بحران یمن راه حل نظامی ندارد

 «استیون اوبراین» معاون دبیر کل سازمان ملل در امور بشر دوستانه با تاکید بر اینکه راه حل بحران یمن نظامی نیست از طرف های درگیر خواست از طریق مسالمت آمیز به مصائب مردم یمن پایان دهند.

به گزارش شبکه خبری المسیره، اوبراین پنجشنبه در پایان سفر چند روزه خود به یمن در نشست مطبوعاتی در فرودگاه صنعا گفت:راه حل بحران یمن ،نظامی نیست وصلح پایدار همان چیزی است که بحران را برطرف و مردم یمن به آن نیازمند هستند.
اوبراین طرف های درگیر در یمن را به اجتناب از راه حل نظامی دعوت و بر یافتن راه حل مسالمت آمیز تاکید کرد.با ادامه درگیری ها صلح در یمن تضعیف می شود .
وی صلح را بهترین راه حل بشر دوستانه برای پایان دادن به سختی های یمن دانست و گفت: سازمان ملل یمنی ها را نادیده نخواهد گرفت و به نیازهای آنها پاسخ و کمک های بشر دوستانه در اختیار آنها قرار می دهد.
اوبراین افزود: سازمان ملل با بی طرفی کامل کار خود را انجام می دهد و متاثر از عوامل سیاسی نیست.
وی ادامه داد:کمک های پزشکی و درمانی نیز موجود است و سازمان ملل خواستار تسهیل در ارائه کمک های بشر دوستانه بین المللی به مردم یمن است.
اوبراین همچنین به سفر خود به چند استان یمن اشاره کرد و گفت: به یمن آمدم تا واقعیت را از نزدیک ببینم و این امر پس از یک هفته از سخنان دبیر کل که گفته بود در حال حاضر ما با خطر گرسنگی در یمن روبه رو هستیم، صورت گرفت.
اوبراین از مزدوران عربستانی که 200 میلیارد ریال یمن را توقیف کرده اند خواست حقوق کارمندان را پرداخت کنند تا بدین ترتیب مشکل گرسنگی مضاعف نشود.
بر اساس گزارش های سازمان ملل ،ائتلاف عربستان مانع ورود کمک ها وکالاهای تجاری از طریق بندر الحدیده که روزانه مورد حمله های پی درپی دولت ریاض و مزدورانش قرار می گیرد، می شود.
عربستان همراه با چند کشور دیگر از ششم فروردین سال گذشته اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی ،دریایی و هوایی این کشور باهدف بازگرداندن عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی یمن به قدرت کرد .این تجاوز نظامی تاکنون نتیجه ای جز کشتار بیش از 10هزار یمنی و زخمی شدن ده ها هزار تن دیگر و همچنین آواره شدن میلیون ها یمنی و ویرانی زیرساخت های این کشور نداشته است.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید