ایران و پاکستان برای مبارزه با تروریسم توافق کردند

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در کاخ نخست وزیری پاکستان با نواز شریف دیدار و درباره مسائل دو جانبه، منطقه ای و بین المللی گفتگو کرد.

پس از دیدار خصوصی سران دو کشور، هیات عالی ایران و پاکستان دیدار کردند.

پس از این دیدار روحانی و شریف در یک نشست مشترک خبری شرکت کردند و به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

روحانی گفت مقامات ایران و پاکستان برای مبارزه با تروریسم به توافق دست یافتند.

    روحانی ادامه داد: «بی تردید امنیت پاکستان، امنیت ماست و امنیت ما امنیت پاکستان. مخصوصا برای امنیت مرزهای شرقی ما و مرزهای غربی پاکستان باید بیش از گذشته فعالیت کنیم. اراده دو کشور این است که ما بتوانیم قویا با تروریسم مبارزه کنیم و نگذاریم گروه های تروریستی و افراطی امنیت مرزهای مشترک ما را تهدید کنند.»

روحانی با اشاره به مشکلات و مناقشات موجود در منطقه گفت: «تنها راه حل مشکلات منطقه حل و فصل سیاسی آن است که مورد توافق دو کشور بود.»

روحانی در این کنفرانس خبری گفت: «ما در زمینه مسائل اقتصادی و ظرفیت‌هایی که برای توسعه روابط اقتصادی وجود دارد، در زمینه انرژی، گاز و همچنین صادرات برق و توسعه روابط تجاری بحث و گفتگو کردیم.»

    وی افزود: «ایجاد بازارچه های مرزی جدید در مرزهای دو کشور و همچنین روابط نزدیکتر بین دو بندر مهم چابهار و گواتر جز موارد مهم مورد بحث ما بود.»

رئیس جمهوری ایران خاطر نشان کرد: «ما دو کشوری هستیم که از لحاظ فرهنگی بسیار به هم نزدیک هستیم ... بنابراین توسعه روابط فرهنگی همواره مورد تاکید ماست.»

امضای چندین یادداشت تفاهم

نواز شریف نیز در این نشست خبری گفت به منظور افزایش فعالیت های تجاری و اقتصادی دو کشور و به منظور تسهیل ارتباطات میان ملت ایران و پاکستان، «ما تصمیم گرفتیم تا دو نقطه مرزی میان دو کشور ایجاد کنیم.»

وی گفت تهران و اسلام آباد چندین یادداشت تفاهم امضا کردند.

قرار بود در پایان این دور از مذاکرات 6 سند همکاری در زمینه‌های تجاری و بازرگانی، بیمه، همکاری‌های فرهنگی و آکادمیک و همکاری‌های بهداشتی و پزشکی میان ایران و پاکستان امضا شود.

رئیس جمهوری اسلامی ایران عصر جمعه در راس یک هیات عالی اقتصای سیاسی وارد اسلام آباد شد و در بدو ورود به فرودگاه این شهر، مورد استقبال نخست وزیر پاکستان قرار گرفت.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، بیژن زنگنه وزیر نفت، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، حمید چیت‌چیان وزیر نیرو، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی و محسن جلال پور رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران، روحانی را در این سفر همراهی می کنند.

در این سفر همچنین هیاتی متشکل از 60 بازرگان و فعال در بخش خصوصی روحانی را همراهی می‌کنند.

قرار است در جریان سفر روحانی به پاکستان، تعدادی سند همکاری میان دو کشور در زمینه صادرات برق، بیمه، اتاق های بازرگانی، برنامه راهبردی بازرگانی، رسانه ای، آکادمی و علمی، پزشکی، بهداشت و گردشگری از سوی وزیران مربوطه و در حضور سران دو کشور امضا شود.
 

مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید