سفیرایران در فیلیپین: جمهوری اسلامی منادی گفت و گوی ادیان وحامی صلح است

 سفیر جمهوری اسلامی ایران در فیلیپین در نشست مشترک ادیان در شهر مانیل گفت: ایران به عنوان کشور آغازگر و مبتکر گفت و گوهای میان ادیان ضمن حمایت از صلح، سیاست های خود را برپایه دوری از خشونت و جنگ قرار داده است.
محمد تنهایی در این نشست در محل رایزنی فرهنگی ایران در مانیل افزود: پیروان ادیان زرتشتی، یهودی، مسیحی و مسلمان در ایران در کنار یکدیگر زندگی می کنند و علاوه براین اقوام مختلف ترک، بلوچ، کرد و دیگر قوم ها نیز به آسودگی گذران زندگانی دارند و این تنوع نژادها عاملی در شکل گیری زندگی مشترک آنها و بودن در کنار یکدیگر است.
وی تصریح کرد: لازم است به عنوان یک ایرانی مسلمان در این نشست اعلام نمایم که ایران سرزمینی است که در آن تنوع ادیان مختلف وجود دارد و تمدنی شش، هفت و هشت هزار ساله دارد.
تنهایی تصریح کرد: 'درک بهتر از پیروان ادیان و مذاهب مختلف از طریق همکاری با یکدیگر مانند همگنی و همکاری اعضای بدن انسان شکل اجرایی پیدا می کند و جمهوری اسلامی کشوری است که بانی و مبتکر گفت و گوهای میان ادیان است و موفقیت در این امر یک شبه، یک ساله و یا چند ساله غیر ممکن است.'
وی تاکید کرد: این تلاشی است که باید تا پایان تاریخ تداوم یابد و نقش همه، استقرار صلح و دوری از خشونت و جنگ است و این نظر جمهوری اسلامی ایران است.
بر اساس این گزارش، محمد جعفری ملک رایزن فرهنگی در مانیل نیز اظهار داشت: در زمانی قرار داریم که پیروان ادیان مختلف باید تلاش های شایسته ای برای شرکت در گفت و گو های سازنده دینی انجام دهند.
وی اضافه کرد: همه موافقت دارند که اکنون بیش از هر زمان دیگر، نیاز به گفت و گو در بین پیروان ادیان احساس می شود و امروز، گفت و گو تنها یک انتخاب نیست، بلکه یک بایستن اجباری است .
به گفته وی، گروه های بنیادگرا و افراط گرایی در سراسر جهان با کشتن, ترور، و نابود کردن زندگی و جوامع به نام مذهب در حال از بین بردن اعتقادات مردم هستند.
جعفری ملک خاطرنشان ساخت: در این برهه از زمان است که همه پیروان واقعی ادیان مختلف باید با تاکید بر مشترکات بر وحدت، همدلی و صلح تأکید نمایند .
رایزن فرهنگی ایران در فیلیپین اضافه کرد: امروز شاهد واقعیت غم انگیزهستیم که بسیاری از جوانان در جستجوی ایدئولوژی و به دنبال یافتن پاسخ سوالات خود هستند، و برای همین پاسخ های نادرست به دامن گروه های افراطی و دین ستیز هدایت می شوند.
وی یادآور شد: این نشانه ای از تمایل ذاتی انسان به سوی دین و نسبت به خدا است و با نشست های اینگونه می توانیم با همکاری هم راه ها وپاسخ هایی را پیدا کنیم تا نیازهای جوانان را تامین و پاسخ های مشترک به آنها بدهیم؛ سوالاتی که جوانان در مورد دین، در مورد مذاهب و درباره خدا دارند، بنابراین از این راه گفت وگوهای سازنده دینی، می توان به جوانان و مردم جهان پاسخ داد.
وی ابراز امیدواری کرد: وحدت و همدلی دراین نشست سالها ادامه داشته باشد و با گفت و گوی صحیح بین مذاهب، بتوان صلح و آرامش بیشتری ایجاد کرد و در نهایت این را با پیروان همه ادیان و فرقه ها و بقیه مردم جهان به اشتراک گذاشت.
این نشست با حضور گابریل گاچا سفیر پاپ فرانسیس در مانیل ،نمایندگان دانشگاه پاپی سنت توماس، دانشگاه مسیحی ، دانشگاه دولتی، سازمان کنفرانس اسقف های فیلیپین ،شورای امامان مسلمان،کلیسای اوانجلیست ها،کلیسای پی – سی –ای -سی، کلیسای مورمون ها، بودایی ها، جنبش فوکولاره ایتالیا ، سازمان یونی هارمونی پارتنر مانیلا و سازمان عقیدتی پلیس فیلپین در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران درمانیل برگزار شد.
سفیر پاپ فرانسیس در فیلیپین نیز در این مراسم گفت: به عنوان نماینده پاپ هشت سال در خاورمیانه بودم و مطالب زیادی را در مورد مسلمانان و آداب و سنن آنان آموختم و به این نتیجه رسیده ام که گفت و گو ابزاری موثر و مفید برای حل مشکلات موجود در میان پیروان ادیان مختلف است.
سخنران تاکید کرد: ما می توانیم حول محور مریم قدیسه به عنوان یکی از مشترکات میان اسلام و مسیحیت عمل کنیم و پیشنهاد اعلام روزی خاص تحت عنوان روز ملی یا نامی در این زمینه مطرح شده است تا در آن روز مسیحیان و مسلمانان مشترکاً آن را گرامی دارند و در آن روز موضوع مریم مقدس به عنوان یک عامل مشترک میان ما و مسلمانان قرار گیرد.
سفیر واتیکان همچنین گفت: تابلو های خوش نویسی شده آیات قرآن توسط دکتر تقوی خوشنویس ایرانی به پاپ فرانسیس در واتیکان تقدیم شد و این اقدام درجهت تقویت اشتراکات میان مسیحیان و مسلمانان از سوی رایزنی فرهنگی ایران در مانیل انجام شد.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید