عربستان بزرگترین خریدار سلاح در جهان

پایگاه خبری الکترونیکی 'عاجل' عربستان امروز (سه شنبه) در خبری نوشت: عربستان با خرید 10 میلیارد دلار سلاح، بزرگترین کشور خریدار تجهیزات نظامی در جهان است.

این پایگاه خبری به نقل از خبرگزاری بلومبرگ افزود: میزان خرید سلاح در جهان در سال 2015 میلادی با 10 درصد افزایش (6/6 میلیارد دلار) به بیش از 65 میلیارد دلار افزایش یافت.
شرکت«آی اچ اس» در گزارش سالانه خود نقل کرد که واردات سلاح از سوی عربستان در سال 2015 با 50 درصد افزایش نسبت به سال قبل به حدود 9.3 میلیارد دلار رسید که بر افزایش سطح فروش سلاح در بازار جهانی تاثیرگذار بود.
افزایش خرید سلاح از سوی عربستان در حالی صورت می گیرد که در پی عملیات نظامی در یمن به رهبری ریاض، برخی کشورهای عربی دیگر حاشیه خلیج فارس نیز خرید سلاح را افزایش داده اند.
عربستان سال گذشته جنگنده های«یوروفایتر تایفون»و«اف 16»و بالگردهای «آپاچی»و هواپیماهای شناسایی و دیگر تسلیحات را از برخی کشورهای غربی و اروپایی خریداری کرده است.
براساس این خبر، کشورهای هند با 4.5 میلیارد دلار، استرالیا با 2.8 میلیارد دلار و مصر با 2.3 میلیارد دلار در رتبه های دوم تا چهارم خرید سلاح در جهان قرار دارند.
آمریکا و روسیه اولین و دومین کشور بزرگ فروشنده سلاح در جهان هستند.
در این گزارش، آمریکا همچنان به عنوان بزرگ ترین کشور صادر کننده سلاح ذکر شده است واین کشور سلاح هایی به ارزش 23 میلیارد دلار فروخته که 8 میلیارد و 800 میلیون دلار آن به کشورهای منطقه خاورمیانه فروخته شده است.

مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید