سازمان ملل: حمله ائتلاف سعودی به مراسم ختم صنعاء نقض حقوق بشر است

 سازمان ملل در گزارشی اعلام کرد ائتلاف متجاوز عربی در حمله جنجال برانگیز به یک مراسم ختم در صنعا مرتکب نقض قوانین بین المللی حقوق بشر شده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری العهد، کارشناسان سازمان ملل در گزارشی به شورای امنیت اعلام کردند که ائتلاف تحت رهبری عربستان در حمله به مجلس ختم صنعاء که در پی آن صدها تن کشته و زخمی شدند مرتکب نقض قوانین بین المللی حقوق بشر شده و هیچ ادله‌ای وجود ندارد که ثابت کند ائتلاف عربی احتیاط‌های لازم را برای کاهش خسارات مالی و جانی غیر نظامیان در این حمله اتخاذ کرده است.

در این گزارش آمده که اسناد و ادله موجود نشان می‌دهد که ائتلاف سعودی تعهداتش به قوانین حقوق بشر را با حمله دوم به سالن ختم که حین نجات مجروحان حمله اول صورت گرفته، نقض کرده است.

براساس گزارش کارشناسان سازمان ملل، حمله ائتلاف تحت امر عربستان به محل برگزاری مراسم صنعاء درست در زمانی انجام شده که فرماندهان نظامی احتمال می‌دادند شمار زیادی افراد غیر نظامی در این مراسم مشارکت داشته باشند.

در این گزارش آمده که فاصله زمانی بین دو حمله نشان دهنده استفاده عامدانه تاکتیک موسوم به حمله دوگانه است که در این تاکتیک افرادی که از حمله اول جان سالم به در بردند در حمله دوم هدف قرار می‌گیرند. در گزارش مذکور همچنین تاکید شده که حمله دوم بعد از سه الی هشت دقیقه از حمله اول صورت گرفته و در پی آن شمار زیادی از زخمی‌ها غیرنظامی بوده‌اند و به صورت تقریبا مطمئن باعث افزایش تعداد تلفات جانی میان مجروحان و نیروهای کمک رسان شده است.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید