راهپیمایی صلح سربرنیتسا

بوسنی و هرزگوین برای یک سال دیگر میزبان تور چند روزه صلح به نام "مارش میرا"، به خاطر یادبود هزاران قربانی بیگناه نسل کشی سربرنیتسا در سال 1995 می باشد.

در بوسنی و هرزگوین راهپیمایی چند روزه صلح به عنوان "مارش میرا"، در یادبود از هزاران نفر از قربانیان بی گناه از نسل کشی در سربرنیتسا برگزار شد.

این راهپیمایی  روز 8 جولای (دوشنبه) در سال 2019 از شهر کوچک منطقه توزلا (Nezuk) آغاز شد، مقصد نهایی یادبود، مرکز پوتوچاری( Potocari ) است. در 11 ژوئیه سال جاری، دقیقا 24 سال پس از قتل عام مسلمانان بوسنی، بقایای 33 قربانی شناسایی شده دیگر در این مرکز دفن می شوند.

پویش "مارش صلح" در مسیری نزدیک به 100 کیلومتر انجام می شود، این ایده در تابستان 1995 اتفاق افتاد که در راه نجات هزاران نفر از مسلمانان بی گناه از مرگ در سربرنیتسا صورت گرفت.

شرکت کنندگان در مسیر مذکور طی سه روز به طور میانگین 30 کیلومتر در روز طی خواهند کرد. این طرح هر ساله بیش از پیش مورد توجه قرار می گیرد، و خارجی های بسیاری از سراسر جهان در این راهپیمایی شرکت می کنند.

خاطر نشان می سازد  در کشتار سال ۱۹۹۵ بیش از ۸ هزار مرد مسلمان بوسنیایی در مناطق جنگلی، کارگاه‌ها و انبارها در شهر سربرنیتسا به دست جنایتکاران کشته شدند. در این مراسم بقایای 33 قربانی دیگر این نسل‌کشی نیز پس از آزمایشات ژنتیکی با حضور بازماندگان و جمع کثیری از مردم و مقامات بوسنی و دیپلمات ها از جمله ایران و ترکیه به خاک سپرده شد.

سازمان مردم نهاد ایرانی "طبیب مسیر" برای سومین سال متوالی اقدام به اعزام گروهی از فعالان حوزه‌های فرهنگی ودرمانی و رسانه ای جهت ارائه خدمات به حاضرین در این راهپیمائی کرد.

تاریخ مطلب:

افزودن دیدگاه جدید