گوترش: آوارگان روهینگیایی باید در صلح و آرامش به خانه های خود بازگردند

 دبیرکل سازمان ملل با اشاره به مشقاتی که بیش از 500هزار روهینگیایی در اثر برخوردهای خشونت آمیز یک ماه گذشته در میانمار متحمل شده اند از مسئولین دولت میانمار خواست تا شرایط بازگشت همه آن ها به خانه های خود را در فضای امن، آزاد و صلح آمیز فراهم کنند.

آنتونیو گوترش روز پنجشنبه در دومین گزارش خود به شورای امنیت این سازمان از مشقات و دشواری هایی که مسلمانان روهینگیایی در فاصله یک ماه گذشته تحمل کرده اند بر این نکته تاکید کرد که واقعیت های تلخ موجود، مشقاتی که بیش از 500 هزار آواره روهینگیایی در اثر خشونت های جاری تحمل می کنند و بی ثباتی هایی که بحران پناهندگی ناشی از این خشونت ها بوجود آورده، اقدامی عاجل و همگانی برای مقابله با این بحران را ضروری می کند.
وی با تصریح این که وضعیت این آوارگان و نیز ثبات و امنیت منطقه در حال از هم پاشیدگی است، خواستار شناسایی ریشه های پیدایش این بحران و یافتن راه حلی بادوام برای خاتمه بخشیدن به آن شد.
دبیر کل سازمان ملل در جایی از سخنان خود ضمن محکوم کردن دوباره حمله روز 25 اوت ارتش نجات بخش آراکان روهینگیا و اشاره به بحران شدیدی که فرار پناهندگان روهینگیایی در منطقه بوجود آورده از مسئولین دولت میانمار خواست تا به عملیات نظامی علیه مسلمانان پایان بدهند و اجازه دسترسی آسیب دیدگان و اوارگان به کمک های انساندوستانه را فراهم کرده و در نهایت امکان بازگشت امن و آزاد همه آوارگان و پناهنگان به شهر های و خانه های خود را تضمین نمایند.
گوترش به این نکته نیز اشاره کرد که تنها از تاریخ 25 اوت امسال تا کنون بالغ بر 500 هزار نفر از غیر نظامیان میانماری به امید یافتن محلی امن به کشور بنگلادش گریخته اند که 94 درصد از آنها مسلمانان روهینگیایی بوده اند.
وی اضافه کرد که دولت میانمار بایستی به تعهدات خود در زمینه حقوق بشر عمل کند و این ادعای دولت میانمار که عملیات امنیتی در شمال این کشور که موجب کوچ دسته جمعی روهینگیایی ها شده بود، متوقف گردیده است را رد کرد و گفت که ادامه فرار روهینگیایی ها نشان می دهد که این ادعا صحت نداشته و همزمان گزارش های زیادی از سوزانده شدن مزارع مسلمانان به این نهاد رسیده است.
دبیر کل سازمان ملل بار دیگر بر ضرورت دسترسی امدادگران این سازمان و سایر نهاد های بین المللی به آسیب دیدگان و آوارگان تاکید کرد در مورد فضای نفرت و دشمنی که اخیر نسبت به کارکنان این سازمان و سایر گروه ها و سازمان های انساندوست بوجود آمده ابراز تاسف و نگرانی کرد .
گوترش علاوه بر این خواستار همصدایی و حمایت شورای امنیت در مورد ضرورت ایجاد زمینه امن و آزاد بازگشت آوارگان به خانه و کاشانه خود در چهارچوب توافقنامه ای که وزرای خارجه میانمار و بنگلادش در سال 1993 امضا کرده اند شد و اضافه کرد که سازمان ملل متحد نیز همزمان خود را موظف و ملزم می داند تا در فراهم آوردن تسهیلات معیشتی و سایر امدادگری ها برای آن هایی که به شهر های خود باز می گردند مشارکت کرده و در عین حال بر روال قانونی کردن و اعطای شهروندی به همه روهینگیایی هانظارت داشته باشد.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید