تحریم‌ ایران، صلح و ثبات منطقه را به خطر می اندازد

عبدالرحمن کاآن رئیس انجمن صنعتگران و بازرگانان مستقل ترکیه (موسیاد) اعمال تحریم یکجانبه و غیرقانونی آمریکا علیه ملت ایران را موجب به خطر افتادن صلح و ثبات منطقه ای عنوان کرد.
کاآن طی بیانیه ای اعلام کرد که آمریکا با نادیده گرفتن قوانین بین المللی و به رغم مخالفت جامعه جهانی تحریم علیه ایران را آغاز کرده و به این صورت صلح و ثبات منطقه را به خطر انداخته است.
وی با تاکید بر لزوم وجود مبنای قانونی برای تحریم های بین المللی علیه کشورها اظهار کرد: تحریم نباید حقوق بشر و حقوق قانونی کشورهای را خدشه دار کند.
رئیس انجمن صنعتگران و بازرگانان مستقل ترکیه، استفاده مقامات واشنگتن از تحریم ها به عنوان ابزار سیاست خارجی برای حفظ منافع آمریکا باعث تشدید تنش سیاسی در منطقه دانست.
وی همچنین معافیت ترکیه از تحریم های واشنگتن علیه تهران را فرصت مهمی برای افزایش میزان تجارت متقابل بین ترکیه و ایران ارزیابی کرد و گفت: پارسال میزان تجارت متقابل میان ترکیه و ایران 10.8 میلیارد دلار بود.
کاآن با اشاره به ارتقای مناسبات تجاری بین ایران و ترکیه در سال 2011 به سطح 21.8 میلیارد دلار، خواستار تلاش برای رسیدن به این رقم و نیز به اهداف 30 میلیارد دلار تجارت بین دو کشور شد.
رئیس انجمن صنعتگران و بازرگانان مستقل ترکیه همچنین گفت: روابط تجاری بین دو کشور ایران و ترکیه نباید محدود به بخش انرژی باشد و باید در سایر زمینه ها نیز رونق پیدا کند.
به گزارش ایرنا، مقامات رسمی ترکیه نیز همچون کارشناسان و تحلیل گران این کشور پس از خروج آمریکا از برجام و تهدید به تحریم نفتی ایران اعلام کرده اند که آنکارا، تصمیم آمریکا را در این زمینه اجرا نخواهد کرد.
چند روز پیش رخسار پکجان وزیر تجارت ترکیه اعلام کرد که به رغم تحریم آمریکا علیه تهران، در 9 ماه سال جاری روابط تجاری ایران و ترکیه افزایش یافته و به رقم 7.4 میلیارد دلار رسیده است.
وی همچنین درباره تاثیر تحریم های آمریکا در تجارت ترکیه با ایران و معافیت آنکارا در اعمال تحریم ها علیه تهران نیز گفت: ما در منطقه خاورمیانه زندگی می کنیم و با کشورهای ایران، سوریه و عراق همسایه هستیم و به همین دلیل باید به تداوم همکاری های تجاری دو جانبه و چندجانبه با یکدیگر بپردازیم.
اواخر سپتامبر سال جاری (شهریور) مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه پس از دیدار سه جانبه با همتایان ایرانی و روسی خود در جمع خبرنگاران به موضوع تحریم های واشنگتن علیه تهران پرداخت و گفت: ترکیه بدون توجه به تحریم یکجانبه آمریکا، به تجارت خود با ایران ادامه خواهد داد.
رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه نیز حدود یک ماه پیش در نخستین نشست مجلس ترکیه پس از تعطیلات تابستانی گفت: 'تحریم آمریکا علیه ایران و تلاش برای منزوی کردن آن را صحیح نمی دانیم.'
وی افزود: اعمال تحریم در خصوص مسایلی که ممکن است توسط نهادهای بین المللی براحتی حل و فصل شود، به معنای مجازات کشورهای دیگر بوده و هر گونه تلاش در این زمینه نادرست است.
اردوغان تحریم های آمریکا علیه ایران را بی اثر خواند و بیان کرد: به رغم تصور آمریکایی ها، تهران در دوره گذشته تحریم ها از هم نپاشید.
اردوغان تأکید کرد: ترکیه انرژی خود را از ایران تأمین می کند و اگر نیاز خود را از جمهوری اسلامی تأمین نکنیم، چه کسی در فصل زمستان کشور ما را گرم خواهد کرد؟
دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت ماه امسال خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد اما بلافاصله کشورهای امضا کننده این توافق یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه ضمن محکوم کردن خروج این کشور از این توافق چندجانبه بین المللی، تاکید کردند که به برجام پایبند مانده و از تجارت شرکت هایشان با ایران حمایت می کنند.
ترامپ با حربه تروریسم اقتصادی و تحریم های یک جانبه غیرقانونی و فشار به جامعه جهانی به دنبال ایجاد جنگ روانی و القای انزوای ایران است اما تجربه ماه های اخیر و همراهی نکردن جهان با آمریکا نشان داد که این کشور هیچ گاه به هدف خود دست نخواهد یافت.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران هم در حاشیه نشست سه جانبه وزرای امورخارجه ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان در استانبول گفت: آمریکایی ها با تحریم های غیرقانونی علیه ایران به هدف پیش بینی شده خود نرسیدند.
عبدالناصر همتی رییس بانک مرکزی نیز با اشاره به عقب نشینی دولت آمریکا از ادعای خود برای به صفر رساندن فروش نفت ایران خاطر نشان کرد: دولت آمریکا هر کاری که می خواست، انجام داد و بعد از چهارم نوامبر اتفاق خاصی نخواهد افتاد.
آخرین خبرها حاکی است که آمریکا تاکنون مجبور شده است که دست کم 8 کشور را از تحریم نفتی علیه ایران معاف کند.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید