اختتامیه هم اندیشی بازخوانی اندیشه های امام خامنه ای با موضوع صلح و عدالت

در اختتامیه هم اندیشی بازخوانی اندیشه های امام خامنه ای با موضوع صلح و عدالت دکتر داود عامری دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی به جمع بندی مطالب ارائه شده در این هم اندیشی پرداخت.
دکتر عامری گفت: اگر چه در عصری که ما زندگی می کنیم باید با تاسف عرض کنم که شاهد انواع ظلم و تعرض به حقوق انسان ها هستیم و تاسف بارتر آنکه در غالب مواردی شاهد نقض حقوق اولیه و انسانی مسلمانان هستیم و این نتیجه اولیه نبود صلح و عدالت در جهان است.
واقعیت این است که جهان ما و قوانین بین المللی تنظیم شده اند که راهی به سوی صلح عادلانه ندارند و به جهت نفوذ نظام‌های استکباری و قدرتمندان سودجو، آرام سازی ظاهری برای تامین منافع بر ایجاد و تثبیت صلح و عدالت جهت و چربش بیشتری پیدا کرده است.
وی در ادامه افزود: این سخن به معنای ناامید شدن و گزیدن کنج عزلت نیست، بلکه تاکید بر این نکته است که رسالت بزرگی بر دوش نخبگان و اندیشمندان نهاده شده است چرا که به فرموده مولا علی (ع) خداوند از دانایان پیمان گرفته است که بر سیری ظالم و گرسنگی مظلوم سکوت نکنند و بی تفاوت نباشند.
بنابراین صرف نظر از این که نتیجه مستقیم جنگ و جنایت هرز روی منابع و شیوع قطعی و بیماری است که جان انسان ها را تهدید می‌کند و ما امروز در قرن ۲۱ در یمن شاهد این وضعیت اسفناک و اسفبار هستیم، باید تاکید کنم که برخورداری از صلح عادلانه نیز حق طبیعی و ذاتی انسان ها است و همه پیامبران الهی،اولیا الله، علما، حکما، اندیشمندان و نخبگان بر ذاتی بودن این حق تاکید داشته و دارند.
وی تصریح کرد: مجمع جهانی صلح اسلامی با بسیج نخبگان متعهد و ایجاد یک شبکه جهانی می تواند صلح عادلانه را به یک مطالبه جهانی تبدیل کند و رهبران و نخبگان فکر کشورهای مختلف را نیز به این حرکت نخبگی متصل نماید تا زمینه برای تحقق این آرمان و خواست دیرین بشریت فراهم گردد و خوشبختانه امروز در اندیشه های رهبر فرزانه ای چون حضرت آیت الله خامنه‌ای به صورت بنیادی و نهادینه شده شاهد طرح اندیشمندانه موضوع جهانشمول صلح و عدالت هستیم که سخنرانان عزیز در این نشست بارها به  فرازهای از دیدگاه ها و اندیشه‌های ایشان اشاره کردند.
این مهم نیازمند ارائه مبانی نظری ،طرح های اندیشمندانه، برنا مه های تاثیرگذار و اهتمام شما نخبگان و تلاش های مستمر در این مسیراست.
 در این هم اندیشی، تبیین مفهومی صلح و عدالت با تأکید بر اندیشه های امام خامنه ای مورد بررسی قرار گرفت چراکه  رهبر مکررا در بیانات خود تاکید دارند که صلح باید بر مبنای عدالت و با معرفت به کرامت انسان و به دور از اغراض قدرتمداران عالم باشد.

  • در این هم اندیشی  بر  مبانی  و اصول صلح در نظام بین الملل در نگاه فقهی آیت الله خامنه ای  تاکید شد.متون فقهی ایشان که از نظر مبانی، 6 مبنای خدا محوری، اسلام محوری، ولایت محوری، عدالت محوری، اخلاق محوری و ظلم ستیزی  و از نظر اصول، 5  اصل نفی سلطه، بازدارندگی با هدف صلح، مصلحت، جهاد مشروع، اعتلای اسلام و تقسیم بندی سرزمینی  اسلام و کفر که در فقه روابط بین الملل ایشان بیشتر مرتبط با صلح می باشد، قابل ناسایی است.
  •  اهمیت گفتمان سازی از منظر مقام معظم رهبری با تاکید بر صلح و عدالت بسیار حائز اهمیت می باشد و تلاش جدی نخبگان در گفتمان سازی صلح و عدالت  در سطح ملی و منطقه ای باید در دستور کار قرارگیرد. 
  •  بررسی تطبیقی اندیشه های مقام معظم رهبری در حوزۀ صلح و عدالت با دیگر اندیشمندان جهان و آیات و روایات.
  •  پیام رهبر انقلاب اسلامی به جوانان اروپایی که  مورد استقبال بسیار ی از جوانان  ، نخبگان ، اندیشمندان و متفکران غرب قرار گرفت.
  • امیدوارم با تلاش و همت شما نخبگان گرامی و با تاسی به نظریه‌های اندیشمندانه رهبر فرزانه انقلاب به عنوان یک شخصیت سیاسی و فرهنگی، شاهد توسعه صلح و عدالت در جهان و در حوزه های عملی و نظری باشیم و با همت و تلاش انسان های بشردوستانه ظلم و بی عدالتی  از زندگی انسان ها به خصوص مسلمانان جهان رخت بربندد .
تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید