نگرانی جدی دبیر کل سازمان ملل در مورد کشتار کودکان یمنی

دبیر کل سازمان ملل از عربستان سعودی خواست اقدامات بیشتری برای رفع «نگرانی‌های جدی» درباره کشتار کودکان یمنی انجام دهد.

بان کی مون، روز سه شنبه در گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل درباره تصمیم بحث برانگیزش برای حذف موقت ائتلاف سعودی از فهرست ناقضان حقوق کودکان سازمان ملل افزود: «من هنوز هم نگرانی‌های بسیار زیادی در مورد حفاظت از کودکان یمنی دارم.»

این تصمیم دبیرکل سازمان ملل انتقاد بسیاری از گروه‌های حقوق بشری را برانگیخت.

وی با بیان اینکه وضعیت کودکان یمنی باید در اولویت قرار گیرد افزود سازمان ملل همچنان در حال بررسی نقش ائتلاف سعودی در نقض حقوق کودکان یمن است.

سازمان ملل چندی پیش با انتشار گزارشی نام عربستان را در فهرست ناقضان حقوق کودکان قرار داد و اعلام کرد این رژیم در سال گذشته مسئول مرگ 60 درصد از 785 کودک کشته شده در یمن بوده است.

با وجود این، بان کی مون چندی بعد در 17 خرداد نام عربستان را از این فهرست خارج و اعلام کرد پیشنهاد عربستان سعودی را برای تجدید نظر در مورد ارقام ذکر شده در این گزارش پذیرفته است.

دبیرکل سازمان ملل پس از این تغییر رویکرد ناگهانی تصدیق کرد که نام ریاض به خاطر تهدید به قطع کمک‌های مالی عربستان به برنامه‌های بشردوستانۀ این نهاد، از فهرست ناقضان حقوق کودکان حذف شده است.

تعدادی از نهادهای حامی حقوق بشر و حقوق کودکان از جمله سازمان دیده‌بان حقوق بشر، عفو بین‌الملل و آکسفام این اقدام سازمان ملل را مورد انتقاد قرار دادند.

هفته گذشته، عربستان سعودی در نامه محرمانه 13 صفحه‌ای به دبیر کل سازمان ملل ادعا کرد ائتلاف اقداماتی را در جهت جلوگیری از تلفات غیر نظامیان در یمن انجام داده است.

بان کی مون خطاب به شورای امنیت گفت اطلاعاتی درباره اقدامات انجام شده توسط نیروهای ائتلاف دریافت کرده اما این اقدامات کافی نبوده است.

وی افزود: «ما به تعامل‌مان برای اطمینان از اینکه اقداماتی مشخص برای محافظت از کودکان (یمن) انجام می‌شود، ادامه می‌دهیم.»

عربستان سعودی اعلام کرده است نیروهای ائتلاف برای جبران خسارات قربانیان، کمیته پرداخت غرامت تشکیل داده و برای تضمین حفاظت از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی گفتگویی مستقیم با سازمان‌های امدادی انجام می‌دهد.

بنا بر اعلام سازمان ملل، تجاوز عربستان به یمن حدود 6400 کشته بر جای گذاشته و بحران انسانی را در این کشور فقیر عربی به وجود آورده که ممکن است به فاجعه ختم شود.

مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید