ارسال سلاح به کشورهای ناقض قوانین بین‌المللی باید متوقف شود

رسانه ها روزانه خبر از سرکوب معترضان، نقض حقوق بشر، حمایت از تروریسم، عدم تعهد به قوانین بین‌المللی، عربستان را گزارش می دهد . واضح و مبرهن است که دست کشورهای غربی نیز در جنایات عربستان به خون آلوده  است. چرا که اگر حمایت بی دریغ کشورهای غربی نبود شاید جنایت عربستان ناکام می ماند. اگر اخبار روزهای گذشته را پی گیری کرده باشید متوجه شده اید که عربستان سعودی یکی از ناقض‌ترین کشورها در زمینه حقوق بشر است و کارنامه سیاهی برای خود در سازمان ملل یه یادگاری گذاشته است.  جالب اینجاست که با وجود نقض گسترده حقوق بشر در این کشور، مقامات آل‌سعود هیچ توجیهی برای اقدامات غیر انسانی و جنایتکارانه خود به عمل نمی‌آورند و مجبور نیستند که برای این اعمال نادرست خود به کسی پاسخگو باشند چرا که عربستان سعودی همپیمان غرب و به ویژه آمریکا در منطقه خاورمیانه است و سال‌هاست که طرفین به تأمین منافع یکدیگر متعهد شده‌اند.

به گزارش خبرگزاري دانشجو، بان کی مون که در نشستی در اندیشکده «چتم هاوس» لندن صحبت می‌کرد، گفت: «یمن در آتش است و مشخصا ائتلاف (تحت رهبری عربستان) به حملات هوایی خود به مدارس، بیمارستان، مساجد و زیرساخت‌های شهر ادامه می‌دهد.»

به نوشته روزنامه گاردین، آقای بان با بیان اینکه یمن «لبریز از تسلیحات» است، گفت: «کشورهایی که عضو پیمان معاملات تسلیحاتی هستند، باید با کنترل جریان ارسال تسلیحات به بازیگرانی که ممکن است از آن‌ها در جهت نقض قوانین بین‌المللی انسانی استفاده کنند، نقشی مثال زدنی در تحقق یکی از اهداف اصلی این پیمان ایفا کنند.»

انگلیس یکی از اصلی‌ترین فروشندگان جنگ افزار به عربستان است و همین امر موجب شده تا گروه‌های حقوق بشری در انگلیس بارها لندن را برای توقف صادرات سلاح به ریاض تحت فشار قرار دهند. گاردین نوشته است که اظهارات روز جمعه بان کی مون، موجب تشدید این فشارها بر انگلستان می‌شود.

دبیر کل سازمان ملل گفت اعضای دائم شورای امنیت، از جمله انگلستان، مسئولیتی ویژه برای پایان دادن به درگیری‌ها در منطقه دارند.

وی در این سخنرانی که موضوع اصلی آن کشتارهای صورت گرفته در تاریخ بشریت و قول کشورهای بزرگ برای پایان دادن به این روند بود، گفت وعده این کشورها که می‌گفتند چنین رخدادهایی «دیگر هرگز» رخ نمی‌دهد، اکنون به سکوت بدل شده است.

دو هفته قبل یکی از هیئت‌های تخصصی سازمان ملل، گزارشی تهیه کرد که درز بخش‌هایی از آن در رسانه‌ها، نشان داد که عربستان سعودی در موارد بی‌شماری، قوانین بین‌المللی را در یمن نقض کرده است.

هفته گذشته نیز کمیته‌ای در پارلمان انگلیس، که به رهبری حزب کارگر تشکیل شده، خواستار توقف کامل صادرات سلاح به عربستان و آغاز تحقیقات در مورد موارد احتمالی نقض قوانین بین‌المللی از سوی ریاض شد.

بر اساس یافته‌های هیئت سازمان ملل، عربستان بارها در نقض آشکار قوانین بین‌المللی، زیرساخت‌های یمن و اماکن غیرنظامی را هدف قرار داده است. از جمله اماکنی که هدف حمله ائتلاف تحت رهبری سعودی قرار گرفته‌اند، عبارتند از:

کمپ‌های آوارگان و پناهجویان یمنی؛
تجمعات غیرنظامی، از جمله مراسم جشن و عروسی
خودروهای غیرنظامی، از جمله اتوبوس‌‌ها؛
تأسیسات پزشکی، مدارس، مساجد، بازارها، کارخانه‌ها، انبارهای مواد غذایی و دیگرزیرساخت‌های ضروری شهری از جمله فرودگاه صنعا و جاده‌ها.

انگلستان ایفای نقش در انتخاب اهداف عربستان را رد کرده، اما پذیرفته است که در آموزش به خلبان‌های سعودی نقش دارد. تنها در 6 ماهه گذشته، لندن نزدیک به 3 میلیارد پوند مجوز صادرات سلاح به عربستان صادر کرده است.

در نزدیک به یک سالی که از حملات بی‌وقفه عربستان به یمن می‌گذرد، بیش از 8000 نفر کشته شده‌اند که به گفته منابع بیمارستانی 90% آن‌ها غیرنظامی بوده‌اند.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید