محکومیت حمله به نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در مالی

اعضا شورای امنیت سازمان ملل روز سه شنبه با صدور بیانیه مطبوعاتی حمله افراد مسلح به کاروانی از نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در شمال مالی را که به مرگ سه صلحبان بنگلادشی و مجروحیت شمار دیگری از آنان شد، محکوم کردند.
اعضا شورای مذکور در این بیانیه با تاکید بر اینکه حمله به صلحبانان سازمان ملل به هر دلیلی طبق قوانین بین المللی جنایت جنگی محسوب می شود، از مسئولین دولت مالی خواسته اند تا هرچه سریع تر تحقیقات برای شناسایی عاملان این حمله و اجرای عدالت در مورد آن ها را شروع کند.
در بیانیه امروز شورا گفته شده است که هر گونه دخالت در طراحی، مدیریت، حمایت و یا اجرای اینگونه حملات از جرائمی محسوب می شوند که عاملان آن می توانند طبق قطعنامه های این شورا در فهرست تحریم ها قرار بگیرند.
اعضا شورا بار دیگر با اعلام حمایت قاطع خود از کمیته حمایت سازمان ملل در مالی و نیروهای فرانسوی حامی آن ها اقدامات تروریستی را بزرگترین خطری ذکر کرده اند که صلح و امنیت بین المللی را تهدید می کند و تاکید کرده اند که عاملین و مجریان اینگونه اقدامات و همچنین حامیان و کمک کنندگان مالی آن ها همگی سزاوار محاکمه و مجازات هستند.
روز یکشنبه کاروانی از صلحبانان کمیته حمایت سازمان ملل از کشور مالی با یک بمب دست ساز در مسیر خود برخورد کرد که دست کم سه نفر از صلحبانان این کمیته چند ملیتی که تابعیت بنگلادشی داشتند، جان خود را از دست دادند. آنتونیو گوترش دبیرکل این نهاد بین المللی ساعاتی بعد با صدور بیانیه ای این حمله را محکوم کرد.

 

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید