سازمان منع سلاح‌های شیمیایی وجود عامل اعصاب در دومای سوریه را رد کرد

 پس از جنجال کشورهای غربی در متهم کردن دولت سوریه به انجام حملات شیمیایی، گزارش جدیدی که توسط سازمان منع سلاح‌های شیمیایی منتشر گردیده، وجود هر گونه عامل اعصاب در نمونه‌های دریافتی از شهر دوما در نزدیکی دمشق را رد کرده است.

  رویترز روز جمعه به گزارش موقت سازمان منع سلاح‌های شیمیایی اشاره کرده که تصریح می کند هیچ عامل اعصابی، از جمله سارین، در نمونه های گرفته شده از شهر دومای سوریه نیافته است.

با این حال این گزارش، وجود آثار گاز کلر را در این نمونه ها تأیید کرده است و به یافتن مواد شیمیایی مختلف کلردار اشاره کرده است.

روز هفتم آوریل 2018 (18 فروردین 1397) حمله ای شیمیایی در دوما واقع در غوطه شرقی دمشق رخ داد که کشورهای غربی دولت بشار اسد را مسئول آن دانستند.

سوریه و روسیه این اتهام را شدیدا رد کرده و مسئولیت حملات شیمیایی را متوجه گروه های تروریستی تکفیری دانستند.

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه پیش از این اعلام کرده بود که مدارکی در اختیار دارد که ثابت می‌کند دولت سوریه به دوما حمله شیمیایی کرده است.

آمریکا همراه با انگلیس و فرانسه بامداد شنبه 25 فروردین‌ماه به بهانه وقوع حمله شیمیایی به مواضعی در خاک سوریه حمله کردند.

این ادعاها در حالی مطرح می‌شد که ارتش سوریه در حال پیشروی در شهر دوما بود و به گفته تحلیلگران و کارشناسان نیازی به انجام حمله شیمیایی یا هر اقدام تحریک‌آمیز دیگر برای پیروزی نداشت.

دولت سوریه در سال 2013 با همکاری روسیه و تحت نظارت کشورها و سازمان‌های بین‌المللی از جمله آمریکا و سازمان ملل، تمام سلاح‌های شیمیایی خود را نابود کرده بود.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید