ابراز نگرانی بان کی مون از تجاوزات اسرائیل به سوریه

"مارتین نسیرکی"،سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد روز یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «"بان کی مون"، در مورد گزارش‌های مربوط به حمله نیروی هوایی اسرائیل به سوریه به شدت ابراز نگرانی کرده است.»

نسیرکی همچنین اظهار داشت: «دبیر کل سازمان ملل، خواهان احترام به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی همه کشورها در منطقه و پایبندی به همه قطعنامه‌های مرتبط با شورای امنیت است.»

بان کی‌مون همچنین از همه طرف‌ها خواست تا با نهایت آرامش و خویشتنداری و با حس مسئولیت از تشدید درگیری‌ها در سوریه جلو.گیری کنند.

روز یکشنبه، سوریه گفت که اسرائیل به مرکز تحقیقاتی "جمرایا" واقع در شمال غربی دمشق حمله کرده است. این مرکز در ماه ژانویه نیز یک بار دیگر توسط رژیم اسرائیل مورد حمله قرار گرفته بود.

این تجاوز اندکی پس از آن اتفاق افتاد که تل‌آویو در روز جمعه تاکید کرد که جنگنده‌های اسرائیل به اهدافی سرنوشت ساز در سوریه حمله کرده‌اند.

در همین حال یک مقام عالی‌رتبه سوری، به شبکه تلویزیونی "راشا تودی" گفته است که اسرائیل در حمله اخیر خود از یک نوع سلاح جدید استفاده کرده است.

این مقام سوری که نخواست نامش فاش شود، گفت: «زمانی که این انفجار اتفاق افتاد، مثل این بود که زلزله رخ داده است و بعد از آن آتشی شبیه یک قارچ طلایی غول پیکر به وجود آمد. این به ما نشان می‌دهد که اسرائیل در این عملیات از موشک‌هایی با اورانیوم ضعیف شده استفاده کرده است.»

وزارت امور خارجه سوریه، روز یکشنبه این حملات رژیم صهیونیستی را به مثابه اعلام جنگ دانست.

"عمران الزعبی"، وزیر اطلاعات سوریه نیز روز یکشنبه به گزارشگران در دمشق گفته است که سوریه حق دارد و وظیفه دارد که از مردم خود دفاع کند و مسلما در مقابل این تجاوزات رژیم صهیونیستی کوتاه نخواهد آمد.

آشوب‌ها در سوریه از ماه مارس ۲۰۱۱ آغاز شده است و تعدادی از مردم از جمله تعداد زیادی از نیروهای امنیتی و ارتش در این درگیری‌ها کشته شده‌اند.

مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید