رژیم صهیونیستی با نقض حقوق بین الملل و حقوق بشر عامدانه به بی ثباتی در منطقه دامن می زند

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک گفت: امروز وضعیت فلسطین نیازمند توجه و اقدام عاجل بین المللی است. اشغالگری به طرز وحشیانه‌ای ادامه دارد که موجب رنج فراوان مردم فلسطین و گسترش تنش در خاورمیانه شده است.

به گزارش ستاد حقوق بشر، غلامعلی خوشرو در جلسه بحث عمومی شورای امنیت در مورد خاورمیانه و فلسطین افزود: رژیم صهیونیستی با نقض حقوق بین المللی و حقوق بشر و حقوق انساندوستانه بین‌المللی عامدانه به بی‌ثباتی در منطقه دامن می‌زند که این پیامدهای بسیار وخیمی برای صلح و امنیت در خاورمیانه و فراتر از خاورمیانه خواهد داشت.

وی گفت: نقض نظام‌مند حقوق بین‌الملل و حقوق فلسطینیان شامل تخریب خانه‌ها، کوچ دادن اجباری غیر نظامیان فلسطینی، دستگیری فلسطینیان از جمله کودکان، اعمال بی‌وقفه خشونت ترور و اقدامات تحریک‌آمیز گردهمایی افراطی علیه امکان مقدس مسلمانان بویژه مسجد الاقصی در شرق بیت المقدس بصورت بی محابا ادامه دارد. این اقدامات و نیز ادامه شهرک‌سازی در سرزمین‌های فلسطینی که نه تنها بر خلاف کنوانسیون چهارم ژنو که بنابه نظر دیوان بین الملل دادگستری بعنوان جنایات جنگی از آن یاد شده است بار دیگر موید این واقعیت است که رژیم صهیونیستی هیچ علاقه‌ای به برقراری صلح نداشته و مشارکت این رژیم در به اصطلاح فرایند صلح تلاشی برای پنهان کردن سیاست‌های تجاوزگرانه این رژیم است.

وی  افزود: ادامه محاصره غیر قانونی غزه پیامدهای انسانی جدی و فاجعه‌باری به همراه خواهد داشت. بحران‌ها در خاورمیانه همچون لیبی، عراق، سوریه و یمن نمونه‌هایی از نتیجه اقدامات تجاوزکارانه، مداخله خارجی غیر قانونی، ترور، افراط گرایی و خشونت ورزی است. جامعه جهانی از پرداختن به ریشه این بحران ها خودداری می‌کند و دخالت عوامل خارج از منطقه و ساده لوحی نیروهای منطقه ای نیز  این بحران‌ها را عمیق‌تر می‌کند.

نماینده کشورمان گفت: حمله ضد انسانی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به یمن اینک بیش از پانصد روز است که ادامه یافته است. حمله هواپیماهای سعودی به محل مجلس ختم در صنعا در روز 8 اکتبر تنها یک نمونه از هزاران حمله این ائتلاف به اهداف غیر نظامی طی 18 ماه گذشته است که منجر به کشته  ، مجروح و معلول شدن هزاران غیر نظامی از جمله زنان و کودکان شده است و یمن را از کشوری محروم به  کشوری ویران تبدیل کرده است. تاسف بار است که شورای امنیت همچنان ناظر این اعمال جنایتکارانه است  و هیچ اقدامی بعمل نمی‌آورد.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید