«سکولار کردن دین» یکی از ویژگی‌های اسلام آمریکایی است

رئیس ستاد حقوق بشر با بیان اینکه فکر بخشی از جناح اصلاح طلب، حول همین محور اسلام سکولار می‌چرخد، گفت: علاوه بر تئوری اسلام سکولار، یکی دیگر از مبانی اسلام آمریکایی، این است که مسلمانان از لحاظ زندگی مدنی، باید در ساختار بین‌المللی مندرج شوند و مقاومتی از خودشان نشان ندهند.
لایحه منع خشونت علیه زنان ترجمه کنوانسیون اروپایی منع خشونت علیه زنان استبه گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، «محمدجواد لاریجانی» امروز سه‌شنبه ۱۱ تیر در کنفرانس بین‌المللی «حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» که در سالن یادمان شهدای هفتم تیر برگزار شد، اظهار کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دو واژه «اسلام آمریکایی» توسط امام خمینی (ره) و «حقوق بشر آمریکایی» توسط مقام معظم رهبری مطرح شده‌اند.

وی افزود: زمانی که اسلام آمریکایی مطرح شد، برخی مصادیق آن وجود داشت. حکام مرتجع یا گروهک‌های تکفیری مصادیق اسلام آمریکایی بوده و هستند. یکی از ویژگی‌های اسلام آمریکایی «سکولار کردن دین» است. اسلام سکولار، موتور فکری اسلام آمریکایی است. شیعه انگلیسی با ملکه انگلیس ارتباط دارد، ولی حتما باید در مراسم عاشورا قمه‌زنی را انجام دهد یا اینکه حجتیه‌ای‌ها همه کار‌ها را به زمان بعد از ظهور موکول می‌کنند.

وی افزود: در کشور خودمان، فکر بخشی از جناح اصلاح طلب، حول همین محور اسلام سکولار می‌چرخد.

دبیر ستاد حقوق بشر ادامه داد: علاوه بر تئوری اسلام سکولار، یکی دیگر از مبانی اسلام آمریکایی، این است که مسلمانان از لحاظ زندگی مدنی، باید در ساختار بین‌المللی مندرج شوند و مقاومتی از خودشان نشان ندهند.

لاریجانی با بیان اینکه «جهان‌گشایی» پدیده جدیدی نیست و از زمان فرعون تا امروز وجود داشته است، گفت: در قرن قبل امپراطوری‌های شرق و غرب در پی جهان‌گشایی بودند و از بین رفتن امپراطوری شرق، باعث شد که آمریکا دستان خود را بازتر ببیند و به همین دلیل از آن زمان به بعد چهره سبوعانه آمریکا مشخص‌تر از قبل شد.

وی با بیان اینکه تیپ خشونت‌های داعش همان تیپ خشونت‌های مدرسه بلک‌واتر است، تصریح کرد: همانگونه که بلک‌واتری‌ها در عراق جنایت کردند، عینا داعشی‌ها در سوریه دست به جنایت زدند.

دبیر ستاد حقوق بشر با بیان اینکه دکترین مقاومت اوایل جدی گرفته نمی‌شد، اما امروز یکی از مهمترین پدیده‌های جهانی است و منحصر به اسلام هم نیست، گفت: ما در وهله اول باید جنایاتی که آمریکا در حق بشر به‌خصوص مسلمین انجام داده است را پایش و بیان کنیم.

لاریجانی با بیان اینکه حقوق بشر آمریکایی دارای چندین مبناست که برخی از آن‌ها در پشت پرده قرار دارند و روشن کردن آن‌ها امری ضروری است، گفت: از شروع بحث حقوق بشر ۷۰ سال می‌گذرد. این بحث توسط متفکران سکولار لیبرال بعد از جنگ جهانی دوم نوشته شد. هیئتی که اسناد عمومی حقوق بشر را نوشتند تنها یک مسلمان داشت که از لبنان بود.

وی با بیان اینکه امروز عجیب نیست که سازمان ملل در نقش یک دستگاه برای تمهید اغراض ضدبشری عمل کند، گفت: در اسنادی که امروز به اسناد اولیه حقوق بشر اضافه می‌کنند، می‌بینیم که مفاهیم اولیه راجع به خانواده، زن، ازدواج و ... در حال بازنگری شدن هستند.

دبیر ستاد حقوق بشر با بیان اینکه سکولاریسم انسان را به یک موضوع مادی تنزل می‌دهد، گفت: متاسفانه کرامت مسلمانان امروز، صدقه سازمان ملل شده است در حالی که کرامت انسان‌ها هدیه‌ای الهی است و کسی نمی‌تواند آن را سلب کند.

لاریجانی افزود: در اسناد سازمان ملل، جایی نداریم که حق یک ملت به عنوان حقوق اساسی تعریف شده باشد فلذا اگر ملتی مثل ما در فشار‌های بین‌المللی و حصر اقتصادی قرار بگیریم، غربی‌ها نمی‌گویند حق ملت تضییع شده است.

وی ادامه داد: هیچ ملتی که امضا کننده اسناد سازمان ملل است حق ندارد اسلام را پایه زندگی مدنی خود قرار دهد، چون احکام اسلام و اسناد سازمان ملل در ۶۷ مورد در تضاد قرار دارند.

دبیر ستاد حقوق بشر با بیان اینکه بر اساس اسناد حقوق بشری سازمان ملل، ما حق نداریم بر اساس اسلام راه و رسم زندگی مدنی خود را شکل دهیم، اما در زندگی خصوصی آزاد هستیم، گفت: تمام ملت‌های مسلمان حق دارند ساختار زندگی مدنی خود را بر اساس اسلام شکل دهند، اما حقوق بشری آمریکا می‌گوید ملت‌های مسلمان این حق را ندارند.

لاریجانی تصریح کرد: حقوق بشر آمریکایی و اروپایی اینگونه است که برای اغوا، سطح ملی و ساختار مدنی را حذف کرده و به فرد تنازل می‌دهد و راجع به فرد صحبت می‌کند. مثلا می‌گویند باید افراد برای حجاب داشتن در خیابان‌های تهران آزادی داشته باشند. اروپایی‌های آدمکشِ آدم‌خور راجع به روسری زنان ما در خیابان اعلامیه می‌دهند.

وی افزود: قانون جمهوری اسلامی ایران راجع به حجاب نیست، بلکه درباره حدود برهنگی است. حجاب به جای خودش یک عمل بسیار بامعنایی است. حدود برهنگی در کشور ما قانون دارد همانگونه که در سایر کشور‌ها قانون دارد. در مَنهَتن آمریکا اگر خانمی نیمه عریان بخواهد به بانک برود، به جرم «تجاوز به اخلاق و عفت عمومی» او را دستگیر می‌کنند و به دادگاه می‌برند.

دبیر ستاد حقوق بشر همچنین بیان کرد: نکته کلیدی مذاکرات هسته‌ای این است که غربی‌ها می‌خواهند محدودیت‌هایی که در برجام برای دانشمندان ما گذاشته‌شده «دائمی» شود و این کار را هم دارند انجام می‌دهند. مثلا دانشجوی‌حوزه علوم‌و‌فنون هسته‌ای حدود ۱۵۰ رشته را باید با خودش بکِشد. غربی‌ها دانشجوی ما را اگر در آن رشته ببینند اخراج می‌کنند. اگر در مقالات دانشجویان ما واژه اورانیوم باشد چاپ نمی‌کنند. ما کشتن دانشمند را در تاریخ داشته‌ایم، اما محروم کردن یک ملت از ورود به برخی علوم و فنون را در تاریخ نداشته‌ایم. غربی‌ها می‌گویند ملت ایران حق ندارند در برخی علوم‌و‌فنون ورود کنند. یکی از مطالب مهمی که در اسناد حقوق بشر آمده همه انسان‌ها حق دارند آزادانه به تحصیل علم و معرفت بپردازند، اما دانشجوی ما در دانشگاه رسمی اسم می‌نویسد، ولی چون ایرانی است اخراج می‌شود.

لاریجانی با بیان اینکه ۴۰ سال از انقلاب اسلامی گذشته است و هر سال ما یک قطعنامه حقوق بشری علیه خودمان به اسم ناقض حقوق‌بشر داشته‌ایم گفت: البته این موضوع سبب شده که ما در امر حقوق بشر افراد ورزیده‌ای شویم. مجموعه اسناد مشارکت‌های ما در سازمان ملل جزو قوی‌ترین کشورهاست.

وی یادآور شد: در زمان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، مرحوم بازرگان و امثالهم معتقد بودند که وقت پیاده کردن اسلام هنوز نرسیده است. شاید هم خیلی اعتقادی به احکام فقهی نداشتند لذا پیشنهاد دادند بیاییم قسمتی از احکام اسلام را معطل کنیم و بقیه آن را انجام دهیم و به این شکل دهان غرب را ببندیم. گروه دیگری مثل شهید منتظری معتقد بودند ایران به صورت کلی از سازمان ملل بیرون بباید و حرف‌ها آن را گوش نکند و کار خودش را انجام بدهد. ما این دو‌نظر را نوشتیم و خدمت حضرت امام خمینی (ره) عرضه کردیم و نظر ایشان را خواستیم. امام (ره) فرمودند ما برای اقامه دین انقلاب کردیم و اگر بنا بود دین را اجرا نکنیم پس چرا انقلاب کردیم. اولا اینکه اقامه دین و اجرای احکام اسلام جزو اهداف ماست و ثانیا اینکه بیرون آمدن از این مجامع، کار آدم‌های ترسو است. ما باید از هر موقعیتی استفاده کنیم و بدون یاس و‌خستگی حرف حق خود را بلند بزنیم. نباید خسته شویم و قول سدید را باید مرتب تکرار کنیم. سوما اینکه کار‌های خودتان را بر اساس مصالح پیش ببرید و داهیانه عمل کنید.

دبیر ستاد حقوق بشر با بیان اینکه ما اصلا از قطعنامه دادن آمریکا و اروپا علیه خودمان ناراحت نمی‌شویم، گفت: اتفاقا اگر آن‌ها از ما تعریف کنند ما در کلاس عربستان قرار می‌گیریم.

وی تصریح کرد: ما باید در بیان مطالب خود شجاعانه اقدام کنیم و نگران کم یا زیاد شدن مخاطبان‌مان نشویم.

لاریجانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، با بیان اینکه ملت یمن امروز در جنگ با سعودی پیروز شده است و مهم نیست که عربستان این شکست را قبول کند یا نه، گفت:عربستان فکر نمی‌کرد ملت یمن تا این اندازه مقاومت کند. پیروزی یمن بر سعودی پیروزی بسیار عظیمی است و دشمن درصدد کنترل امواج این پیروزی است.

وی با بیان اینکه یمن یکی از گهواره‌های بزرگ تمدن بشری و تمدن اسلامی است، عنوان کرد: یکی از مصادیق سبوعیت آمریکا این است که آن‌ها می‌خواهند آثار تمدن بشری را محو کنند و آنچه در سوریه و یمن اتفاق افتاد، این امر را ثابت می‌کند.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید