دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی: خبرنگاران سربازان عرصۀ اطلاع رسانی و تنویر افکار عمومی هستند

دکتر داود عامری، دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی ضمن تبریک 17 مرداد «روز خبرنگار»، به فعالان حوزۀ خبر و رسانه و در جهت تکریم از خبرنگار و خبرگزاری هایی که در انعکاس اخبار و فعالیت های این مجمع تلاش و همکاری نموده اند، بر این امر تأکید کردند که در جمهوری اسلامی ایران و مطابق تعالیم انسان ساز دین اسلام، تکریم و تقدیر از فعالان عرصه های مختلف بسیار محترم و همواره مورد تأکید بوده است. به همین منظور 17 مرداد به مناسبت گرامیداشت شهادت مظلومانه «محمود صارمی» در مزار شریف به دست طالبان، «روز خبرنگار» نامگذاری شده است.
با توجه به نقش اطلاعات و اطلاع رسانی در توسعۀ سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، پیشرفت و توسعه یافتگی هر جامعه ای به حضور مؤثر و فعالیت های خبرنگاران آن بستگی دارد. جامعۀ بدون خبرنگار، اجتماع بدون روح و کالبدی است که نشاط و پویایی ندارد. خبرنگاران سربازان عرصۀ اطلاع رسانی و تنویر افکار عمومی هستند که جامعه را با حقایق و واقعیت های موجود آشنا می کنند. انعکاس و بازتاب حقایق و واقعیت ها در جوامع مختلف مرهون تلاش های بی وقفه اصحاب رسانه است.
ایشان ادامه دادند؛ خبرنگاری یک شغل نیست؛ بلکه فرآیندی است جریان‌ساز که ریشه در تاریخ و جریان های تاریخ ساز بشری دارد و خبرنگار، شریان های حیاتی خبرها، احساسات و انتظارات مردمی است که با دید حرفه ای به واقعیات جاری نگریسته و زمینه اطلاع رسانی و آگاهی جامعه و فرهنگ سازی عمومی را فراهم می سازد. ایشان رسالت اصلی خبرنگار و رسانه را انعکاس مسائل و واقعیت های اجتماع و تلاش برای بهبود اوضاع جامعه و کمک به توسعه اجتماعی با در نظر گرفتن مصالح و منافع جامعه عنوان کردند که باید در کنار تمامی اصول اخلاقی و حرفه-ای حوزۀ خبررسانی، همواره مورد توجه خبرنگاران محترم قرار گیرد.
دکتر عامری افزودند؛ امروزه دشمنان نظام و انقلاب اسلامی با بهره گیری از ابزار و رسانه های مختلف، تردیدافکنی در مبانی انقلاب، اختلاف بین مردم و مسئولان، ایران هراسی، اسلام هراسی و ترویج فرهنگ غربی را سرلوحه کار خود قرار داده اند و سعی در انتشار اخبار دروغین از اوضاع داخلی و بین المللی دارند. از سوی دیگر، جهان معاصر در اثر زیاده خواهی ابرقدرت ها و جهل و ناآگاهی برخی حکام منطقه ای و جهانی، مملو از بی عدالتی و خدشه دار از کرامت انسانی شده است. بنابراین خبرنگاران به عنوان سربازان عرصه اطلاع رسانی با سلاح قلم و انعکاس آن می توانند در افشای ظلم و انتقال و اشاعۀ ادبیات صلح عادلانه و حفظ کرامت انسانی در جهان بسیار اثرگذار باشند. 
دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی، حرفۀ خبرنگاری را فعالیتی عنوان کردند که همواره در طول تاریخ در معرض انواع مخاطرات پیدا و پنهان سیاسی، حقوقی و اجتماعی قرار داشته است. بنابراین ضروری است موازین حقوقی و قانونی نظام فعالیت رسانه و خبرنگاری و حمایت از آنان، به خوبی و درستی تدوین و تصویب شده و از الزامات و تضمینات حقوقی لازم برای تحقق فرهنگ رسانه و تضمین حرفه ای فعالیت رسانه ای و خبرنگاری برخوردار گردد.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید