کیفرخواست فعالان صلح علیه بولتون

فعالان صلح مقابل خانه «جان بولتون» مشاور امنیت ملی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا هیاهویی به پا کردند و در اقدامی نمادین با فهرست کردن تخلفات و جنایت هایش علیه مردمان چهارگوشه دنیا وی را به پای میز محاکمه در لاهه فراخواندند.
فعالان صلح عضو گروه «کدپینک» صبح سه شنبه به وقت محلی آمریکا مقابل خانه بولتون در «بتزدا» در ایالت مریلند صف کشیدند تا کیفرخواستی را که علیه وی صادر کرده اند، تحویل دهند. این فعالان در کیفرخواست نمادین خود بولتون را به مشارکت در جنایت علیه مردم ونزوئلا، فلسطین، ایران و عراق متهم کرده اند.
بولتون یک نومحافظه کار بدنام است که در دولت های رونالد ریگان، جورج بوش پدر و جورج بوش پسر سمت هایی داشته است. او در دولت بوش پسر سفیر آمریکا در سازمان ملل شد و در دولت دونالد ترامپ به عنوان مشاور امنیت ملی فعالیت می کند. بولتون برای مردم خاورمیانه نامی ناآشنا نیست.
او همواره بر طبل جنگ و لشگرکشی و پیاده سازی طرح «تغییر رژیم» در کشورهای غیرهمسو کوبیده است اما چشم به روی همه جنایت های اسرائیل بسته که عامل اصلی بحران های منطقه به شمار می آید، بسته است. بولتون یک عنصر وابسته به لابی اسرائیل است که همچون افرادی مانند «دیک چنی» معاون بوش پسر و «دونالد رامسفلد» وزیر دفاع دولت بوش پسر پروژه جنگ افروزی را اشاعه داد و منتقدین سرسخت نهادهای بین المللی همچون سازمان ملل متحد بود.
او دوستان زیادی در داخل آمریکا نداشت و سیاسیون این کشور علاقه ای نداشتند که بولتون کشورشان را در سازمان ملل نمایندگی کند. بوش پسر که می دانست بولتون تاییدیه سناتورها را به دست نخواهد آورد، در اوت 2005 درست در زمانی که کنگره در تعطیلات تابستانی بود بولتون را طبق اختیارات ویژه رئیس جمهوری به عنوان سفیر آمریکا در سازمان ملل برگزید. بولتون طی چند ماهی که در سازمان ملل بود بارها قطعنامه هایی را که علیه رژیم صهیونیستی مطرح می شد، وتو کرد.
با روی کار آمدن دولت ترامپ، بولتون به کاخ سفید راه یافت و علاوه بر تشدید تعهد به رژیم صهیونیستی، تاکنون دو سناریوی بحران ساز را اجرا کرده است. منتقدان می گویند که عامل تشویق ترامپ به خروج از برجام و تلاش آمریکا برای کنار زدن «نیکولاس مادور» رئیس جمهوری قانونی ونزوئلاست.
فعالان کدپینک نسبت به رویه ای که بولتون در پیش گرفته است هشدار داده و خواستار محاکمه او در «دیوان کیفری بین المللی» در لاهه هلند شده اند. آنان وقتی مقابل خانه مشاور امنیت ملی کاخ سفید تجمع کردند، شعار دادند: «جان بولتون را به لاهه بکشانید» و «جان بولتون یک جنایتکار جنگی است.»
طبق بیانیه ای که کدپینک منتشر کرد، 14 افسر پلیس مانع از رویارویی مستقیم 8 عضو این گروه با بولتون شدند. در این بیانیه آمده است: پلیس یکی از همسایگان را ترغیب کرده بود تا از ما بخواهد که ملکش را ترک کنیم اما او در نهایت موافقت کرد ما در آنجا بمانیم. این همسایه گفت که او هم از جان بولتون خوشش نمی آید.
«مده آ بنجامین» موسس کدپینک در یک سلسله توئیت دلایل خود را در مورد لزوم محاکمه بولتون در لاهه چنین اعلام کرد:
1-برنامه ریزی کودتا علیه دولت ونزوئلا، دولتی که هیچ تهدیدی علیه آمریکا ایجاد نمی کند
2-جعل شواهد درباره وجود تسلیحات کشتار جمعی برای توجیه حمله به عراق و سپس آماده سازی، آغاز و اجرای جنایت و تهاجم علیه عراق
3-حمایت از اسرائیل از طریق وتو کردن همه قطعنامه های سازمان ملل علیه ایم رژیم، حمایت از سیاست های آپارتاییدی نتانیاهو از جمله نگه داشتن فلسطینی ها در شرایط بی دولتی و دزدیدن دارایی ها آنها
4-تشویق به خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران و کمک و همدستی با گروه تروریستی منافقین و تلاش برای براندازی یک دولت خارجی.
5-کارشکنی در اجرای حقوق بین الملل به ویژه دیوان کیفری بین المللی و تهدید به تحریم و منع سفر علیه کسانی که با دیوان همکاری می کنند.
مخالفان بولتون به همسایگان و گروه کدپینک و مردمان خاورمیانه ختم نمی شود. تارنمای «پولیتیکو» نوشته که حتی مقام های دولت ترامپ نیز دل خوشی از او ندارند. او بسیاری از کارشناسان و افرادی را که نگاه متفاوتی به مسائل مهم جهانی و داخلی دارند، منزوی کرده و اختیار تصمیم گیری در شورای امنیت ملی را در دستان خود متمرکز کرده است.
«بن رودز» معاون مشاور امنیت ملی در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما معتقد است که در دوره فعلی، «مشاور امنیت ملی در راس همه سیاست ها» قرار گرفته است. رودز معتقد است که بولتون «نگاهی ایدئولوژیک» به دنیا دارد «شاید بیشتر از هر مشاور امنیت ملی دیگری.» این مقام دولت اوباما افزود: «نگرانی من این است که او از هرج و مرج در دولت استفاده کند.» به باور وی، «این مساله شاید در موضوعات کوچک، مهم نباشد اما در رابطه با مساله ای چون ایران احتمال دارد که به سرعت تنش افزایش یابد.»
پولیتیکو گزارش داده که بولتون اغلب 12 تا 15 ساعت در روز کار می کند و به گفته مشاورانش، در 9 ماهی که از حضورش در کاخ سفید سپری شده، به مرخصی نرفته است. به نوشته این نشریه، شاید او سختکوش باشد اما منتقدان معتقد هستند که رویکرد وی به کارش خطرناک است.
بولتون باعث شده است تا روند سنتی تصمیم گیری در کاخ سفید تغییر کند. نهادهای آمریکایی عموما جلساتی تشکیل می دهند تا در زمینه های مختلف گزینه های خود را به رئیس جمهوری پیشنهاد دهند اما بولتون این روند را مختل کرده است. مقام های دولتی شکایت می کنند که جلسات اعضای کابینه و معاونان که زمانی به طور مرتب در کاخ سفید برگزار می شد، به خاطر عملکرد بولتون لغو شده است.
یکی از مواردی که موجب «سردرگمی» در نهادهای تصمیم گیر در آمریکا شده، ابهام در خصوص دیدارهای ترامپ با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه است. این نهادها اطلاعاتی از جزئیات دیدارهای قبلی ندارند و نمی دانند که گزینه هایی را در خصوص رویکرد واشنگتن در مقابل روسیه، به ترامپ پیشنهاد بدهند. لطمه بولتون به روال اداری امور کاخ سفید و لغو جلسات مقام های بلندپایه و معاونان این بحران تصمیم گیری را تشدید کرده است.
پولیتیکو این وضعیت را برای سیاست آمریکا «ناسالم» توصیف می کند. خساراتی که بولتون در دولت های قبلی و دولت فعلی آمریکا به این کشور و ملت های دیگر وارد کرده، بر همگان آشکار است. صرف اذعان به مخرب بودن وی دردی را دوا نخواهد کرد. کدپینک راهکار مقابله با بولتون را محاکمه وی می داند و نقشه راه کشاندن او به لاهه را ترسیم کرده است.
اسناد و شواهد کافی علیه بولتون وجود دارد. از ایران و عراق و افغانستان در نیمکره شرقی تا ونزوئلا در نیمکره غربی آثار خرابکاری او دیده می شود. ملت های خاورمیانه و آمریکای لاتین و حتی همسایه دیوار به دیوار بولتون نیز از دست او شاکی هستند. 

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید