سخنگوی دبیر کل سازمان ملل: اوضاع یمن همچنان بد است

 استفان دوژاریک گفت: معتقدم که کمک هایی که برای یمنی ها ارسال می شود کافی نیست نه غذا به اندازه کافی به یمن می رسد و نه سوخت.
استفان دوژاریک در پاسخ به این سوال که  با توجه به اینکه فروش سلاح به سعودی ها به منزله نشان دادن چراغ سبز به آنها جهت انجام جنایت های هرچه بیشتر در یمن است، آیا سازمان ملل متحد به مساله فروش سلاح به عربستان پرداخته است؛ دوژاریک با طفره رفتن از پاسخ به این سوال گفت: از نوامبر سال 2017 که ائتلاف (سعودی) محاصره خود را از بنادر یمن برداشته است سازمان ملل متحد توانسته است از طریق این بنادر کمک های بشردوستانه به مردم یمن برساند. ما توانمندی های هیئت بازرسی سازمان ملل متحد را تقویت کردیم و این هیئت محموله های تجاری به مقصد یمن را مورد بازرسی قرار می دهد. با این حال معتقدم که کمک هایی که برای یمنی ها ارسال می شود کافی نیست نه غذا به اندازه کافی به یمن می رسد و نه سوخت. حتی قبل از وقوع درگیری در یمن، این کشور بیش از نود درصد از نیازمندی های خود را از طریق واردات تأمین می کرد. ما تلاش می کنیم که درگیری در این کشور متوقف شود. و همه طرف های درگیر در یمن باید به پای میز مذاکره برگردند. امیدواریم که ماموریت مارتین گریفیتس نماینده سازمان ملل در یمن موفقیت آمیز باشد و در این زمینه پیشرفتی محقق کند.

استفان دوژاریک درباره تحولات سوریه نیز گفت از سرگیری بمباران غوطه شرقی و ادلب را با نگرانی دنبال می کنیم. تعداد زیادی از غیرنظامیان همچنان در منطقه دوما در محاصره به سر می برند و اوضاع در مناطق مختلف سوریه موجب نگرانی ما است بویژه در شهرکی در جنوب ادلب ما شاهد هدف قرار گرفتن دو مدرسه بودیم. ما از همه طرف های درگیری می خواهیم که به حقوق بشر بین المللی پایبند باشند و از هدف قرار دادن غیرنظامیان و تاسیسات غیرنظامی خودداری کنند. در رساندن کمک های بشردوستانه به نیازمندان همچنان دشواری هایی وجود دارد با این حال ما توانسته ایم کمک هایی به غیرنظامیان داشته باشیم. ما به کسانی که از عفرین خارج شده اند کمک های بشردوستانه رسانده ایم. اما به علت تداوم درگیری ها ما و شرکای مان در رساندن کمک های بشردوستانه با مشکل مواجه هستیم.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید