همایش بین‌المللی عدالت و اخلاق برگزار می شود

همایش بین‌المللی عدالت و اخلاق در مکتب اهل بیت با تأکید بر سیره و آموزه‌های رضوی فروردین سال ۹۶ برگزار می شود.

جعفر مروارید، دبیر علمی همایش بین‌المللی عدالت و اخلاق گفت:  همایش بین‌المللی سیره و معارف رضوی با محوریت عدالت و اخلاق از برنامه‌های بخش دانشگاهیان جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) است که هم‌زمان با رویداد مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام، به میزبانی دانشگاه فردوسی روزهای ۲۶ و ۲۷ فروردین ماه (۱۶ و ۱۷ آوریل ۲۰۱۷) سال آینده برگزار می‌شود.

وی افزود: در این همایش هشت شیعه پژوه برجسته جهان در این همایش حضور دارند و سخنرانی می‌کنند. همچنین این همایش بین‌المللی در دو پنل فارسی و انگلیسی برگزار می‌شود که در پنل انگلیسی آن، چهره برجسته شیعه شناس جهان به ارائه دیدگاه‌های خود درزمینهٔ عدالت و اخلاق می‌پردازند.

مروارید با اشاره به اینکه تا زمان برگزاری همایش بین‌المللی عدالت و اخلاق، ۶ پیش نشست داخلی و بین‌المللی‌ این همایش در مشهد، قم، تهران و کشورهای انگلیس و لبنان برگزار می‌شود، تصریح کرد: مرکز الهزاره در لبنان و مرکز شیعه شناسی بیرمنگام انگلستان میزبان پیش نشست‌های بین‌المللی این همایش هستند.

وی بابیان اینکه همایش بین‌المللی عدالت و اخلاق در مکتب اهل بیت با تأکید بر سیره و آموزه‌های رضوی، به همت دانشگاه فردوسی مشهد، پژوهشگاه اسلام تمدنی، جامعه المصطفی العالمیه و دیگر مراکز علمی و پژوهشی کشور برگزار می‌شود، افزود: منابع بنیادین مفاهیم اسلامی، عدالت و اخلاق با محوریت جایگاه و اهمیت منابع دینی در گفتمان مدرن در باب عدالت، نقش وحی و عقل در گسترش اخلاق اسلامی عدالت، تجلّی مفاهیم قرآنی در آموزه‌های امام هشتم شیعیان در حوزه عدالت و اخلاق، اخلاق تعامل و نسبت آن با عدالت در آموزه‌های اهل‌بیت (ع) و عدالت توزیعی در میراث فقهی حقوقی اهل‌بیت (ع) مهم‌ترین محورهای این همایش بین‌المللی است که شرکت‌کنندگان می‌توانند در قالب مقاله و سخنرانی، آثار خود را ارائه دهند.

به گفته وی از دیگر محورهای در نظر گرفته شده قرائت‌های کلامی، فقهی و فلسفی از عدالت و پیامدهای اخلاقی آن، نسبت گفتمان اخلاق اسلامی و گفتمان عدالت حقوقی، اخلاق گفت‌وگو و هم‌زیستی عادلانه در تعالیم امام رضا (ع)، نقش عدالت‌محوری در شکوفایی تمدن اسلامی و مشهدالرضا، خاستگاه وحدت فرهنگی و معنویت اسلامی است.

استاد فلسفه دانشگاه فردوسی مشهد با اعلام اینکه تا کنون چکیده ۴۰ مقاله به زبان‌های فارسی، عربی و انگلیسی در سامانه ثبت نام الکترونیک این همایش به ثبت رسیده است، اظهار کرد: پژوهشگران داخلی و خارجی تا نیمه آبان ماه فرصت دارند چکیده مقالات خود را ارائه نمایند که در صورت پذیرش، اصل مقالات خود را نیز ارائه می‌کنند.

دبیر علمی همایش بین‌المللی عدالت و اخلاق، امام رضا (ع) را امام گفت و گو و معرفی اعتقادات اسلام و تشیع به دیگر ادیان معرفی کرد و گفت: با توجه افراطی گری‌هایی که در روزگار ما در سطح جهان بخصوص در دنیای اسلام در جریان است برگزاری این همایش ضرورت بیشتری پیدا می‌کند.

وی به تاریخچه برگزاری این همایش اشاره کرد و افزود: دانشگاه فردوسی مشهد در ابتدا میزبان همایش عقلانیت، معنویت و عدالت در سطح ملی بود. دور دوم این همایش با عنوان معنویت باز هم در سطح ملی برگزار شد و سومین دوره این همایش با عنوان عدالت و اخلاق در مکتب اهل بیت با تأکید بر سیره و آموزه‌های رضوی به‌صورت بین‌المللی برگزار خواهد شد.

مروارید افزود: مردادماه ۹۴ کمیته علمی این همایش بین‌المللی با حضور ۳۰ تن از اساتید دانشگاه‌های داخل و خارج از کشور تشکیل و پس از تعین محورهای همایش، فراخوان آن نیز منتشر شد.

دبیر علمی همایش بین‌المللی عدالت و اخلاق، با اشاره به اینکه کتاب مقالات برگزیده این همایش در داخل کشور منتشر می‌شود، ادامه داد: این مقالات در قالب کتاب به زبان انگلیسی در خارج از کشور نیز منتشر خواهد شد.

همایش بین‌المللی عدالت و اخلاق در مکتب اهل بیت با تأکید بر سیره و آموزه‌های رضوی فروردین سال ۹۶ در قالب جشنواره امام رضا (ع) و به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد با حضور چهره‌های شاخص شیعه‌شناس داخلی و خارجی برگزار می‌شود.
 

مرجع: کارگروه: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید