سازمان همکاری اسلامی خواستار حمایت از حقوق مسلمانان در میانمار شد

 رئیس سازمان همکاری اسلامی ضمن تاکید بر این مساله که میانمار باید از حقوق اقلیت مسلمانان روهینجا دفاع کند، از این کشور جنوب شرق آسیا خواست تا در مقابله با بحران آوارگان با همسایگان مسلمانش همکاری کند.

به نقل از خبرگزاری رویترز، گروهی موسوم به "حرکة الیقین" ۹ اکتبر سال گذشته به مرز میانمار حمله کرده، جان ۹ افسر پلیس را گرفته و بزرگ‌ترین بحرانی را که دولت آنگ سان سوچی، رهبر دوفاکتو میانمار با آن مواجه شده، موجب شدند.

یوسف بن احمد العثیمین، رئیس سازمان همکاری اسلامی گفت: میانمار باید با بنگلادش، اندونزی و مالزی مذاکراتی برگزار کند تا با هم فکری یکدیگر به نقشه راهی برای حل این بحران برسند. ما از دولت میانمار می‌خواهیم تا حقوق بشر را در رابطه با مسلمانان روهینجا رعایت کند.

سازمان همکاری اسلامی متشکل از ۵۷ کشور است و به عنوان صدای جمعی جهان اسلام عمل می‌کند.

العثیمین در جریان سفر چهار روزه‌اش به پایتخت بنگلادش گفت: میانمار نمی‌تواند حقوق بشر مسلمانان روهینجا را نادیده بگیرد. ما همچنین از دولت میانمار می‌خواهیم تا حق شهروندی مسلمانان روهینجا را نیز تضمین کند.

مقامات وزارت خارجه بنگلادش اعلام کردند، العثیمین قرار است روز جمعه از مسلمانان استان راخین در کمپ کوتوپالانگ دیدار کند.

در جریان اقدامات سرکوب‌گرایانه دولت میانمار نزدیک به ۷۵ هزار تن به بنگلادش فرار کردند. این افراد بدون آنکه رسما به عنوان پناهجو به رسمیت شناخته شوند، در بنگلادش زندگی می‌کنند.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید