کمیسر سازمان ملل: میانمار نقشی در بازگرداندن مسلمانان روهینگیایی نداشته است

 دولت بنگلادش و آژانس پناهجویان سازمان ملل از برنامه میانمار برای بازگرداندن آوارگان روهینگیا انتقاد کردند.

 پس از آنکه دولت میانمار اعلام کرد که پنج عضو یک خانواده روهینگیا را به این کشور بازگردانده است، دولت بنگلادش و آژانس پناهجویان سازمان ملل اعلام کردند که هیچ نقشی در بازگرداندن آوارگان روهینگیا به میانمار نداشته اند.

ابوالکلام کمیسر امور آوارگان و پناهجویان دولت بنگلادش در سخنانی گفت: یک خانواده پنج نفره از مسلمانان روهینگیا از یک منطقه مرزی بین بنگلادش و میانمار وارد خاک میانمار شده اند و به مرکز نگهداری آوارگان که توسط دولت میانمار احداث شده، منتقل گشته اند.

وی در ادامه افزود: این به هیچ وجه بازگرداندن آوارگان روهینگیا به شمار نمی رود و تنها جنبه تبلیغاتی دارد.کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهجویان نیز با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: سازمان ملل هیچ اطلاع مستقیمی از این مساله نداشته و در بازگرداندن مسلمانان روهینگیا به میانمار هیچ دخالتی نداشته است.اما سخنگوی دولت میانمار ضمن رد اظهارات مقام های بنگلادشی، گفت: این یک اقدام تبلیغاتی نبوده و این خانواده تصمیم گرفتند تا به میانمار بازگردند. ما مراقب آنها هستیم.

میانمار روز شنبه نخستین خانواده روهینگیا را که از ترس اقدامات خشونت آمیز و سرکوب گرایانه ارتش میانمار به بنگلادش پناه برده اند، بازگردانده است.

این در شرایطی است که سازمان ملل بارها نسبت به عدم آمادگی میانمار برای بازگرداندن آوارگان روهینگیا هشدار داده است.

از اوت 2017 تاکنون حملات خشونت آمیز و وحشیانه ارتش میانمار علیه اقلیت قومی مسلمان روهینگیا موجب شده است تا بیش از 750 هزار نفر معادل 90 درصد جمعیت مسلمانان روهینگیا که در استان راخین زندگی می کنند، به سوی مرزهای بنگلادش فرار کرده و خانه و کاشانه خود را ترک کنند. سازمان ملل و برخی کشورها از جمله آمریکا این اقدام را نسل کشی ارزیابی کرده اند.

میانمار و بنگلادش در ماه ژانویه به توافق اولیه ای دست یافتند تا آوارگان روهینگیا به صورت داوطلبانه ظرف مدت دو سال به خانه و کاشانه خود بازگردند. میانمار تاکنون دو مرکز ویژه در نزدیکی استان راخین برای بازگرداندن آوارگان روهینگیا ایجاد کرده است. این مراکز ظاهرا برای اسکان موقت آوارگان روهینگیا در نظر گرفته شده است.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید