نقش مهم زبان فارسی در صلح جهانی و گسترش علمی مورد تأکید قرار گرفت

رایزن فرهنگی ایران در هند و نماینده بنیاد سعدی در سمینار دو روزه «صلح جهانی و توسعه پایدار از طریق زبان و ادبیات، طرح‌ها و آرمان‌ها» گفت: زبان فارسی نقش مهمی در صلح جهانی و گسترش علمی ایفا کرده است.

 به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، در آیین گشایش این سمینار بین‌المللی، نورساد علی، رئیس دانشگاه آلیای کلکته، علی دهگاهی رایزن فرهنگی، عبدالخالق رشید رایزن فرهنگی سابق افغانستان در هند، احسان‌الله شکراللهی، رئیس مرکز تحقیقات فارسی، چندراشیکهر، استاد فارسی دانشگاه دهلی، آذرمیدخت صفوی، رئیس انجمن استادان فارسی هند، ایوبی، رئیس بخش فارسی دانشگاه لکهنو و رئیس انجمن یادبود فخرالدین، داریگاه کوکه یوا، رئیس بخش هندشناسی دانشگاه فارابی قزاقستان، طاهر علی، رئیس اسبق بخش فارسی دانشگاه بهاراتی، محمد فایق، رئیس فعلی بخش فارسی دانشگاه ویشوا بهاراتی سخنرانی کردند.

دهگاهی در آیین گشایش این سمینار گفت: خوشحال هستم برای اولین بار در دانشگاهی حضور پیدا می‌کنم که ادیب و فیلسوف نامی هند رابیندرنات تاگور آن را تأسیس کرده است. تاگور اندیشمندی بود که پلی بین شرق و غرب ایجاد کرد و می‌توان از او به عنوان روح اندیشه مشرق زمین در قرن ۲۰ یاد کرد.

وی در ادامه سخنان خود گفت: بسیار خرسندم که گروه عربی، فارسی، اردو و مطالعات اسلامی دانشگاه ویشوا بهاراتی، شانتی نکیتن سمینار بین‌المللی با عنوان گسترش پایدار صلح جهانی از طریق  زبان و ادب، آرزوها و چهارچوب‌ها در تاریخ ۲۷ - ۲۸ مارچ ۲۰۱۸ برگزار می‌کند. تلاش‌هایی برای صلح جهانی و گسترش پایدار آن صورت گرفته، اما هنوز هم کار باقی است. این حقیقت آشکاری است که بدون اتحاد و آرامش هیچ پیشرفت و ترقی صورت نخواهد گرفت.

دهگاهی بیان کرد: ما امروز در حال گذر از برهه حساسی هستیم و شاهد بحران هویت فرهنگی هستیم و به همین خاطر نظام آموزشی ما باید بر اخلاقیات، معنویت، آرامش و درک متقابل و چگونگی استفاده از علم از طریق آموزش متمرکز شود.

وی تصریح کرد: بدون هیچ تردیدی زبان ابزاری است که به وسیله آن پیشرفت‌های مختلفی را می‌توان حاصل کرد و زبان ، فرهنگ‌ها، سنت‌ها و رسم‌ها را به هم ارتباط می‌دهد و باعث افزایش آرامش و پایداری فردی می‌شود و ادبیات ما را با جهان نوینی از تجربیات آشنا می‌کند.

دهگاهی با تأکید بر این مطلب که زبان فارسی نقش مهمی در صلح جهانی و گسترش علمی ایفا  کرده است، افزود: رییس جمهور پیشین هند، پراناب موکرجی در سخنرانی خود در جلسه انجمن استادان فارسی سراسر هند در شهر مرشدآباد گفته است «پژوهشگران ما مانند رابیندر نات تاگور و راجا رام موهان  تحت تاثیر زبان و ادب فارسی قرار داشتند.» زبان‌های هند از واژه‌ها و فرهنگ فارسی تاثیر پذیرفته‌اند.

وی اظهار کرد: اندیشمندان فارسی برای خلق آثار ماندگار مانند شاهنامه فردوسی، مثنوی رومی، گلستان سعدی، دیوان حافظ و ماللهند اثر ابوریحان بیرونی شناخته شده هستند و ابوریحان بیرونی بنیانگذار هند شناسی است.

دهگاهی در پایان گفت: من بر این باور هستم که موضوع این سمینار و بحث فرهنگ و توسعه پایدار از نیازهای اساسی جوامع در حال توسعه است و از صمیم قلب از دانشگاه ویشوا بهاراتی برای برگزاری این سمینار تشکر می‌کنم و امیدوارم مقالاتی که در این سمینار ارایه می‌شود برای پژوهشگران و محققان  مفید باشد.

همچنین در ادامه این جلسه پس از سخنرانی سایر میهمانان مدعو، از چند جلد آثار جدید منتشر شده بخش فارسی، عربی و اردوی دانشگاه بهاراتی رونمایی شد.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید