۵۷ سازمان حقوق بشری خواستار تحقیق مستقل درباره جنایات عربستان در یمن شدند

 در سایه تداوم حملات ائتلاف تحت فرماندهی عربستان به یمن؛ ۵۷ سازمان حقوق بشری با ارایه درخواستی به شورای حقوق بشر سازمان ملل خواستار تحقیق مستقل درباره جنایات و نقض قوانین بین‌المللی در یمن شدند.

به گزارش تسنیم به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره قطر، سازمان دیده بان حقوق بشر به همراه 56 سازمان غیردولتی و بین المللی در درخواست خود به نمایندگان کشورهای عضو و ناظر شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، خواهان تحقیقات بین المللی مستقل درباره جنایات صورت گرفته در یمن شدند.

این سازمانها تاکید کرده اند که نقض خطرناک قوانین حقوق بشر بین المللی و قوانین بشردوستانه بین المللی در یمن صورت می گیرد.

جان فیشر مدی دفتر سازمان دیده بان حقوق بشر در ژنو گفت: حمایت ثابت از اجرای تحقیق بین المللی درخصوص موارد نقض حقوق بشر و قوانین بین المللی در یمن امروز قویتر از هر زمانی دیگری است.

وی از کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل خواست تا به فشارهای سیاسی تن ندهند.

فیشر افزود: این کشورها دو بار به فشار ائتلاف تحت فرماندهی سعودیها تن داده اند و موضعی اصولی در برابر جنایت های جنگی مکرر در یمن اتخاذ نکرده اند.

این درخواست در پی جدیدترین جنایت ائتلاف تحت فرماندهی سعودیها در روز جمعه در منطقه فج عطان واقع در جنوب یمن مطرح شده است. در حمله جنگنده های ائتلاف به این منطقه 14 غیرنظامی یمنی از جمله 5 کودک کشته شد.

دولت سعودی در قالب ائتلاف خود از سه سال پیش جنگ همه جانبه علیه یمن را به راه انداخت که تاکنون به کشته شدن بیش از هشت هزار نفر و زخمی شدن هزاران یمنی دیگر، انهدام ساختار زیربنایی این کشور، آوارگی میلیونها نفر و شیوع بیماری های واگیر دار و قحطی در این کشور منجر شده است.

نیمی از بیمارستانها و درمانگاههای یمن بسته شده و سایر بیمارستانها و درمانگاهها نیز از کمبود شدید تجهیزات و داروهای لازم رنج می برند.

شمار مبتلایان به وبا به حدی است که بیمارستانها و درمانگاههای باقی مانده مملو از بیماران است. تعداد آنها به حدی است که پزشکان مجبور شده اند تا در چادرهای برپا شده یا حتی روی زمین به مداوای بیماران بپردازند.

همزمان صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) نیز اعلام کرده است که در سایه جنگ یمن، چهار میلیون و پانصد هزار دانش آموز از رفتن به مدرسه محروم شده اند.

 

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید