حجت الاسلام نجف لک زایی :صلح عادلانه و امنیت متعالیه

حجت‌الاسلام والمسلمین نجف لک‌زایی دوشنبه شب در دومین هم‌اندیشی بازخوانی اندیشه‌های مقام معظم رهبری با موضوع صلح و عدالت که در سالن‌ همایش‌های غدیر برگزار شد اظهار کرد: مقام معظم رهبری تاکید دارند که بحث عدالت در قالب یک رشته علمی مطرح شود چراکه اگر این اتفاق بیفتد بحث صلح عادلانه نیز از زیر مجموعه‌های آن خواهد بود.

وی افزود: اگر بحث صلح عادلانه به عنوان یک مبحث علمی مطرح شود، ابعاد و مبانی فلسفی، اخلاقی، قرآنی، تفسیر موضوعی، حدیثی و سیره‌ای و حتی بحث های علوم اسلامی نیز در  زمینه صلح عادلانه و امنیت پایدار مطرح می‌شود و مورد توجه قرار می‌گیرد.

رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی  خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری تاکید زیادی دارند که به جایگاه علمی صلح عادلانه توجه شود و نسبت به این موضوع حساسیت دارند.

وی با اشاره به مناسبات صلح عادلانه ادامه داد: صلح عادلانه به لحاظ فلسلفه امنیت ریشه در امنیت متعالیه دارد، امنیتی که علاوه بر بقای دنیوی به بقای اخروی و علاوه بر ابعاد مادی به ابعاد معنوی نیز توجه دارد بر این اساس صلح عادلانه متغیر و وابسته به امنیت متعالیه است.

لک‌زایی عنوان کرد: بدون تردید اگر در حوزه امنیت به دنیاگرایی توجه داشته باشیم، نمی‌توانیم به عدالت فکر کنیم چراکه در دنیاگرایی عدالت جایگاهی ندارد و حتی این مسئله بارها در روابط بین‌الملل شنیده شده است.

وی با اشاره به آیه‌های ۹ و ۱۰ سوره ممتحنه گفت: این دو آیه مبنای روابط بین‌الملل اسلامی است و بیان می‌کند که با کشور‌های غیر اسلامی می‌توان براساس عدالت ارتباط داشت و این از مبانی صلح عادلانه است اما نباید با افرادی که با مسلمانان می‌جنگند و غاصب هستند، ارتباط برقرار کنیم.

رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص صلح عادلانه اظهار کرد: در نظام‌های مادی، اقتدار متکی به پایه‌های مادی، سلاح و تبلیغات فریبکارانه است، اما در الگوی اسلامی اقتدار در درجه اول متکی به ارزش‌های معنوی است البته این بدان معنا نیست که به سلاح بی‌توجه باشیم بلکه حرف ما این است که اولویت اول معنویت است.

وی بیان کرد: صلح عادلانه مبتنی بر ارزش‌ها معنوی و الهی است و در این نوع صلح بحث سلطه و مادیات مطرح نیست.

لک‌زایی با بیان اینکه مقام معظم رهبری فرمودند صلح تحمیلی از جنگ بدتر است گفت: صلح کلمه زیبا و جذابی است تا آنجا که پدید آورندگان سلاح نیز به آن علاقه دارند اما به نظر ما عدالت از صلح بالاتر و بهتر است بنابراین اعتقاد داریم صلحی که عادلانه نباشد، اصلا صلح نیست.

وی افزود: صلح به طور مطلق ارزش نیست بلکه صلح عادلانه ارزش است و این صلح باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی اظهار کرد:بین امنیت متعالیه و صلح متعالیه ملازمه وجود دارد و بین امنیت متدانیه و صلح متدانیه ملازمه وجود دارد .

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید