنیم با حفظ خویشتنداری به نصیحت رهبران عربستان ادامه دهیم. بسیار بعید می دانیم که درگیری بین دو کشور رخ دهد ما که خواهان آن نیستیم. امیدواریم کشورهای غربی این متحد خود را کنترل کنند تا به تنش در منطقه نیفزاید.
سفیر کشورمان در بخارست در پاسخ به سوالی درباره تاثیرات این تنش بر بازار نفت و همچنین نحوه حضور ایران در این بازار پس از لغو تحریم ها آن را ناچیز دانست و افزود: اما اتخاذ تصمیمات منطقی در اجلاس بعدی اوپک می تواند تاثیر بیشتری بر بازار نفت و بهبود قیمت آن داشته باشد.
ایران پس از لغو تحریم ها در بازار نفت با قدرت ادامه می دهد و ما مشتریان سنتی خود را داریم و قادریم که مجددا در این بازار فعال تر شویم.
معیر به سوال خبرنگار پیرامون شهادت آیت ا... نمر و اینکه آیا این اقدام عربستان برای درگیر کردن ایران در بحران جدیدی در منطقه بوده است، گفت: حتما همینطور است عربستان که بشدت به دنبال افزایش تنش در منطقه می باشد خواهان شعله ور شدن درگیری های فرقه ای در منطقه بوده و آگاهانه به این اقدام خطرناک یعنی اعدام آیت ا... نمر دست زده است.
'در حالیکه آیت ا... نمر از رهبران شیعیان عربستان فردی بسیارصلح طلب و مسالمت جو بوده و صرفا برای احقاق حقوق مردم اعم از شیعه و سنی در جامعه عربستان تلاش می کرد.'
وی افزود: او با سخنرانی های خود در واقع سعی داشت حاکمان عربستان را مجاب به ارائه حقوق حقه مردم کند. وی هیچگاه به دنبال سلاح یا اعمال تروریستی نبوده و همواره اینگونه اقدامات را محکوم می کرده است. حال معلوم است که اعدام چنین انسانی چه عواقبی خواهد داشت.
'به رغم هشدارها و تاکیدات رهبران مذهبی در ایران، عراق، پاکستان، لبنان و سایر کشورها اعم از شیعه و سنی مانند آیت ا... سیستانی در عراق و نیز بسیاری از رهبران اهل تسنن مبنی بر لزوم عدم اجرای حکم اعدام در مورد آیت ا... نمر متاسفانه عربستان که بخوبی از عکس العمل مسلمانان به ویژه شیعیان جهان مطلع بود دست به این اقدام جنایتکارانه زد.'
سفیر کشورمان در رومانی در پاسخ به سوالی دیگر در مورد مواضع قدرت های غربی در رابطه با این تنش پاسخ داد: ما از کشورهای دیگر به ویژه در خارج از منطقه توقع داریم مسئولیت پذیر باشند نه اینکه با اقدامات خود باعث تشویق عربستان به استمرار سیاست تنش زدایی در منطقه گردند.
معیر در ادامه گفت: متاسفانه برخی از کشورهای غربی به عربستان سلاح می فروشند در حالی که با توجه به ماهیت تروریست پروری عربستان این بدین معنی است که بطور غیرمستقیم سلاح ترورست ها را خودشان تامین می کنند یعنی همین کشورهایی که امروز از ترس تروریسم هیچ احساس امنیت نمی کنند و شاهد وقوع حوادث مرگ بار تروریستی در داخل بوده اند.
'آیا واقعا پول عربستان ارزش آن را دارد که امنیت شهروندان خودشان را به خطر بیاندازند؟ آیا این وضعیت ناگوار امنیتی در سال نو میلادی برای شهروندانشان مطلوب بوده است؟ چرا اجازه می دهند کشوری مثل عربستان به تولید تروریسم پرداخته و به آنها کمک های مالی و تسلیحاتی کند؟ کشتار مردم بی گناه یمن و تخریب تاسیسات زیر ساختاری، منازل و مدارس و بیمارستانهای یمن چه دستاوردهایی برای عربستان داشته است؟'
سفیر کشورمان افزود: آیا غیر از این است که تروریست های جدیدی از قبل این جنایت های سعودی تولید شده که در آینده به جمع القاعده، داعش، النصره و دیگران خواهند پیوست؟ واقعا باید آمریکا و کشورهای اروپایی احساس مسئولیت کرده و مانع از استمرار سیاست های مخرب سعودی ها شوند.

مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید