تصویب پیش نویس لیست سیاه در سازمان ملل

 سازمان ملل در پیش نویس قطعنامه ای، با قرار دادن نام شرکت های فعال در شهرک های صهیونیست نشین سرزمین های اشغالی در "لیست سیاه"، موافقت کرد.

به گزارش خبرگزاری قدس( قدسنا) شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد دیروز (پنجشنبه) در پیش نویس قطعنامه ای، با قرار دادن نام شرکت های فعال در شهرک های صهیونیست نشین کرانه باختری، قدس و بلندی های اشغالی جولان در "لیست سیاه" که قرار است هر سال به روز رسانی شود، موافقت کرد.

این قطعنامه در راستای بحث های فصل 7 اقدامات شورای حقوق بشر که در راستا آن فصلی کامل به مجموعه قطعنامه های تصویب شده علیه رژیم صهیونیستی اختصاص یافته است، به تصویب رسید و 32 کشور به آن رای موافق و 15 کشور رای ممتنع دادند و هیچ کشوری با آن مخالفت نکرد.

این قطعنامه ضمن محکومیت شهرک سازی های رژیم صهیونیستی، از این عملیات ها به عنوان اقداماتی غیر قانونی یاد شده است.

این قطعنامه همچنین خواستار خودداری کشورها و طرف های بین المللی از ارائه هر گونه کمک به عملیات های شهرک سازی شده و به شرکت ها و پیمانکاران نسبت به مشارکت در طرح های اقتصادی و تجاری مربوط به شهرک های صهیونیستی هشدار داده است.

روزنامه صهیونیستی هاآرتص به نقل از مسئولان صهیونیستی اعلام کرده بود که مهمترین بخش این قطعنامه بند 17 آن است که در آن آمده است شورای حقوق بشر سازمان ملل از کمیساریای حقوق بشر این سازمان خواسته است که «بانکی اطلاعاتی از تمامی شرکت های تجاری اسرائیلی و بین المللی فعال در شهرک های صهیونیستی تهیه کرده و هر سال آنرا به روز رسانی کند.»

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین این قطعنامه تمامی فعالیت های تجاری و اقتصادی را در بر می گیرد و تنها به ساخت و ساز در شهرک های صهیونیستی مربوط نمی شود، بلکه ممانعت از تهیه مصالح ساختمانی و تجهیزات ساخت و ساز، ممانعت از تامین تجهیزات کنترل دیوار حائل، تجهیزات تخریب منازل، خدمات یا تجهیزات نگهبانی، خدمات مالی و بانکی به منظور کمک به شهرک های صهیونیست نشین از جمله اعطای وام مسکن را هم شامل می شود.

دولت صهیونیستی در هفته های اخیر تلاش می کند جلوی تصویب پیش نویس این قطعنامه را بگیرد و یا حداقل بند 17 آنرا حذف کند. در همین راستا، دستورات لازم به سفرای رژیم صهیونیستی در پایتخت های مختلف داده شده است تا پیام های مخالفت تل آویو را به مراجع عالیه در کشورهای محل خدمت خود ابلاغ کنند.

در همین راستا، دانی دانون سفیر رژیم صهیونیستی در سازمان ملل اعلام کرد که «وقتی سازمان ملل بر روی منافع یهودی برچسب می زند تا زمینه تحریم آنها فراهم شود، این مساله برای ما یادآور دوران ظلمت زده تاریخ بشریت است.» وی مدعی شد که «شورای حقوق بشر سازمان ملل تبدیل به ابزاری در دست جنبش های ضد صهیونیستی مانند "جنبش بین المللی تحریم رژیم صهیونیستی" موسوم به " BDS " شده است و فلسفه سامی ستیزی و مخالفت با اسرائیل را در پیش گرفته است.»

دانون تصریح کرد که «شورای حقوق بشر سازمان ملل باید سعی در دفاع از حقوق بشر در سراسر جهان داشته باشد، اما در حالی که اورپا با موج بی سابقه اقدامات تروریستی داعش؛ بزرگترین ناقض حقوق بشر در جهان مواجه است و این گروه هزاران نفر را به خاک و خون کشیده و دست به جنایت های هولناکی علیه میلیون ها نفر می زند، شورای حقوق بشر تنها بر روی اسرائیل تمرکز کرده است.»

شهرک های صهیونیست نشین اراضی اشغالی فلسطین مانع اصلی بر سر دستیابی طرفین صهیونیستی و فلسطینی به صلح میان خود است و اتحادیه اروپا به عنوان شریک تجاری اصلی رژیم صهیونیستی به خاطر همین شهرک سازی های این رژیم اقدام به تحریم کالاهای تولیدی این شهرک ها کرده است و با نصب برچسب های ویژه بر روی این کالاها سعی در فراهم کردن زمینه تحریم آنها در جوامع اروپایی را دارد.

جنبش بین المللی تحریم رژیم صهیونیستی اخیرا موفقیت های بزرگی کسب کرده است و خواستار اتخاذ اقدامات بیشتر برای اعمال فشار شدیدتر علیه این رژیم شده است.

پیش نویس این قطعنامه در حالی به تصویب رسید که آمریکا و رژیم صهیونیستی تلاش های گسترده ای را برای جلوگیری از قرار گرفتن نام شرکت های غربی فعال در شهرک های صهیونیستی کرانه باختری، قدس اشغالی و بلندی های اشغالی جولان در لیست سیاه تحریم های بین المللی آغاز کرده بودند.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید