دیدبان حقوق بشر خواهان محاکمه عادلانه «شیخ نمر» شد

دیدبان حقوق بشر در بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی شدید از وضعیت وخیم جسمانی شیخ النمر و همچنین انتقاد از بازداشت بدون محاکمه وی خواهان برگزاری دادگاهی عادلانه برای رسیدگی به اتهامات وی شد.

دیدبان حقوق بشر امروز ـ شنبه 21 اردیبهشت ـ در بیانیه‌ای که در پایگاه اینترنتی این سازمان بین‌المللی مدافع حقوق بشر منتشر شد، از مقامات سعودی درخواست کرد شیخ نمر النمر، روحانی منتقد دولت پادشاهی  سعودی، را در دادگاهی عادلانه محاکمه کنند.

این گروه در بیانیه خود اعلام کرد که مقامات قضایی باید اطمینان حاصل کنند وی فورا به مراقبت‌های بهداشتی به خاطر زخم‌های ناشی از تیراندازی مأموران سعودی دسترسی می‌یابد.

در 8 جولای 2012، نیروهای امنیتی شیخ النمر 52 ساله را در حین دستگیری چهار بار از ناحیه پا هدف گلوله قرار دادند. وی در 26 مارس 2013 در دادگاه ریاض حاضر شده و به اتهام "ترویج نفاق" و "تضعیف اتحاد ملی" محاکمه شد. دادستان خواهان اعدام شیخ النمر از طریق سر بریدن در ملأ عام شد.

سارا لی ویتسون، مدیر خاورمیانه دیدبان حقوق بشر، گفت: "بسیار ظالمانه است که فردی در جایگاه وی بدین صورت هدف قرار بگیرد و مقامات درخواست‌های مداوم خانواده او را برای تأمین مراقبت‌های پزشکی نادیده می‌گیرند."

فعالین محلی و همچنین اعضای خانواده این روحانی شیعه می‌گویند وی تنها خواهان اعتراضات صلح‌آمیز بوده و هر نوع مخالفت خشونت‌آمیز با حکومت سعودی را رد می‌کرد.

دیدبان حقوق بشر اعلام کرده که دادگاه از اظهار نظر درباره اینکه آیا بعد از 10 ماه بازداشت، تداوم حبس وی قانونی است یا نه، خودداری کرده است.

فعالین محلی به دیدبان حقوق بشر اعلام کرده‌اند که مقامات النمر را در یک سلول انفرادی در بیمارستان زندان نیروهای امنیتی در ریاض نگهداری می‌کنند.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید