قشقاوی: تلاش همگانی برای ارتقای حقوق بشر در جهان

 حسن قشقاوی معاون کنسولی وزارت امور خارجه  در همایش روز جهانی صلح گفت : روز گذشته بزرگترین بودجه نظامی آمریکا در تاریخ این کشور یعنی 700 میلیارد دلار به تصویب رسید که بزرگترین بودجه نظامی جهان است؛ از این میزان 640 میلیارد دلار در اختیار پنتاگون قرار می گیرد و بقیه برای عملیات های نظامی در مناطقی از خاورمیانه که آمریکا بخواهد در نظر گرفته شده است.
وی با بیان اینکه هیچ کشوری در دنیا نمی تواند بگوید که بهترین آمار را در حقوق بشر دارد و همه باید برای ارتقای حقوق بشر تلاش کنند، افزود: مجموعه کشته شده های ناشی از نقض حقوق بشر به سه هزار نفر نمی رسد اما از 11 سپتامبر تاکنون در این 16 سال کشته شده های ناشی از جنگ حداقل سالانه به طور متوسط 100 هزار نفر است.
قشقاوی بیان کرد: این تعداد کشته ناشی از جنگ است که نقض حقوق اولیه انسان است.
وی افزود: نشاط حقوق بشری در کشورهای جهان سوم و خواهان صلح 20 برابر سازمان های مردم نهاد طرفدار صلح است؛ این یک پدیده شگفت انگیز جهانی است و دلایل آن این است که کشورهای طرفدار حقوق بشر نسبت به جنگ بی تفاوت هستند.
معاون وزیر خارجه همچنین گفت: اصل اسلام که از ماده سلم و سلام به معنی صلح و آرامش است، این را در دین اسلامی در تسلیم اوامر الهی می بینیم.
وی ادامه داد: فلسفه اصلی خلقت انسان ها و بعثت انبیا را این می بینیم که در فضای صلح جویانه اوامر الهی را پیاده کنیم و همه انبیای الهی در این چارچوب آمدند.
قشقاوی ادامه داد: اگر چنانچه در مقابل اصالت دعوت که توسط انبیای الهی صورت می گرفت بقیه تمکین می کردند و راه تعالی بخش را انتخاب می کردند، هیچ ضرورتی به وجود جنگی نبود. جنگ، منازعات مسلحانه و اعمال زور جایگاهی ندارد مگر در جایی که تهدید صورت می گرفت.
وی گفت: جنگ موجود ریشه ای در مبانی دینی ما ندارد. اصل این بود که هدایت را می پذیرفتند و پیامبران مامور بودند و با دلایل محکم می آمدند.
معاون کنسولی وزارت امور خارجه ادامه داد: در دنیای معاصر، عدم توسل به زور مورد توجه سازمان های بین المللی از جمله سازمان ملل قرار گرفت و بعد دفاع مشروع اضافه شد و یک تفسیر بسیار گسترده ای از امکان جنگ یا حتی دفاع مشروع شده است.
قشقاوی گفت: تا زمانی که بودجه عمومی کشورها به سمت تولید و صادرات سلاح برود، صلح جهانی معنا ندارد.
معاون کنسولی وزارت امور خارجه افزود : بیشترین سلاح ها را ابرقدرت ها صادر می کنند.
معاون کنسولی وزارت امور خارجه در ادامه در خصوص بحث حقوق بشر گفت: حقوق بشر خوب است و همه باید تلاش کنند وضعیت حقوق بشر ارتقا یابد و آزادی ها حفظ شود، ولی آمارهای ارائه شده تا چندسال پیش نشان می داد مجموعه کشته شده ها از نقض حقوق بشر در جهان به سه هزار نفر نمی رسید و این با در نظر گرفتن مجازات اعدام است.
قشقاوی بیان داشت: از ۱۱ سپتامبر تا الان صدهزار نفر کشته ناشی از جنگ به جا مانده است. وقتی جنگ باشد آزادی چه معنایی دارد؟ در نقض حقوق بشر شاید بشود با عنوان قتل نفس توجیهی کرد اما در جنگ و آنچه در میانمار رخ می دهد هیچ توجیهی وجود ندارد.
معاون کنسولی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: جای تعجب دارد که تعداد ان.جی.او ها (تشکل های مردم نهاد) در حوزه حقوق بشر، ۲۰ برابر گروه های ضد جنگ است. یکی از دلایل این است که معمولا کشورهای فعال حقوق بشر بیشترین فروش سلاح را دارند. همچنین ۵ کشور بزرگ جهان به ۵۹ کشور سلاح می فروشند که اسم این کشورها در لیست ناقضان حقوق بشر قرار دارد.
قشقاوی با بیان اینکه بخشی از این سلاح ها صرف تجهیز گروه های تروریستی و معاندین در منطقه می شود، افزود: ارسال سلاح در خاورمیانه ۸۶ درصد افزایش داشته و در چهارسال اخیر عربستان ۲۱۴ درصد خرید سلاح خود را افزایش داده است. این کشور یا مستقیم پول سلاح را پرداخت می کند یا مثلا به اسراییل وام می دهد از آمریکا سلاح بخرد.
وی گفت: انگلیس به ۳۹ کشور ناقض حقوق بشر سلاح فروخته است.
معاون کنسولی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: تا زمانی که بودجه عمومی کشورها به سمت تولید و صادرات سلاح برود صلح جهانی معنا ندارد. فروش سلاح در جهان عامل معاش است و به همین خاطر، صلح (در چنین وضعیتی) معنا ندارد.

 

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید