نامه‌های رهبر انقلاب؛ محور کنفرانس ضد تروریسم اسپانیا

تأکیدات مقام معظم رهبری در هر دو نامه نوشته شده خطاب به جوانان اروپایی در باب آسیب تروریسم در کنفرانس «تروریسم؛ درد مشترک شرق و غرب» در دانشگاه «نبریخا»ی مادرید تبیین شد.

کنفرانس «تروریسم؛ درد مشترک شرق و غرب» با حضور جمعی از اساتید، کارشناسان سیاسی و دانشجویان روابط بین‌الملل در محل دانشگاه نبریخا(Nebrija University) در مادرید برگزار شد.

خوان کایون، رئیس دانشگاه نبریخا طی سخنانی در کنفرانس بیان کرد: تروریسم، مسئله‌ای است که به شرق و به غرب آسیب می‌‌رساند. حملات تروریستی که در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا اتفاق می‌‌افتد دیگر چیزی نیستند که غرب با آن بیگانه باشد زیرا هیچ کشوری از اقدامات تروریستی در امان نیست.

گوستاوو مورالس، استاد دانشگاه، روزنامه‌نگار و کارشناس سیاسی در موضوع  اسلام و خاورمیانه هم ضمن ترسیم پس زمینه‌ای تاریخی از مسئله تروریسم در جهان گفت: با به راه افتادن جنبش، مهم‌ترین مسأله رساندن صدای این تغییر به فضای بین‌المللی است تا هم به دولت مستقر در کشور فشار وارد آورند و هم حامیانی از دیگر نقاط جهان به دست بیاورند. اینجاست که خشونت و خونریزی تبدیل به عاملی برای جلب توجه جهانی و قرار گرفتن در صدر اخبار رسانه‌‎ها می‌شود.

مورالس مهمترین نکات مطرح شده در نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران به جوانان درباره تروریسم که در آن آسیب‌های اقدام نسنجیده و شتابزده دولت‌ها را برشمرده بودند، تبیین کرد و در بخش دیگری از سخنانش ضمن اشاره به ظهور تروریسم سلفی و جهادی به عنوان جدیدترین نوع تروریسم، گفت: این نوع از تروریسم در واقع جنگی را با تبلیغات فراوان آغاز کرده است. غربی‌ها از این جنگ دورتر هستند و هر از گاهی با برخی وجوه آن مواجه می‌شوند. اما در کشورهای خاورمیانه این تروریسم هر روز قربانی می‌گیرد.

سخنران دوم مراسم، محسن بلال، فعال سیاسی و خبرنگار سوری نیز در سخنان خود، گفت: تروریسم کشور، سرزمین و نام ندارد بلکه فقط درد و رنج، وحشت و خونریزی دارد و این چیزی است که ما در سوریه در طول تقریبا هشت سال آن را تجربه کردیم.

کارلوس اچه بریا، استاد روابط بین‌الملل دانشگاه اوند مادرید نیز، اظهار کرد: تروریسم، استراتژی ضعیف علیه قوی است و در مورد تروریسم باید از دو شکل تروریسم قدیمی‌ و تروریسم جدید صحبت کرد.

گفتنی است؛ تأکیدات مقام معظم رهبری در هر دو نامه نوشته شده خطاب به جوانان اروپایی در باب آسیب تروریسم در منطقه ما و نیز اروپا و همچنین برخوردهای اغلب سطحی کشورهای غربی و قدرت‌های بزرگ با این پدیده که اغلب چرخه خشونت را تقویت کرده و راه را برای خونریزی بیشتر و اسلام هراسی بیشتر باز کرده است، محور اصلی بحث‌های سخنرانان این مراسم بود.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید