کودکان غزه؛ جدا ماندگانی از دنیای خارج

 در حالی طی روز گذشته در همه نقاط جهان مراسمهایی برای بزرگداشت روز جهانی کودک برگزار شد که کودکان غزه بر خلاف همه نقاط دنیا روزی برای جشن گرفتن ندارند.

به گزارش قدسنا به نقل از پایگاه خبری الرساله نت، 20 نوامبر همه ساله در جهان به عنوان روز جهانی کودک بزرگ داشته می شود و مناسبتی است که در آن کودکان نقش اصلی را ایفا می کنند.

اما این روز برای کودکان غزه طی 10 سال اخیر که تحت شدیدترین محاصره رژیم صهیونیستی از طریق زمین، دریا و هوا قرار داشته اند هیچ معنایی ندارد. چه بسا کودکان زیر 10 سال در غزه که اصلا هیچ خبری از وجود چنین روزی نداشته و با مفاهیمی نظیر جنگ، بمباران، آوارگی، گرسنگی و البته محاصره بیشتر از همه واژه ها روبرو بوده اند.

10 سالی که برای کودکان غزه هرگز آسان نگذشته است، وقوع سه جنگ متوالی در سالهای 2008، 2012 و 2014 تنها بخشی از فاجعه بزرگی است که برای کودکان این باریکه 360 کیلومتر مربعی رخ داده است.

بسیاری از کودکان در این سه جنگ جان خود را از دست داده اند، بسیاری زخمی شده و هزاران نفر دیگر نیز آواره و بی خانمان شده اند.

براساس آمارهای رسمی در اثر این سه جنگ دستکم 20 هزار کودک فلسطینی در نوار غزه مستقیما آسیب دیده اند. مهمتر اینکه در دوران پس از جنگ در اثر محاصره همه جانبه صهیونیستها هیچ امکاناتی برای رسیدگی به وضعیت کودکان غزه نبوده تا هر روز شاهد بدتر شدن وضعیت آنها در این منطقه جدا افتاده از جهان خارج باشیم.

سوال اصلی از مجامع بین المللیِ به اصطلاح حامی حقوق بشر این است که تا چه زمانی به سکوت در برابر رژیمی  که مسئول اصلی نابودی رویای خوش کودکانه فلسطینیها در غزه است، ادامه خواهند داد؟

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید