پیام دبیرکل سازمان ملل به مناسبت روز جهانی صلح‌بانان

دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز بین‌المللی صلح‌بانان ملل متحد ( 29 مه برابر با 8 خرداد) گفت حفظ صلح سازمان ملل متحد، سرمایه گذاری اثبات شده برای صلح، امنیت و کامیابی جهانی است.

متن کامل پیام آنتونیو گوترش به شرح زیر است: "شورای امنیت سازمان ملل متحد، در 29 مه 1948 نخستین عملیات حفظ صلح سازمان ملل متحد یعنی سازمان نظارت بر آتش بس در خاورمیانه را به تصویب رساند.

در این هفتادمین سالگرد، مراتب قدردانی خود را تقدیم بیش از یک میلیون مردان و زنانی می‌کنیم که زیر پرچم ملل متحد، زندگی‌های بی شماری را نجات داده‌اند.

ما به بیش از 3700 کلاه آبی افتخار می‌کنیم که بهای نهایی حفظ صلح را می‌پردازند.

و به چهارده عملیات حفظ صلحی احترام می‌گذاریم که در 24 ساعت شبانه روز از انسان‌ها محافظت و به پیشبرد صلح کمک می‌کنند.

اینجانب به منظور ابراز همدردی با همکارانی که با بیشترین تلفات و شدید ترین ناملایمات رویارو هستند، امسال روز بین‌المللی صلح‌بانان سازمان ملل متحد را در کشور مالی سپری می‌کنم.

همانگونه که میراث دار خدمات و جان فشانی‌ها در سراسر دنیا هستیم، اینجانب نیز متعهد به  اقدام برای صلح بانی هستم، یعنی اقدامی که عملیات ما را ایمن‌تر و موثر تر در دنیای پر چالش امروز تبدیل کند.

همچنین ما متعهد به تقویت ایفای نقش مهم نیروهای خود هستیم که باید منجر به ترویج حقوق بشر و حل مشکل بهره کشی و سوء استفاده جنسی شود.

حفظ صلح سازمان ملل متحد، سرمایه گذاری اثبات شده برای صلح، امنیت و کامیابی جهانی است.

بیایید با تمام توان در جهت تقویت این رسالت به سوی موفقیت متعهد شویم

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید