گاردین: ترامپ تهدید صلح، دموکراسی و کره زمین است

روزنامه گاردین در مقاله ای به شدت از سفر رسمی رئیس جمهور آمریکا به انگلیس انتقاد کرد و نوشت: دونالد ترامپ یک آدم عوام فریب و تهدیدی برای صلح، دموکراسی و آب و هوای کره زمین است.

در پایگاه اینترنتی روزنامه گاردین آمده است: دو سال و نیم بعد از آنکه ترزا می، با عجله هرچه تمام تر به واشنگتن رفت تا نخستین رهبر دنیا باشد که با دونالد ترامپِ تازه انتخاب شده ملاقات کرده، حال او تصمیم گرفته (رئیس جمهور آمریکا) را به یک سفر رسمی به انگلیس دعوت کند. در حالی که قضاوت سیاسی ضعیف و لجاجت ترزا می جزو ویژگی های سه سال نخست وزیری اوست، چشم انداز سه روز آینده، پایان رقت انگیزی برای او رقم خواهد زد. دونالد ترامپ سومین رئیس جمهور آمریکاست که به طور رسمی توسط مقامات انگلیس دعوت شده است. جورج بوش و باراک اوباما دو تای دیگر هستند. اولاً دعوت از دونالد ترامپ یک اشتباه نابخردانه بود. در حالی که انگیس در بحبوحه یک بحران سیاسی است، چنین اقدامی، بی مسئولیتی فاحش به حساب می آید.
اگرچه چنین سفرهایی، در واقع رویدادهای نمادینی هستند، اما مسائل بسیار مهم تری به غیر این مراسم و تشریفات در انگلیس وجود دارد. آقای ترامپ فرد عوام فریبی است که تهدیدی برای صلح، دموکراسی و آب و هوای سیاره ماست. البته چون که به عنوان رئیس جمهور کشوری انتخاب شده که نزدیک ترین متحد انگلیس است، نمی توان او را نادیده گرفت، اما اینکه او، همسر و چهار فرزند بالغش را به میهمانان ملکه تبدیل کنیم، در واقع به سیاست های مخرب، پارتی بازی و تمایل او به استبداد مشروعیت بخشیدیم. خودبرتر بینی ترامپ برای مخالفانش نوعی شوخی است و این هفته کاریکاتور او در قالب یک بالن به هوا فرستاده می شود! قدرت او شخصیتش را به یک منبع مشروع جذابیت تبدیل کرده است، اما بزرگترین خطری که در سفر رسمی رئیس جمهور آمریکا به انگلیس نهفته – سفری که او طی آن ترامپ با اعضای خانواده سلطنتی در کاخ باکینگهام دیدار می کند – این نیست که تکبر او دوچندان می شود. تهدید جدی تر سفر او برای کشور میزبان این است که حضور ترامپ و اظهارنظرهای عمومی او باعث تقویت عناصر ضددموکراتیک و پوپولیست های راست گرا در انگلیس می شود.
در واقع این اتفاق قبلاً افتاده است. گزارش های زیادی در مورد این اظهارنظر ترامپ وجود دارد که گفت نایجل فاراژ باید در مذاکرات آتی انگلیس با اتحادیه اروپا مشارکت داشته باشد. اعلام حمایت او از بوریس جانسون – که از توافق با اتحادیه اروپا حمایت نمی کند – در رقابت حزب محافظه کار برای تصدی پست نخست وزیری نیز در همین راستاست.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید