انتقال سفارت آمریکا به قدس درگیری در منطقه را تشدید می کند

    هاکان چاووش اوغلو معاون نخست وزیر ترکیه گفت: اعلام قدس به پایتختی رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به این شهر در واقع لگد زدن به میز مذاکرات صلح است که بحران و درگیری در منطقه خاورمیانه را تشدید می کند.

هاکان چاووش اوغلو در گفت و گو با شبکه ای.اس.تی.وی اظهار کرد: اقدام رژیم صهیونیستی علیه فلسطینی های مظلوم در نوار غزه، یک حمله وحشیانه از سوی دولتی اشغالگر است که مسلمانان جهان و همه انسان های با وجدان و آنهایی را که به حرمت قدس شریف باور دارند، هدف قرار داده است.
وی بیان کرد: اصرار آمریکا در انتخاب قدس به پایتختی رژیم صهیونیستی، آسیب جدی به روند صلح میان فلسطین و اسراییل وارد کرد و یک سرمایه گذاری واقعی در راستای تشدید وحشت و خونریزی در منطقه محسوب می شود.
وی تاکید کرد: همه کشورهای اسلامی و همچنین کشورهای حامی صلح باید یکصدا رفتار وحشیانه رژیم صهیونیستی در نوار غزه و همچنین انتقال سفارت آمریکا به قدس را محکوم کرده و در سازمان ملل متحد بر اساس قوانین حقوق بین المللی علیه آنها اقدام کنند.
به گزارش ایرنا، مقامات دولت و مردم ترکیه از دو روز پیش در اعتراض به انتقال سفارت آمریکا به قدس و نیز جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه، در واکنشی کم سابقه و همه جانبه، تحولات اخیر در سرزمین های اشغالی فلسطین را محکوم کردند.
وزارت امور خارجه ترکیه با انتشار بیانیه ای کشتار دو روز گذشته فلسطینی ها توسط رژیم جنایتکار اسرائیل را محکوم کرده و سکوت جامعه جهانی در قبال این رخداد را شرم آور خواند.
دو روز پیش در اقدامی تحریک آمیز طی مراسمی با حضور بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی، جان سالیوان معاون وزیر خارجه، استیون منوچین وزیر خزانه داری و جرارد کوشنر مشاور رئیس جمهوری و چهار سناتور جمهوری خواه آمریکایی، سفارت آمریکا از تل آویو به قدس اشغالی انتقال یافت.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پیام تصویری به این مراسم که در سایه مخالفت جهانی برگزار شد، اعلام کرد که موقعیت کنونی قدس، مسجد الاقصی و اماکن مقدس حفظ خواهد شد.
همچنین دو روز پیش همزمان با هفتادمین سالگرد روز نکبت، دهها هزار فلسطینی در تظاهرات 'میلیونی بازگشت' علیه انتقال سفارت آمریکا به قدس شرکت کردند که با یورش نظامیان رژیم صهیونیستی 60 نفر از آنها به شهادت رسیدند و بیش از 2800 نفر از آنها نیز زخمی شدند.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید