کارگاه آموزشی "زن و خانواده و قوانین مدنی کشورهای اسلامی" در لبنان برگزار می شود

دبیر کل اتحادیه جهانی زنان مسلمان، از برگزاری کارگاه آموزشی "زن و خانواده و قوانین مدنی کشورهای اسلامی" در پایان هفته جاری در لبنان خبر داد.

دکتر"طوبی کرمانی" دبیر کل اتحادیه جهانی زنان مسلمان در گفتگو با خبرگزاری تقریب گفت: این کارگاه در تاریخ 26 و 27 مهر ماه ( چهارشنبه و پنج شنبه هفته جاری)  برگزار می شود.

کرمانی ادامه داد:یکی از اهداف اتحادیه جهانی زنان مسلمان، همدلی، انسجام و هماهنگی بین زنان مسلمان اعم از شیعه و سنی است و طبیعی است که یکی از مصادیق این هماهنگی نحوه حضور و ارائه مطلب در خصوص زن و خانواده مسلمان، در مجامع حقوق بشری است.

وی افزود:برخی از اعضای اتحادیه پیشنهاد دادند که ما در کارگاه آموزشی، ابعادی از این مسأله را تحلیل و تدریس و بررسی کنیم که اساسا قوانین مدنی کشور تا چه حد با روح قرآن هماهنگی دارد؟ آیا کنوانسیون رفع هرگونه تبعیض علیه زنان با روح اسلام و قوانین مدنی کشورهای اسلامی سازگار و یا در تعارض است؟ و آیا خود کنوانسیون با خودش در تعارض است یا خیر؟

کرمانی ادامه داد:مقرر شد، چنین کارگاهی برگزار و در سه جلسه در عصر چهارشنبه و عصر پنج شنبه این قضیه واکاوی شود و فرامین اسلام در مورد زن و خانواده، قوانین مدنی کشورهای اسلامی در مورد زن و خانواده و کنوانسیون، مورد بحث و بررسی قرار بگیرد و به یک وفاقی برسیم که بتواند نظر اجتماعی زنان در کشورهای اسلامی باشد، امیدواریم که بتوانیم به یک تقریب، وحدت و انسجامی در مورد این قضیه دست پیدا کنیم.

دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان خبر داد که از ایران چند استاد برای حضور در کارگاه اعزام می شوند؛ این اساتید عمدتا متخصص حقوق بین الملل و آشنا به روح کنوانسون هستند و طبیعی است که در هر کارگاه بنا به تقاضای ماهیتی بحث و گفتگو، حضور پیدا می کنند.

کرمانی اشاره کرد که از رسانه ها و فرهیختگان لبنان برای حضور در این کارگاه دعوت شده است، همچنین میهمانانی از کشورهای الجزایر، کویت، بحرین، عراق و تونس  در این کارگاه حضور خواهند داشت.

وی اظهار داشت:امیدواریم به هدف نهایی و اهداف واسطه ای که در این کارگاه دنبال می کنیم، برسیم.

طوبی کرمانی با اشاره به اینکه برخی از اعضای اتحادیه زنان مسلمان از جمله از اهل سنت در این کارگاه حضور خواهند داشت، گفت: در حاشیه این کارگاه نمایشگاهی از کتابهای حوزه تقریب مذاهب  و وحدت و زن خواهیم داشت، همچنین تابلوهای نفیس خطاطی خانم "فریبا مقصودی" خوشنویس کرمانشاهی، در کنار این کارگاه در معرض نمایش گذاشته خواهد شد.
 

مرجع: کارگروه: تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید