ضرورت اهتمام به بحث محتوایی در جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع)

 رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نخستین نشست شورای بین‌الملل پانزدهمین جشنواره فرهنگی هنری امام رضا(ع)، با تأكید بر توجه ویژه به بحث محتوایی آثار فاخر رضوی، گفت: ترویچ سیره و معارف رضوی از اهداف جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) است.

به گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نخستین نشست شورای بین‌الملل پانزدهمین جشنواره فرهنگی هنری امام رضا(ع)، دیروز، ۲۴ مهرماه با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌تركمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سید محمدحسین هاشمی، معاون فرهنگی و قهرمان سلیمانی، معاون آموزشی و پژوهشی سازمان فرهنگ، سید‌جواد جعفری، مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) و جمعی از مدیران و رؤسای نهادهای عضو جشنواره در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.
در آغاز این نشست، ابراهیمی‌تركمان ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری و عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدلله الحسین (علیه‌السلام)، به احادیثی از آن امام همام و جایگاه رفیعشان نزد پیامبر اكرم (ص) و پروردگار اشاره كرد.
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه سخنان خود، به برگزاری جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) اشاره و تصریح كرد: این جشنواره به صورت سالانه از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در داخل و خارج از کشور با حضور اندیشمندان، پژوهشگران، هنرمندان و در یک کلام پدیدآورندگان آثار فاخر رضوی با خلق آثار فاخر و ارزنده و با هدف ترویج بیش از پیش فرهنگ، سیره و معارف رضوی با همکاری دستگاه‌ها و نهادهای عضو جشنواره، برگزار می‌شود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: ارتقای كمی و كیفی این رویداد معنوی و مهم‌ترین نكته‌ای كه باید در این جشنواره نسبت بدان توجه ویژه شود، بحث محتوایی است. صاحب‌نظران و دست‌اندركاران عرصه بین‌الملل و شیفتگان و ارادتمندان به ساحت مقدس اهل بیت(ع) با ارائه ایده‌های نوین می‌توانند رشد همه جانبه برنامه‌های جشنواره پانزدهم را فراهم كنند.
تشكیل شورای امور بین‌الملل جشنواره فرهنگی هنری امام رضا(ع) 
وی به تشكیل شورای امور بین‌الملل جشنواره فرهنگی هنری امام رضا(ع) اشاره كرد و گفت: برنامه‌های تعریف‌شده برای خارج از کشور در این جشنواره بین‌المللی با بهره‌گیری از ظرفیت علمی و فرهنگی اندیشمندان و دانشمندان جهان و مشارکت ارادتمندان هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت در اقصی نقاط جهان برگزار می‌شود.
رئیس شورای امور بین‌الملل جشنواره فرهنگی هنری امام رضا(ع)، با بیان این‌که این بخش با محوریت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و همکاری نهادهای فرهنگی مرتبط با خارج از کشور مدیریت می‌شود، گفت: با توجه به تعداد گسترده نقاط برگزار كننده این جشنواره بین‌المللی و استقبال نمایندگی‌های فرهنگی ایران در كشورهای مختلف جهان اقتضا می‌كند تا از هم‌اكنون برنامه‌ریزی‌های سازنده به منظور اجرای مناسب این رویداد معنوی صورت گیرد.
وی تأكید كرد: برای جشنواره پانزدهم سعی بر آن شود تا ترجمه احادیث امام رضا(ع)، زندگینامه ایشان، آثار مرتبط با سیر و سلوك امام رضا(ع)، معرفی آخرین نسخه‌های خطی در خصوص امام رضا(ع) و از قبیل آن از سوی پدیدآورندگان آثار فاخر رضوی داخل و خارج از كشور در دستور كار قرار گیرد تا كمك مؤثری به پیشرفت و جهش روزافزون برنامه‌ها شود.
سید‌جواد جعفری، مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) نیز در ادامه نشست ضمن معرفی و تشریح این بنیاد، گفت: به منظور ایجاد یک جریان مستمر و پویا در حوزه بسط و گسترش معارف رضوی در داخل و خارج از کشور و نیز گسترش فعالیت‌ها و خدمات علمی و فرهنگی و مشارکت بیش از پیش اصحاب فرهنگ و هنر در طول سال با ایجاد همدلی و هماهنگی در بین دستگاه‌های اجرایی و نهادهای دولتی و تشکل‌های مردمی و بهره‌مندی از ظرفیت‌های فرهنگی موجود کشور، این بنیاد بین‌المللی تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل شده است.
وی ترویج فرهنگ، سیره و معارف رضوی، انتشار گسترده آثار فرهنگی و هنری مرتبط با فرهنگ رضوی و تجلیل از پدیدآورندگان و تولیدکنندگان آثار مرتبط با فرهنگ رضوی را از اهداف این بنیاد بین‌المللی عنوان كرد.
جعفری افزود: در این جشنواره اموری چون راه‌اندازی بخش بین‌الملل و بهره‌گیری از كارشناسان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و نمایندگی‌های فرهنگی ایران در خارج از كشور، تشكیل كمیته علمی، بحث ترجمه آثار منتخب، همکاری و تعامل با مراکز و موسسات مرتبط با فرهنگ منور رضوی اعم از داخلی و خارجی، منجر بدان شد تا هم در اجرا و هم عملیاتی شدن این رویداد معنوی، بسیار تأثیرگذار بود.
تبیین جهت‌گیری‌های بخش بین‌الملل جشنواره
سیدمحمدحسین هاشمی، معاون فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه این نشست، به تبیین جهت‌گیری‌های بخش بین‌الملل پانزدهمین دوره جشنواره فرهنگی هنری امام رضا(ع) در سال۲۰۱۷ میلادی و به مناسبت انتخاب مشهد مقدس به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام پرداخت.
وی با تأكید بر اجرای برنامه‌های جشنواره پانزدهم به ویژه بخش بین‌الملل همسو با این اتفاق بین‌المللی گفت: آیین افتتاحیه این جشنواره هفته آخر ژانویه (دی‌ماه سال جاری) خواهد بود. برگزاری این رویداد فرهنگی با حضور جمعی از مهمانان داخلی و خارجی همراه با برپایی نمایشگاه، همایش و نمایش هنر اسلام با همكاری دانشگاه تبریز و فردوسی و دیگر فعالیت‌های فرهنگی و هنری محقق می‌شود.
هاشمی همچنین افزود: جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) با همكاری اعضای شورای بین‌الملل جشنواره و با محوریت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، جامعةالمصطفی(ص) العالمیه و مجمع جهانی اهل بیت(ع) پُرشورتر و پُرصلابت‌تر از سال‌های گذشته در بسیاری از نقاط دنیا برگزار می‌شود.
ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت علمی ـ فرهنگی اندیشمندان جهان
قهرمان سلیمانی، معاون آموزشی و پژوهشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بر ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت علمی ـ فرهنگی اندیشمندان و دانشمندان جهان و همچنین، مشارکت ارادتمندان هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت در اقصی نقاط جهان در این جشنواره بین‌المللی، تأكید كرد.
وی ادامه داد: بخش بین‌الملل این جشنواره با رویکرد علمی، پژوهشی، فرهنگی و هنری با محوریت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، برگزار می‌شود. یکی از رسالت‌های این بنیاد انتشار دستاوردهای جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) است كه از سوی انتشارات بنیاد بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) منتشر می‌شود.
سلیمانی تصریح كرد: سازمان‌دهی برنامه‌های جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) با ایجاد فرصت‌های معنوی دهه کرامت در داخل و خارج از كشور و اهتمام به ارتقاء کمی و کیفی این برنامه‌ها به برگزاری موفق آن كمك خواهد كرد.
در ادامه این نشست بر ضرورت اهتمام بیشتر خادمان فرهنگ رضوی، بانوان مروج این فرهنگ، ایجاد و تأسیس پایگاه اطلاع‌رسانی و خبرگزاری و انتشار نشریه در زمینه فرهنگ رضوی، تولید آثار علمی پژوهشی مرتبط با فرهنگ رضوی و برگزاری جشنواره‌ها، همایش‌ها، بزرگداشت‌ها، نمایشگاه‌ها، مسابقات، کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی و برنامه‌های تبلیغی مرتبط با فرهنگ رضوی تأكید شد.

کارگروه: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید