اندیشمند آمریکایی: واشنگتن بجای تروریسم، تهران را هدف گرفت

استاد دانشگاه نورث وسترن آمریکا در نشست بین المللی رایسینا (RAISINA) گفت: آمریکا بعد از واقعه 11 سپتامبر ادعا برای مبارزه با تروریسم را بهانه ای نه برای مبارزه با تروریسم همچون القاعده ، بلکه بطور هدفمند بهانه ای انحرافی برای مبارزه با ایران قرار داده است.
 مکس آبراهامز (Max Abrahams) امروز ( چهارشنبه) در این کنفرانس که با حضور شخصیت های سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی جهان از جمله محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، تصریح کرد: اگرچه جنگ با ترویسم امر مطلوبی است، اما اینکه آمریکا به دلایل خاص بعد از واقعه تروریستی 11 سپتامبر 2001 در آن کشور سعی می کند هدف خاصی را از این حادثه پی بگیرد که با امر واقع متفاوت است، مقوله دیگری است که باید بررسی شود.
این اندیشمند فعال در چند اندیشکده آمریکا اظهار داشت: «امروزه این مردم هستند که تشخیص می دهند چه کسی یا گروهی تروریست هست و یا چه کسی نیست، ولو اینکه دولت خاصی بخواهد با هدف خاص چنین القاء کند که این فرد یا گروه خاص تروریست است یا نیست».
ابراهامز در توجیه اظهارات خود افزود: «در زمان حادثه 11 سپتامبر به خوبی به یاد می آورم که مردم آمریکا بعد از آن رویداد در به در به دنبال عناصر القاعده می گشتند، درحالی که دولت آمریکا تلاش می کرد اتهام را از القعده منحرف کرده به گردن ایران بیاندازد، یعنی به جای اینکه همچون مردم زخم دیده آمریکا از آن حادثه ضد القاعده عمل کند، تروریست های واقعی القاعده که از کشوری غیر از ایران حمایت می شدند را رها کرده و همه اتهامات را بناحق بر گردن ایران انداخته بود».
وی این اقدام دولت آمریکا را منحصر به سال 2001 ندانست و افزود: دولت آمریکا هیچگاه به دنبال دشمن اصلی نیست، درست شبیه به آنچه که امروز به جای اینکه به دنبال دشمن اصلی در سوریه و یا یمن بگردد، می کوشد همه اتهامات را صرفا متوجه ایران کند.
این استاد دانشگاه آمریکا تصریح کرد: دولت آمریکا امروزه تلاش می کند بطور هدفمند برداشت خودش را از تروریسم به جهان القاء کند به ویژه اگر پدیده خاصی علیه اهداف واشنگتن باشد، در حالی که جهان تفسیر و برداشت دیگری از تروریسم دارد، بطور مثال اگر آمریکا امروز ادعا می کند که در افغانستان و عراق و سوریه به دنبال نابودی تروریست مخالف منافع مردم آن کشورها می گردد، هدفش واقعا منافع مردم کشورهای میزبان نیست، بلکه اهداف و منافع خاص واشنگتن را در آن کشورها و دیگر کشورها جستجو می کند و هیچ اهمیتی برای ملت های دیگر قائل نیست.
مکس ابراهامز در این خصوص افزود: 'تروریسم در طول تاریخ به صورت تهدیدهای کوچک اجتماعی در سراسر جهان وجود داشته است، اما بعد از 11 سپتامبر این پدیده با حمایت برخی کشورها از آن حتی بعد دولتی نیز یافته است به همین دلیل امروز به راحتی نمی توان نام دقیقی بر اعمال تروریستی گذاشت، زیرا برخی یک عمل خاص را تروریستی و برخی دیگر آنرا اقدام آزادی بخش تلقی می کنند'.
چهارمین کنفرانس سالانه بین المللی رایسینا، دیروز با سخنان نخست وزیر نروژ با شعار کشف و توسعه فرصت‌های یکپارچه‌سازی آسیا با جهانی بزرگ‌تر 'گشایش یافت.
چهارمین کنفرانس رایسینا شامگاه دیروز سه شنبه با سخنان نخست وزیر کشور اروپایی نروژ آغاز شد و فردا پنجشنبه به کار خود پایان می دهد.
سخنرانان این کنفرانس با بیش از دو هزار شرکت کننده از 600 هیات از 93 کشور جهان، طی سه روز چالش های دهه آینده آسیا و جهان و راه حل های این چالش ها را مطرح خواهند کرد.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید