ایران تشدید حملات سعودی‌ها در یمن را محکوم کرد

سخنگوی وزارت امور خارجۀ ایران تشدید حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی علیه غیرنظامیان در یمن را به‌شدت محکوم کرد.

به گزارش وزارت امور خارجه، بهرام قاسمی روز شنبه حملات هواپیماهای عربستان سعودی را به بازاری در منطقۀ الحدیده یمن که منجر به کشته و مجروح شدن تعدادی از شهروندان بی‌گناه یمنی شد، به‌شدت محکوم کرد.

   قاسمی ضمن ابراز همدری با بازماندگان قربانيان اين تجاوز، گفت: «تشدید حملات به مناطق مسکونی و اهداف غیرنظامی و جلوگیری از دسترسی سازمان‌ها و نهادهای مسئول بین‌المللی در امر امدادرسانی، نقض اصول و قواعد حقوق بشردوستانه است.»

وی افزود: «بجاست سازمان ملل متحد و دیگر نهادهای بین‌المللی مسئولانه به موضوع کشتار غیرنظامیان یمنی در حملات هوایی رسیدگی کرده و همۀ تلاش و همت خود را برای توقف فوری این‌گونه حملات و اتخاذ تدابیر و اقدامات لازم برای حفاظت از سلامت و امنیت غیرنظامیان به‌ویژه زنان و کودکان به‌کارگیرند.»

جنگنده‌های عربستان سعودی روز جمعه بازاری در منطقۀ الخوخه در استان الحدیده در غرب یمن را هدف قرار دادند که در این حمله دستکم 26 نفر کشته و 10 نفر زخمی شدند.

شبکۀ تلویزیونی المسیره همچنین گزارش داد جنگنده‌های سعودی با پرواز بر فراز منطقۀ الخوخه، مانع امدادرسانی آمبولانس‌ها به قربانیان این حادثه شدند.

جنگنده‌های سعودی روز جمعه همچنین بارها دیگر مناطق یمن از جمله استان‌های صعده، حجه، تعز و صنعا را هدف حملات هوایی قرار دادند.

عربستان سعودی از فروردین 1394 در حمایت از عبدربه منصور هادی، رئیس‌جمهور مستعفی یمن و همچنین تضعیف جنبش مردمی انصار الله، این کشور عربی را هدف حملات هوایی قرار داده است.

بر اساس گزارش‌های منتشرشده، این جنگ بیش از 12 هزار کشته برجا گذاشته و یمن را با بحران انسانی مواجه کرده است.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید