استقبال الازهر از اظهارات مثبت پاپ درباره اسلام

دیده‌بان زبان‌های خارجی الازهر، اظهارات اخیر «پاپ فرانسیس»، رهبر کاتولیک‌های جهان مبنی بر عدم ارتباط میان اسلام و تروریسم را تحسین کرد.
 به نقل از پایگاه خبری «البوابة نیوز»، دیده‌بان زبان‌های خارجی الازهر با صدور بیانیه‌ای از اظهارات چند روز پیش پاپ فرانسیس مبنی بر عدم ارتباط اسلام با تروریسم استقبال کرد.
پاپ فرانسیس روز یکشنبه، دهم مردادماه جاری، در جمع خبرنگاران در هواپیما هنگام بازگشت از سفر  به لهستان گفت: «گفتن این که اسلام با تروریسم یکی است، نه حقیقت دارد و نه صحت».
وی این اظهارات را در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران گفت که از وی پرسید، چرا هیچگاه پس از صورت گرفتن حملاتی مانند کشته‌شدن کشیش فرانسوی، به اسلام اشاره نکرده است.
در بیانیه دیده‌بان زبان‌های خارجی الازهر که دیروز، ۱۶ مردادماه، منتشر شد، آمده است: این اظهارات بازتاب فهم و درک پاپ فرانسیس از اسلام و آموزه‌های متسامح آن و آگاهی و شناخت وی از وقایع و حوادث در عرصه بین‌الملل است.
دیده‌بان زبان‌های خارجی الازهر اعلام کرد: اظهارات مثبت پاپ در رابطه با اسلام که پس از دیدار اردیبهشت‌ماه وی با شیخ الازهر صورت می‌گیرد، بر اهمیت تداوم گفت‌وگو  میان مرکز اسلامی الازهر و واتیکان به‌عنوان دو مؤسسه بزرگ برای تحقق خیر برای تمامی بشریت تأکید دارد.
پاپ فرانسیس در اظهارات چند روز پیش خود ضمن مخالفت با تلفیق اسلام با خشونت، تأکید کرد: کاتولیک‌ها نیز ممکن است دست به خشونت بزنند.
رهبر کاتولیک‌های جهان اظهار داشت: «هر روز، هنگامی که به صفحات روزنامه‌ها نگاه می‌کنم، اخباری مبنی بر خشونت می‌بینم. در خبری دیده می‌شود که فردی همسرش را به قتل رسانده و در خبری دیگر یک نامادری کشته شده است. این‌ها همه کاتولیک‌هایی هستند که غسل تعمید(از آداب ویژه مسیحیان) شده‌اند.
وی با تأکید بر این که اگر بخواهد در مورد خشونت اسلامی سخن بگوید، باید در مورد خشونت مسیحی نیز صحبت کند، گفت: «تقریبا در تمام مذاهب، گروهی کوچک پیدا می‌شوند که افراطی هستند. در دین ما هم چنین افرادی وجود دارند.»
رهبر کاتولیک‌های جهان با اشاره تلویحی به اظهارنظر شخصیت‌های سیاسی راستگرا که لحن نژادپرستی و بیگانه‌ستیزی دارند، گفت: «تنها با چاقو قتل رخ نمی‌دهد، با زبان نیز می‌توان مرتکب قتل شد.»

مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید