تصویب چهار قطعنامه شورای حقوق بشر علیه رژیم صهیونیستی

شورای حقوق بشرسازمان ملل متحد روزگذشته(جمعه) در سی و چهارمین نشست خود در ژنو با تصویب چهار قطعنامه، نقض حقوق فلسطینی ها از سوی رژیم صهیونیستی را محکوم کرد.

به گزارش ایرنا به نقل مرکز اطلاع رسانی فلسطین حاکی است که این قطعنامه ها که با اکثریت آرا به تصویب رسید درمورد نقض حقوق فلسطینیان درکرانه باختری ازجمله قدس شرقی و نوارغزه و تاکید بر ضرورت بازخواست سران رژیم صهیونیستی، محکومیت شهرک سازی رژیم صهیونیستی درکرانه باختری و بلندی های اشغالی جولان، حمایت از حق تعیین سرنوشت ملت فلسطین و وضعیت حقوق بشر در اراضی اشغالی فلسطین از جمله قدس شرقی بوده است.
شبکه خبری الجزیره نیز درهمین زمینه گزارش داد: دراین نشست بحث اصلی درباره تصویب قطعنامه بازخواست سران رژیم صهیونیستی ومحکومیت شهرک سازی رژیم صهیونیستی بود که به رغم 30 رای مثبت و 2 رای ممتنع، 15 کشور حامی رژیم صهیونیستی با آن مخالفت کردند و قطعنامه مربوط به شهرک سازی نیز با دشوارهایی مواجه بود، به ویژه بند مربوط به تحریم کامل شهرک سازی رژیم صهیونیستی که درنهایت تغییراتی در این بند ایجاد شد تا به تصویب نهایی رسید.
برخی ازکشورهای اروپایی حامی فلسطین بر ایجاد اصلاحاتی در این قطعنامه تاکید کردند تا به جای تحریم کامل شهرک سازی، مساله عدم تعامل با شهرک های صهیونیست نشین مطرح شود.
الجزیره اعلام کرد که فلسطینیان می توانند از قطعنامه های صادره در دیوان کیفری بین المللی استفاده کنند.
آمریکا و اسرائیل تلاش می کردند تا با همسو کردن برخی کشورها با خود مانع تصویب این قطعنامه ها شوند.
وزارت خارجه آمریکا نیز اوایل هفته جاری شورای حقوق بشر سازمان ملل را به اتخاذ مواضع ضد اسرائیلی متهم کرده و این نشست ها را تحریم کرد.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید