اقدام جالب کمیسیون حقوق بشر اسلامی برای اسلام هراسان

افزایش اسلام هراسی در دنیا به مرز هشدار دهنده ای رسیده است.  می توان یکی از عوامل گسترش اسلام ستیزی و اسلام هراسی را رسانه های غربی دانست. حملات شرورانه ای که اخیراً  رخ می دهد، نشان می دهد اسلام هراسی در غرب تا چه اندازه جدی است؛ تا جایی که زنان مسلمان گاها داعشی خوانده می شوند. اسلام هراسی، گونه ای از نژاد پرستی است. نژاد پرستی تنها به رنگ پوست ارتباط ندارد، بلکه فرهنگ را نیز شامل می شود و اصولاً به غریبه دانستن دیگران مربوط می شود؛ حالا بهانه این کار می تواند رنگ پوست یا فرهنگ متفاوت فرد باشد. تبعیض در محیط کار یا حملات (به مسلمانان) در خیابان، در خلأ صورت نمی گیرد. کسانی که مرتکب این اقدامات می شوند، به گونه ای در اجتماع پرورش پیدا می کنند که اسلام ستیز باشند. 

کمیسیون حقوق بشر اسلامی شخصیت ها و نهادهای مختلفی را در چهار حوزه داخلی انگلیس، رسانه، کتاب و فیلم و تلویزیون و بین الملل برای دریافت جایزه اسلام هراسی در سال 2016 میلادی، نامزد کرده بود که در حوزه بین الملل، براساس رای گیری های به عمل آمده این جایزه به دونالد ترامپ رسید.
علاوه بر ترامپ، 'گیرت ویلدرز' سیاستمدار راست گرای هلندی و دولت تاجیکستان نیز از جمله شخصیت ها و نهادهایی بودند که برای دریافت این جایزه نامزد شده بودند.
این جایزه از سوی کمیسیون حقوق بشر اسلامی همه ساله به شخصیت ها و کسانی اعطا می شود که به دلیل اظهارات نفرت افکنانه و تعصب آمیزشان بیشترین نقش را در گسترش اسلام هراسی ایفا کرده اند.
دونالد ترامپ در سال گذشته میلادی بابیان اینکه مسلمانان باید به صورت موقت از ورود به آمریکا منع شوند، از سوی بسیاری از گروه های حقوق بشری و همچنین کشورهای مسلمان و حتی مقامات انگلیس به شدت موردانتقاد قرار گرفت.
شمار زیادی از مردم انگلیس با امضای توماری خواستار منع ورود این نامزد جنجالی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به داخل خاک کشورشان شدند هر چند دولت کامرون حاضر به پذیرش این مساله نشد.
'مسعود شجره' رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی در سخنانی در این مراسم هشدار داد که اسلام هراسی با سرعت زیادی در حال گسترش در جهان و از جمله در انگلیس است و لازم است با آن مقابله شود.
به گفته وی، برخی از سیاستمداران، شماری از رسانه های گروهی و نیز قانونگذاران در دامن زدن به اسلام هراسی نقش دارند.
وی عنوان کرد اعطای جایزه اسلام هراسی یکی از ابزارهای موثر برای به چالش کشاندن پیش داوری ها و کلیشه های رایج در ارتباط با این پدیده است.
شجره همچنین درارتباط با اعطای این جایزه به ترامپ گفت : 'همین که فردی چنین اظهارات قلدرمآبانه، متعصبانه و تنفرانگیزی بیان کند، به خودی خود امر مذمومی است، اما فکر می کنم واقعیت ترسناک تر این است که چنین رقم بزرگی از رأی دهندگان در کشوری که قدرتمندترین کشور جهان نامیده می شود، از دونالد ترامپ حمایت کرده اند.'
در حوزه داخلی نیز جایزه نماد اسلام هراسی سال 2016 میلادی به دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس به دلیل اظهاراتش در مورد زنان مسلمان در این کشور رسید.
دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس اخیرا گفته بود که مسلط بودن به زبان انگلیسی ازجمله شروط اعطای اقامت به زنان مسلمان خارجی شمرده می شود.
جایزه اسلام هراسی در حوزه رسانه نیز به نشریه فکاهی «شارلی ابدو» فرانسه به دلیل انتشار تصاویر موهن به پیامبر گرامی اسلام (ص)، اعطاء شد.
در مراسم اعلام برندگان جایزه اسلام هراسی 2016 میلادی که با برنامه های ظنر در ارتباط با پدیده اسلام هراسی همراه بود، علاوه بر شخصیت های مسلمان و فعالان مدنی شماری از شخصیت های غیرمسلمان نیز حضور داشتند.

مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید