تداوم گفت‌وگوهای دینی منجر به شناخت اسلام حقیقی می‌شود

ابراهیم ترکمان

ابراهیمی‌ترکمان در پیش نشست دهمین دور گفت‌وگوی‌های دینی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان، گفت: تداوم گفت‌وگوهای دینی منجر به شناخت اسلام حقیقی می‌شود.

 پیش نشست دهمین دور گفت‌وگوی‌های دینی مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان صبح امروز (۲۴ آبان‌ماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی تسخیری، رییس مرکز بین‌المللی ادیان، محمدعلی ربانی، رییس مرکز مطالعات فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جمعی از محققان و اندیشمندان کشورمان در محل این سازمان، برگزار شد.

در این نشست، ابراهیمی‌ترکمان طی سخنانی، با تأکید بر تداوم گفت‌وگوهای دینی با واتیکان گفت: سعی ما بر این است تا با برگزاری همایش‌های مشترک و گفت‌وگوهای سازنده، نقش بسزایی بر گسترش ارتباطات فرهنگی داشته باشیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به برگزاری دوره‌های پیشین گفت‌وگوهای دینی با واتیکان اشاره کرد و گفت: در گذشته، واتیکان از فلسفه، عقاید و افکار شیعی شناخت بسیاری نداشت، اما اکنون با برگزاری ۹ دوره موفق از این گفت‌وگوها توانستیم زمینه لازم را جهت معرفی اسلام و ایران اسلامی مهیاء کنیم.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنان خود، اظهار کرد: پس از برگزاری ۹ دوره از گفت‌وگوهای دینی با واتیکان، دستاورد و تجربه‌های ارزشمند و سازنده‌ای حاصل شد که تحقق این مهم علاوه بر شناخت یکدیگر، به برقراری تعامل و روابط فرهنگی کمک بسزایی می‌کند.

وی در سخنان پایانی خود، گفت: از آنجایی که جمهوری اسلامی ایران با بهره‌گیری از پشتوانه های عظیم فرهنگی، تمدنی و دینی خود همواره در مسیر صلح و دوستی و گفت‌وگو با سایر ملل پیش قدم بوده، امید است تا دهمین دور گفت‌وگوی دینی با واتیکان با موفقیت برگزار شود.

در بخشی دیگر از این نشست، هر یک از حاضرین در خصوص چگونگی برگزاری دهمین دور گفت‌وگوی دینی، موضوعات این دور از گفت‌وگوها، انتشار بیانیه‌ای مشترک، بهره‌گیری از قرآن کریم و روایات معصومین (ع) در مقالات این اجلاس، به توافق رسیدند.

بنابراعلام این خبر، دور دهم گفت‌وگوی‌های دینی مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان آذرماه سال جاری در شهر رُم برگزار می‌شود.

گفتنی است، نهمین دور گفت‌وگوی دینی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفتگوی ادیان واتیکان با عنوان «‌گفت‌وگوی سازنده‌ی مسلمانان و مسیحیان برای مصلحت جامعه»،  آذرماه سال ۱۳۹۳ در تهران برگزار شد.

مرجع: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید