شرمساری جهان برای گرسنگی مردم یمن

شرایط مردم یمن با گذشت تهاجم بیش از سه ساله و نیم همه جانبه جبهه عربی - آمریکایی به سرکردگی عربستان به رغم سکوت جامعه حقوق بشری به حدی بغرنج شده که بالاخره صدای رییس برنامه غذایی جهان را پس از سال ها درآورد.
شرایط بغرنج مردم یمن در روزهای اخیر به حدی وخیم شده که سازمان غیردولتی 'کودکان را نجات دهید' هشدار داده که گرسنگی در یمن جان پنج میلیون کودک یمنی را تهدید کرده و جنگ در بندر الحدیده این آمار را بالا برده است.
این روزها جبهه استکبار تمام عزم خود را جزم کرده تا با حملات دیوانه وار بندر الحدیده را که تنها مسیر و امکان ورود دارو و مواد غذایی به دست مردم مظلوم یمن می باشد، به تصرف خود درآورد تا شاید بن سلمان کودک کش بتواند از این راه در مذاکرات آینده یمن به زعم خود دست برتر داشته و بتواند خروجی آبرومند از این باتلاق برای خود بیابد و تا حدی شهوت قدرت خود را فرو نشاند.
رژیم آل سعود پس از روی کار آمدن 'محمد بن سلمان' به عنوان وزیر دفاع عربستان، در ششم فروردین ماه سال 1394 به بهانه بازگرداندن عبدربه منصور هادی رییس جمهور مستعفی و فراری یمن به قدرت حمله همه جانبه ای را به یمن آغاز کرد که نتیجه آن تاکنون کشته شدن بیش از 17 هزار یمنی ، زخمی شدن 23 هزار نفر و آوارگی صدها هزار شهروند این کشور و گرسنگی میلیون ها یمنی دیگر شده است.
شرایط مردم یمن از تاریخ 23 خرداد ماه سال جاری در اثر مرحله اول حمله ائتلاف متجاوز سعودی - اماراتی - آمریکایی به بندر و استان الحدیده در غرب این کشور به عنوان تنها مسیر ورود کالا روز به روز وخیم تر می شود و اوضاع مردم مسلمان و بی دفاع این کشور با آغاز مرحله دوم هجوم ناقضان حقوق بشر در روزهای اخیر بغرنج تر شده، ولی حامیان دروغین حقوق بشر در کشورهای غربی و سازمان های بین المللی هنوز هم در مقابل این جنایات عموما سکوت اختیار کرده اند.
بمب افکن های متجاوز ائتلاف سعودی - آمریکایی - اماراتی از 23 خرداد ماه سال جاری مدام در حال بمباران استان و شهر الحدیده و در ادامه با یورش نیروهای زمینی متجاوز به این استان به دنبال نابودی تمام زیرساخت های استان الحدیده و کشتار مردم بی دفاع آن می باشند؛ این شرایط در روزهای اخیر و با آغاز مرحله دوم عملیات تصرف استان الحدیده (مرحله اول با شکست روبه رو شد) شدت بیشتری یافته است.
شرایط مردم یمن در ماه ها و روزهای اخیر آن قدر وخیم شده که صدای رئیس برنامه جهانی غذا را درآورده و وی با دعوت از جامعه جهانی برای توقف جنگ یمن، شرایط این کشور را موجب شرم جهانیان دانسته است.
اوضاع و احوال وخیم مردم یمن موجب شده تا 'دیوید بیسلی' رئیس برنامه جهانی غذا در نشست شورای امنیت (در خصوص یمن) خواستار نجات اقتصاد این کشور و جلوگیری از مرگ شهروندان یمنی به خاطر گرسنگی شود.
به گزارش خبرگزاری رسمی یمن (سبأ نت) بیسلی تاکید کرد که یمن در آستانه یک فاجعه است و باید با یکدیگر برای جلوگیری از آن اقدام کنیم و جامعه جهانی باید تمام نیروی خود را جهت پایان دادن به این جنگ و نجات اقتصاد یمن به کار گیرد.
وی تصریح کرد، 'کشورهای جهان باید تمام دانش خود را برای تغییر شرایط یمن به کار گیرند و سازمان‌های بشردوستانه مانند برنامه جهانی غذا باید منابع لازم را برای نجات جان انسان‌ها در اختیار داشته باشند'.
'اینکه مدام بگوییم 'فاجعه آمیز' است، هیچ چیز را در یمن تغییر نمی دهد؛ جامعه بشری باید شرمسار باشد؛ چرا که در سایه این مقدار از ثروت و دانش و تکنولوژی که با خود دارد، نباید کودکی با شکم گرسنه به خواب برود'.
شبکه تلویزیونی آلمانی NTV نیز روز شنبه در گزارشی اعلام کرد که با گذشت نزدیک به چهار سال از جنگ در یمن، از بین هر دو نفر از مردم این کشور، یکی گرسنه است(یعنی 13 میلیون از جمعیت 26 میلیون نفری یمن) و این در حالی است که همزمان بیماری وبا هم در یمن اپیدمی شده است؛ قطعا عربستان مسئول چنین وضعیتی است، اما غربی ها هم که (در ظاهر) مراتب خشم خود را از اقدامات سعودی‌ها ابراز کرده اند دست از معامله تسلیحاتی با ریاض بر نمی‌دارند.
در حالی که عربستان و همپیمانانش روز به روز بر حملات ضدانسانی خود در یمن می افزایند، جنبش انصارالله یمن اعلام کرد که آماده توقف حملات موشکی و پهپادی خود علیه عربستان است.
رئیس کمیته عالی انقلاب یمن روز دوشنبه (دیروز) اعلام کرد که یمن در راستای حمایت از صلح و از بین بردن هرگونه بهانه ائتلاف سعودی برای ادامه تجاوزاتش، این آمادگی را دارد که همه عملیات نظامی خود از جمله موشکی و پهپادی را متوقف کند.
'محمد علی الحوثی' رئیس کمیته عالی انقلاب یمن در بیانیه‌ای تاکید کرد که 'اگر ائتلاف سعودی صلح می‌خواهد، ما آماده توقف عملیات نظامی خود در همه جبهه‌ها هستیم تا بهانه ادامه تجاوز و محاصره را از دشمن بگیریم.'
رئیس کمیته عالی انقلاب یمن تصریح کرد: یمن از موشک‌های قاره پیما و پهپادهای خود فقط برای بازدارندگی و دفاع در برابر جنایات ائتلاف استفاده می کند.
الحوثی همچنین خاطر نشان کرد که یمن از بزرگ ترین فاجعه انسانی در جهان به دلیل حملات ائتلاف سعودی و محاصره آن رنج می ‌برد.
'مایک پمپئو' وزیر خارجه و 'جیمز متیس' وزیر دفاع آمریکا که کشورشان شریک جنایات آل سعود در یمن می باشد نیز چند روز پیش ادعا کردند که خواستار توقف جنگ در این کشور می باشند؛ اظهاراتی که در ظاهر نشان از دل سوزی یانکی ها برای مردم یمن دارد!
وبگاه لبنانی النشره هم طی یاداشتی به قلم 'حسن حردان' در این باره نوشت : در اصل آمریکا با دعوت به پایان جنگ در یمن به دنبال ایجاد راه حلی سیاسی نیست، بلکه می‌خواهد جلوی هزینه‌های مالی سنگین عربستان در جنگ یمن و پیامدهای منفی این جنگ بر نفوذ آمریکا در منطقه را بگیرد.
در این یادداشت آمده است: جهان با تصمیم دولت آمریکا برای دعوت به آتش ‌بس در یمن و آغاز مذاکرات برای رسیدن به یک راه حل سیاسی بحران این کشور، غافلگیر شده است؛ برخی این تصمیم آمریکا را به عنوان یک مانور تعبیر کردند و گفتند که واشنگتن در مورد آن جدی نیست، برخی دیگر بر این باورند که این تصمیم با هدف توقف موج انتقادهای بین المللی از جنگ مخربی گرفته شده که ائتلاف سعودی برپا کرده و با آن جنایات وحشیانه‌ای را علیه مردم یمن رقم زده است؛ علاوه بر محاصره ظالمانه تحمیل شده بر یمن که به گسترش فقر، محرومیت و بیماری منجر شده به طوری که سازمان های بین المللی را وادار به درخواست‌های مکرر برای ارائه کمک‌های پزشکی و انسانی کرده است.
به نوشته النشره، کسانی که بخوبی وقایع و مسیر جنگ یمن را از روز اول آن دنبال کرده، می دانند که جنگ یمن با تصمیم آمریکا و تحت حمایت کامل واشنگتن آغاز شد و اگر این پشتوانه و حمایت نظامی، امنیتی، سیاسی و دیپلماتیک آمریکا نبود، ائتلاف سعودی به این جنگ کشیده نمی‌ شد و آن را هم چهار سال با کشتار و قتل عام وحشیانه غیرنظامیان و تخریب زیرساخت‌های یمن ادامه نمی‌ داد.
حردان افزود: هدف اصلی جنگ یمن، جلوگیری از خروج یمن از کنترل عربستان و ایالات متحده و تسلیم کردن مجدد آن بود، بخصوص که یمن از یک موقعیت جغرافیایی مهم به لحاظ اشراف آن به دریای سرخ و تنگه باب المندب برخوردار است، آبراهه ای که محل عبور و مرور کشتی‌های تجاری و نفتکش‌های ترانزیت برای رسیدن به خلیج فارس یا برگشتن از آنجاست؛ علاوه بر اینکه یمن در مرز با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس واقع است که کانون خدمت به سیاست‌های استعماری آمریکا در منطقه محسوب می‌شود.
وی با اشاره به هدف آمریکا از درخواست جدیدش برای توقف جنگ یمن پس از سه سال و نیم خونریزی و کشتار نوشت: چیزی که هم اکنون مقامات آمریکایی را (در خصوص مساله یمن) تحریک می‌کند، حفظ منافع استعماری آمریکا در منطقه است که اساس سیاست‌های واشنگتن و استراتژی آن می باشد و می توان گفت که تصمیم مقامات آمریکا برای متوقف کردن جنگ از سر دغدغه واشنگتن برای متوقف کردن خونریزی‌ در یمن نیست، بلکه از سر نگرانی از منافع آمریکا در منطقه است که تحت تأثیر ادامه جنگی که به بن‌بست رسیده، آسیب دیده است.
با نگاه به روند تجاوز بیش از سه ساله و نیم جبهه عربی - آمریکایی به سرکردگی عربستان به یمن مشخص می شود که این جبهه به رغم ناتوانی در کسب پیروزی در این جنگ به دنبال خروج از این بحران و باتلاق است، هر چند جمهوری اسلامی ایران از زمان آغاز جنگ یمن اعلام کرد که متجاوزان با کشتار مردم این کشور به نتیجه ملموسی دست نخواهند یافت و باید هر چه زودتر یمن را ترک کنند.
مقاومت نزدیک به چهار سال مردم یمن این موضوع را اثبات کرده که یمنی ها هرگز در مقابل زور سر تعظیم در مقابل دشمنان فرود نمی آورند و مقتدرانه در مقابل آن می ایستند هرچند این روزها یمنی ها با بمباران ها و تجاوزهای بی وقفه بمب افکن های عربستانی - آمریکایی - اماراتی شرایط وخیمی را تجربه می کنند.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید